Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Czego nie wolno myć w zmywarce?

Porady

Czego nie wolno myć w zmywarce?

Ulubione0

Zmywarka to urządzenie, które bardzo ułatwia nam wykonywanie codziennych czynności. Zamiast ręcznie myć stertę brudnych naczyń, które zostają po obiedzie, z powodzeniem możemy załadować je do zmywarki. Nie oznacza to jednak, że możemy tak po prostu włożyć do zmywarki wszystkie naczynia, garnki i przybory kuchenne. Jest kilka przedmiotów, które mogą ulec uszkodzeniu podczas cyklu zmywania, dlatego lepiej myć je ręcznie pod bieżącą wodą. Sprawdź, jakich przedmiotów nie powinno myć się w zmywarce.

Drewniane przybory

Przede wszystkim do zmywarki nie powinniśmy wkładać drewnianych przyborów kuchennych – łopatek, łyżek, wałków do ciasta czy desek do krojenia. Dotyczy to również noży z drewnianą rączką i innych przyborów, które posiadają drewniane elementy. Gorąca woda i ciepło powstałe w wyniku suszenia mogą spowodować, że drewniane akcesoria będą się wyginać, odkształcać i pękać, przez co nie będą się nadawać do dalszego użytkowania.

Żeliwne patelnie

Jeśli nie chcesz, aby na Twojej żeliwnej patelni pojawiła się rdza, absolutnie nie wkładaj jej do zmywarki. W wyniku mycia mechanicznego, z patelni może zacząć również odpryskiwać żeliwo. Z tego względu, naczynia żeliwne powinno się myć ręcznie, najlepiej bez użycia silnych środków chemicznych.

Miedziane garnki i patelnie

Należy pamiętać, żeby do zmywarki nie wkładać żadnych miedzianych garnków, rondli czy patelni, ponieważ mogą ulec wgnieceniu. Najbezpieczniej myć je ręcznie, przy użyciu miękkiej ściereczki.

Zdobione zastawy stołowe

Jeśli masz w domu chińską porcelanę albo bogato zdobioną w złocie zastawę stołową, nie powinieneś wkładać ich do zmywarki. Delikatne wzory i wykończenia wyblakną podczas mycia mechanicznego, istnieje również ryzyko, że zastawa odpryśnie.

Kryształy

Żadne kryształowe naczynia nie nadają się do mycia w zmywarce i powinny być myte wyłącznie ręcznie. Gorąca woda i bardzo wysoka temperatura mogą doprowadzić do zarysowania, pęknięcia, a nawet ukruszenia delikatnego kryształu.

Noże kuchenne

Jeśli chcesz, aby Twoje noże kuchenne zachowały swoją ostrość, nie powinieneś myć ich w zmywarce. Silne detergenty mogą nie tylko zarysować ostrza, ale również doprowadzić do ich stępienia.

Kubki termiczne

Kubki termiczne pozwalają zachować wysoką temperaturę napoju nawet w najchłodniejsze dni. Aby zachowały swoje właściwości, powinny być myte ręcznie. Jeśli woda dostanie się w przestrzeń między warstwę zewnętrzną a wewnętrzną, kubek termiczny może ulec zniszczeniu i stracić swoje właściwości izolacyjne.

Patelnie z powłoką nieprzywierającą

Choć wielu producentów patelni z powłoką nieprzywierającą zapewnia, że ich produkty mogą być myte w zmywarce, powinniśmy tego unikać. Kontakt z detergentami i długi cykl zmywania mogą uszkodzić delikatną powłokę i w rezultacie straci ona swoje właściwości.

Elementy z klejem

Wszystkie przybory, które są klejone mogą ulec uszkodzeniu podczas mechanicznego mycia. Natomiast etykiety na butelkach i słoikach złuszczają się i mogą doprowadzić do zatkania odpływu zmywarki.

Zobacz również

Niedrogie oświetlenie w Twojej kuchni – diody LED

Niedrogie oświetlenie w Twojej kuchni – diody...

Oszczędność z LED Oświetlenie kosztuje i zajmuje nawet jedną z czołowych pozycji domowego...

Jak urządzić strefę przechowywania?

Jak urządzić strefę przechowywania?

Co to są strefy kuchenne? Podział na strefy to sposób na podniesienie funkcjonalności kuchni i...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena