Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dobra patelnia – jakie tworzywo i jaka powłoka...

Porady


Dobra patelnia – jakie tworzywo i jaka powłoka jest najlepsza?

W kuchni liczą się nie tylko umiejętności i dobry przepis – na finalny efekt naszych potraw wpływa również sprzęt oraz naczynia, z których korzystamy. Według licznych ankiet stwierdzono, że patelnia należy do najczęściej używanych naczyń w polskich kuchniach. Jajecznica na boczku na śniadanie, warzywa z patelni na obiad, omlet na kolację – wiele osób w ciągu dnia korzysta głównie z tego naczynia. Wybór i mnogość rodzajów dostępnych na rynku patelni potrafi przyprawić o zawrót głowy, a nieodpowiednia patelnia irytuje podczas gotowania i zniechęca do kulinarnych eksperymentów. Jak więc wybrać patelnię idealną? Jakie tworzywo i jaka powłoka patelni będzie najlepsza? Wybierając patelnię należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy, a mianowicie na tworzywo, z którego patelnia została wykonana oraz rodzaju powłoki. Na rynku dostępne są różne 'kombinacje' oraz rozwiązania, jednak jaka patelnia b

Patelnie aluminiowe

Patelnia aluminiowa jest ceniona za odporność i wagę – jest lekka. Ich główną zaletą jest fakt, że szybko i równomiernie się nagrzewają. Po skończonym smażeniu szybko stygną.

 

Patelnie stalowe

Patelnie stalowe są bardzo trwałe. Nie straszne im zarysowania czy jakiekolwiek uszkodzenia. Niektórzy twierdzą, że patelnie ze stali są niezniszczalne. Są odporne na wysokie temperatury, jednak dość wolno się nagrzewają.

 

Patelnie żeliwne

Patelnie żeliwne w przeciwieństwie do reszty są bardzo masywne. Nie straszne im są wysokie temperatury i uszkodzenia – są bardzo trwałe. Dobrze trzymają ciepło, a więc potrawy w nich pozostawione jakiś czas pozostają ciepłe. Jedyne co można im zarzucić to waga, ponieważ patelnie żeliwne są bardzo ciężkie.

 

Skoro wiemy już z jakich tworzyw mogą być wykonane patelnie, to przejdźmy do powłoki. Patelnie mogą być wykonane z różnych materiałów, ale oprócz tego mogą także różnić się powłoką wewnętrzną. To od powłoki patelni będzie zależeć to, czy potrawy będą do niej przywierać i czy użycie tłuszczu będzie konieczne. Do wyboru mamy powłokę teflonową, powłokę ceramiczną oraz tytanową.

 

Powłoka teflonowa w patelni

Powłoka teflonowa jest najczęściej spotykaną powłoką patelni na rynku. Jest ceniona przede wszystkim za komfort użytkowania – nie trzeba dodawać tłuszczu, gdyż potrawy do niej nie przywierają. Jeśli zdecydujemy się na powłokę teflonową, musimy pamiętać o korzystaniu z drewnianych akcesoriów, gdyż metalowe sztućce mogą zarysować powierzchnię.

 

Powłoka ceramiczna w patelni

Powłoka ceramiczna zapewnia nam równomierne nagrzewanie i smażenie produktów. Dzięki śliskiej powierzchni, produkty nie przywierają – nie musimy więc korzystać z tłuszczów. Ceramiczna powłoka jest odporna na zarysowania i trwała.

 

Powłoka tytanowa w patelni

Powłoka tytanowa jest niezniszczalna. Jest bardzo odporna – nie straszne jej są nawet metalowe sztućce. Jedzenie nie przywiera do tytanowej powłoki.

 

Oczywiście nie można generalizować. W zależności od przeznaczenia, będziemy potrzebować czegoś innego. Jeśli jednak szukamy uniwersalnego rozwiązania, to warto wybrać naczynie solidne i dobrze wykonane. Materiał będzie miał kontakt z żywnością, dlatego tak ważna jest jego jakość. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stalowa lub aluminiowa patelnia z teflonową powłoką.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Alan

Moim zdaniem każdy rodzaj patelni powinniśmy mieć w kuchni - i używać w zależności od tego, co robimy.

Zobacz również


Kuchnia w stylu retro


Nowa odsłona wizualnie „postarzanych" kuchni to odpowiedź na wspomnienie o...

Kuchnia w stylu wiejskim


Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy...

Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?


Zachowanie czystości w naszych kuchniach jest szczególnie ważne nie tylko wtedy,...