Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Płyta ceramiczna - Twój sposób na gotowanie

Porady


Płyta ceramiczna - Twój sposób na gotowanie

Wybór kuchenki grzewczej do kuchni wiąże się z kilkoma aspektami. Oprócz trzech głównych typów, możemy wybierać między poszczególnymi markami, rodzajami, kształtami i wielkościami. Dziś, przyjrzymy się bliżej płytom ceramicznym. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto decydować się na ich zakup?

Na zdjęciu: Studio Zoja

Ważne informacje

Kupując płytę elektryczną należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące montażu urządzenia. Modele dostępne na rynku różnią się między sobą napięciem elektrycznym. Dla jednych płyt napięcie może wynosić 230 V, dla innych 400 V. Wybierając płytę elektryczną o większej mocy konieczna jest odpowiednia instalacja elektryczna, aby kuchenka mogła poprawnie funkcjonować. Warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam w doborze odpowiedniego sprzętu.


Dostosuj rozmiar i kształt

Podobnie jak w przypadku innych kuchenek grzewczych warto zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Producenci najczęściej oferują płyty o szerokości od 58 do 60 cm, ale posiadają również węższe i szersze modele. Zazwyczaj płyty ceramiczne wyposażone są w cztery pola grzejne. Są to zazwyczaj koła o różnej średnicy. Wielkość garnka powinniśmy dopasowywać do wielkości 'palnika'. Jest to dobry sposób na efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej i potrawy są szybciej gotowe.


Ważny element

Elementem ogrzewającym pole grzejne może być lampa halogenowa lub spirala elektryczna. Pobierana energia elektryczna służy ich zasilenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy pole grzejne wyposażone są w elementy standardowe czy szybkogrzejne. Drugie rozwiązanie wiąże się z większym poborem energii ale również pozwoli nam szybciej przygotować posiłek.


Gwarancja jakości

Płyta ceramiczna wykonana jest z materiału ceramicznego. Takie płyty charakteryzują się dość dużą wytrzymałością i odpornością. Mimo wysokiej jakości, o płytę trzeba dbać – niewłaściwe użytkowanie może spowodować różne uszkodzenia. W porównaniu do płyt gazowych, płyty ceramiczne są mniej odporne wszelkiego rodzaju urazy. Ich niepodważalną zaletą jest szybkość czyszczenia i łatwość w utrzymaniu w czystości. Ich gładka powierzchnia nie sprawia większych problemów, jednak do czyszczenia warto używać specjalnych środków.


System sterowania

W zależności od producenta, mamy dostępne różne systemy sterowania. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest umiejscowienie sterowanie sensorowe, które znajduje się z przodu urządzenia. Bardzo przydatną funkcją w płytach ceramicznych jest wyłącznik bezpieczeństwa. Możemy ustawić czas, po którym płyta się wyłączy. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych wypadków, gdy zapomnimy o pozostawionej, gotującej się zupie. Producenci płyt ceramicznych mają dla nas również inne oryginalne funkcje. Na wspomnienie zasługuje funkcja, która umożliwia nam całkowite wyłączenie płyty a później szybkie powrócenie do poprzednich ustawień. Może to okazać się bardzo przydatne – na przykład w wypadku, gdy nagle musimy gdzieś wyjść.


Tylko prąd

Decydując się na płytę ceramiczną nie musimy posiadać instalacji gazowej, tutaj potrzebujemy jedynie prądu. Przed zakupem warto sprawdzić natężenie energii które mamy w domu i na tej podstawie wybrać odpowiedni model. Jeżeli będziemy należycie dbać o płytę ceramiczną to z pewnością posłuży nam przez długie lata

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę decydując się...


Decyzja o doborze odpowiedniej płyty grzewczej do kuchni nie jest łatwa. Każda...

Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze


W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna...