Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Energooszczędna płyta indukcyjna – czy to w...

Porady


Energooszczędna płyta indukcyjna – czy to w ogóle możliwe?

Wbrew powszechnej opinii kuchnia indukcyjna może przynieść nam spore oszczędności. A to za sprawą jej wysokiej wydajności, która pozwala wykorzystywać maksymalne ilości wytworzonej przez płytę energii. Czy klasa energetyczna płyty indukcyjnej ma znaczenie? Czy na runku znajdziemy kuchenkę indukcyjną A+++? Która z energooszczędnych płyt jest najlepsza i czy gotowanie na indukcji się w ogóle opłaca?

Na zdjęciu: Studio mebli Lome

Płyta indukcyjna – czy jest energooszczędna?

 

Gotowanie na płycie gazowej wydaje się być najtańszą opcją, ze względu na porównanie ceny gazu do opłat za energię elektryczną. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Konstrukcja płyty indukcyjnej oraz sposób jej działania prowadzą do maksymalnego ograniczenia strat wytwarzanej przez nią energii. Wszystko dzięki temu, że płyta nagrzewa się wyłącznie w obrębie pola grzejnego (a tak naprawdę na styku pola i dna ustawionego na nim naczynia, gdzie wytwarzane jest pole magnetyczne), a pozostała jej powierzchnia pozostaje chłodna. Do znajdującej się w garnku potrawy przekazywane jest aż 95% ciepła. Oznacza to, że gotowanie odbywa się znacznie szybciej i jest efektywniejsze. Czas gotowania może zostać skrócony nawet do 1/3 w zestawieniu z płytą gazową czy inną płytą elektryczną. Woda na makaron czy zupa zagotują się błyskawicznie. Co więcej, płyta odcina dopływ energii elektrycznej po tym, jak ściągniemy naczynie z pola grzewczego, dzięki czemu nie marnuje prądu.

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Energooszczędna płyta indukcyjna – jak ją znaleźć?

 

Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD płyta indukcyjna, która zużywać będzie najmniej prądu, posiadać będzie wysoką klasę efektywności energetycznej. Na każdej z płyt znajdziemy etykietę energetyczną, na której producent umieszcza informację o klasie energetycznej urządzenia w skali od A (najwyższa) do G (najniższa). Dodatkowe oznaczenie stanowią „+”, które stosuje się dla urządzeń w klasie A. Najbardziej energooszczędna płyta indukcyjna będzie oznaczona jako A+++. Jednak o tym, jak duże oszczędności jest w stanie przynieść nam dana płyta, decyduje nie tylko jej efektywność energetyczna, ale także i dodatkowe funkcje. Jakie?

 

Technologie w energooszczędnych kuchniach indukcyjnych

 

Na płycie indukcyjnej możemy gotować maksymalnie szybko, ale przecież nie zawsze nam na tym zależy. Niektóre potrawy musimy przecież przyrządzać, gotując je „na małym ogniu” przez długi czas. Dlatego tak ważne jest, by nasza kuchenka posiadała odpowiedni zakres regulacji mocy. Tak byśmy mogli właściwie dopasować moc grzania do specyfiki danej potrawy, ale też nie zużywać niepotrzebnie prądu. Inną funkcją, która sprzyja oszczędzaniu energii, jest automatyczne dopasowywanie wielkości pola grzejnego do wielkości ustawionego na nim naczynia. W ten sposób płyta indukcyjna jeszcze bardziej ogranicza pobór prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest także opcja stop&go, która umożliwia nam zredukowanie mocy grzania do minimum na wszystkich uruchomionych polach grzewczych, za sprawą naciśnięcia jednego przycisku. Ponowne jego dotknięcie skutkować będzie przywróceniem uprzednich ustawień. W ten sposób, chcąc na chwilę przerwać gotowanie, nie będziemy musieli całkowicie wyłączać, a następnie od nowa uruchamiać płyty indukcyjnej. To rozwiązanie pozwoli nam nie tylko oszczędzać prąd, ale także i czas.

Studio MBS Opole
Studio MBS Opole
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Meble Misz
Studio Meble Misz
Studio Meblolux
Studio Meblolux
Studio Meblox
Studio Meblox
Studio Perfect
Studio Perfect

Komentarze


4.29/5 7 7
paulina.falger

Bardzo ciekawy artykuł


5
Sylwia

Kupiłam u was płytę indukcyjną marki Whirpool. Jestem bardzo zadowolona :)


5
Oliwia

Mega fajny artykuł , doceniam pomysł , w internecie mało jest tak dobrze i prostych w przekazie poradników , dla kogoś kto bierze sie za wykańczanie wnętrza bardzo przydatny


5
Bernadka

Informacje w artykule potrzebne i pomocne. Fajnie dowiedzieć się czegoś nowego. Tematy w artykułach Max Kuchnie zawsze zaciekawią.


5
Damian

A czy rodzaj garnków, naczyń ma tu znaczenie?


5
Kasia

Tak myślę, że energooszczędna płyta indukcyjna jest możliwa. Ja w to wierzę i staramy się z mężem gotować potrawy takie jak makaron czy zupy, aby czas pracy indukcji był w miarę możliwość krótki.


5
DAWid

Uważam, że kuchnie indukcyjne potrafią być energooszczędne. Mam taką już kilka miesięcy i jak najbardziej to zauważam! Poza tym gotuję potrawy szybkie i łatwe, a to też ma znaczenie.

Zobacz również


Montaż baterii kuchennej


Jeszcze jakiś czas temu bateria była instalowana na ścianie bezpośrednio nad zlewem....

Wyposażenie AGD XXI wieku – jak kupować, by nie...


Dobór urządzeń gospodarstwa domowego powinien opierać się przede wszystkim na...

Królowa płyt grzewczych, czyli płyta indukcyjna


Jeszcze kilkanaście lat temu, w polskich kuchniach królowały kuchnie gazowe....