Oszczędność Energii w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
Oszczędność Energii w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Oszczędność energii Eko na co dzień, czyli jak oszczędzać wodę w...

Oszczędność energii


Eko na co dzień, czyli jak oszczędzać wodę w kuchni?

Oszczędzanie wody to nie tylko chwilowa moda. To przejaw troski o środowisko naturalne i ekosystem, w którym żyjemy. To też spore oszczędności w domowym budżecie, warto więc wiedzieć, jak racjonalnie wykorzystywać wodę, która płynie z kranu.

Oszczędzanie wody jest szczególnie istotne w kuchni, pomieszczeniu, które bez wody nie mogłoby się obejść, bowiem z kranu korzysta się tu wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Woda w kuchni służy nie tylko do gotowania, ale także do zmywania, mycia rąk, płukania produktów spożywczych i wielu innych czynności. Aby nie dopuścić do jej niepotrzebnego marnowania, dobrze jest poznać kilka dobrych nawyków i podstawowych sposobów na oszczędzanie wody:

  • Zawsze zakręcaj kran jeśli nie musisz korzystać z bieżącej wody. Myte naczynia najpierw zmyj gąbką z płynem do mycia naczyń a dopiero potem opłucz pod bieżącą wodą. Nigdy nie zostawiaj odkręconego kranu na czas zmywania. Takie mycie może powodować straty sięgające nawet 7-8 litrów na minutę. Podobna zasada dotyczy płukania produktów spożywczych; jeśli musisz coś odłożyć lub po coś sięgnąć np. do lodówki, nie zostawiaj odkręconego kranu!
  • Gotuj pod przykryciem. W ten prostu sposób znacznie ograniczysz parowanie wody i nie będzie jej trzeba uzupełniać. Taki sposób gotowania w dużym stopniu pozwala zaoszczędzić też gaz lub energię elektryczną potrzebne do gotowania.
  • Nie wylewaj wody pozostałej z gotowania np. warzyw czy jajek. Po jej wystudzeniu z powodzeniem możesz ją wykorzystać np. do podlania kwiatów (szczególne właściwości ma woda pozostała po gotowaniu w niej jajek – jest bogata w składniki odżywiające rośliny – zyskujesz więc podwójnie!)
  • Zainwestuj w zmywarkę. Nie jest tajemnicą, że zmywając ręcznie zużywa się o wiele więcej wody niż podczas zmywania mechanicznego. Przy okazji oszczędzisz czas i swoje dłonie. Warto wybierać ADG dobrej jakości, sprawdzonych producentów, bowiem mimo, że ich modele mogą być nieco droższe, taki wydatek szybo się zwróci. Dobrze jeśli sprzęt wyposażony jest w kilka wodooszczędnych funkcji, jak np. system rozpoznawania stopnia zabrudzenia naczyń, funkcja połowy wsadu itp. Opcje te pozwolą na jeszcze mniejsze zużycie wody. Nigdy nie puszczaj zmywarki, jeśli nie jest załadowana w całości.
  • Zadbaj, by uszczelnić kran. Z kapiącej baterii może wyciekać nawet 15 litrów wody dziennie, co w skali roku daje ogromne ilości. Przy okazji może ona powodować nieestetyczne zacieki i ślady kamienia na zlewozmywaku.
  • Kupując baterię zlewozmywakową dobrze jest wybrać model jednouchwytowy, który automatycznie miesza wodę zimną i ciepłą, dzięki czemu nie musimy tracić czasu (i wody) by ustawić pożądaną temperaturę.

  • Na baterii dobrze jest zamontować perlator. To rodzaj specjalnego siteczka montowanego na wylocie baterii, który napowietrza strumień wody, dając wrażenie, że wypływa jej z kranu znacznie więcej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 5-6 litrów wody na minutę. Na rynku dostępne są też baterie z wybudowanymi perlatorami. Warto zapytać o nie w sklepie.
  • Zainwestuj w baterię termostatyczną. Specjalny termostat wewnątrz baterii pozwala na ustawienie stałej temperatury wypływającej wody. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne – z baterii wypływa woda o stałej, tej samej, ustalonej temperaturze, ale i ekologiczne – nie musimy ręcznie ustawiać temperatury regulując wypływ zimnej i ciepłej wody, przez co marnujemy jej znacznie mniej.
  • Dobrze jeśli bateria ma ograniczniki wypływu wody. Blokują one głowicę baterii, by można nią było poruszać tylko w niewielkim zakresie. Zmniejsza to strumień wody wypływającej z kranu, jednocześnie ograniczając zużycie. Kiedy natomiast potrzebujemy szybszego wypływu, możemy w prosty sposób odblokować ogranicznik.
  • W nowoczesnej kuchni sprawdzi się także bateria z podświetlanym strumieniem wody, który kolorem informuje o temperaturze wypływającej wody. Dzięki temu nie tylko unikniemy poparzenia zbyt gorącą wodą (strumień podświetlany jest wtedy bardzo jaskrawą, czerwoną barwą), ale i nie będziemy musieli sprawdzać i ustawiać temperatury strumienia.
  • Dobrym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w baterię bezdotykową, która otwiera strumień wody tylko wtedy, kiedy mamy ręce pod wylewką. Pozwala to zapomnieć o ciągłym odkręcaniu i zakręcaniu kuchennego kranu. To też doskonały pomysł, jeśli w domu mamy małe dzieci – nie ma ryzyka, że zostawią odkręcony kran.
  • Jeśli mieszkasz w domu, rozważ montaż reduktora ciśnienia na wewnętrznej instalacji wodociągowej. Pozwala on obniżyć ciśnienie w rurach nawet o połowę, a to z kolei umożliwia oszczędności sięgające Nawe 25%!

Komentarze


3.67/5 3 3
2

Po zakupie zmywarki udało mi sie zaoszczędzic mnóstwo woooody! polecam!


4

to prawda, ratujemy srodowisko i oszczedzamy pieniazki na rachunkach za wode - sa znacznie mniejsze!


5
venom

Prawda, zmywarka bardzo dużo zmienia. A już taka np. z trzema koszami (typu maxiflex) to przy większej liczbie domowników prawdziwa ulga dla kieszeni. Warto zwracać uwagę na te kwestie w momencie wymiany czy zakupu sprzętu.

Zobacz również


Innowacje w kuchni. W czym są pomocne?


Kuchnia dwudziestego pierwszego wieku to pomieszczenie domowego zacisza, które...

Energooszczędna płyta indukcyjna – czy to w ogóle...


Wbrew powszechnej opinii kuchnia indukcyjna może przynieść nam spore oszczędności. A...

Ekologia zaczyna się w kuchni


Ekologia dla wielu z nas jest nie tylko chwilową modą, ale też sposobem życia. My...