Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu...

Porady


Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu naturalnym

Powrót do natury to dzisiaj trend. Coraz większe grono konsumentów decyduje się na to, ażeby zamieniać sztuczne tworzywa na naturalne surowce. Ekologiczne rozwiązania szczególnie sprawdzają się w aranżacjach obiektów domowego użytku.

Na zdjęciu: Studio Asan

Prostota i elegancja


W dziedzinie wyposażania pomieszczeń mieszkalnych od początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia funkcjonuje nurt dekoratorski zwany stylem rustykalnym. W założeniu tego typu designu, idealnie pasującego zwłaszcza do lokum kuchennego, podstawą jest użycie niewyszukanych konstrukcyjnie elementów zabudowy tworzonych wyłącznie z zastosowaniem wytrzymałych, solidnych a do tego w pełni naturalnych materiałów takich jak chociażby szlachetne drewno, które króluje w sferze wystroju wnętrz domowych od dawien dawna. Drewno przesądza o sielskości aranżacji. To przejaw uniwersalności, która nigdy nie wychodzi z mody. Meble czy dodatki wykonane z tego tworzywa są z jednej strony w pełni funkcjonalne, a z drugiej również ekologiczne i przy tym niesamowicie estetyczne. Korzyści jest zatem wiele. Cieszymy się pięknie urządzoną kuchnią, ale przy okazji nie szkodzimy otaczającemu nas środowisku.

 

Nie drewno to?


Ponad dwie dekady temu głośna stała się teoria uzależnienia społeczeństw od nowoczesnych technologii. To przekładało się na ogromną eksploatację surowców, a także na silne zużywanie energii elektrycznej. Obawiano się, że z perspektywy przyszłości niezahamowanie tego zjawiska może prowadzić do całkowitego wykorzystania naturalnych zasobów. Co więcej, przesyt sztucznych tworzyw niekorzystnie wpływa na stan przyrody, prowadząc do jej zatrucia. Wtedy to zrodził się właśnie styl rustykalny, który miał być pomocny w określeniu nieco innej mody niż ta panująca do tej pory. Jak już wyżej wspomnieliśmy, podstawowym budulcem stosowanym do urządzania pomieszczeń domowego użytku, w tym głównie kuchni było drewno, ale nie był to jedyny typ tworzywa, jaki zwolennicy „eko" wystrojów mieli do wyboru. W pomieszczeniach kuchennych zaczęły dominować naturalne kamienie, które na przykład idealnie sprawdziły się jako obicia czy też blaty kuchenne. Co więcej, tworzywa sztuczne wyparte zostały przez dodatki z włókien roślinnych – charakterystyczne makatki, podkładki pod naczynia, figurki i ozdóbki. Do tego dochodziły wielkie wiklinowe kosze, które pełniły funkcję pojemników oraz koronkowe serwety i obrusy na stołach czy kredensach. Tak urządzana kuchnia stawała się nie tylko ekologiczna, ale jednocześnie bardzo klimatyczna, przytulna oraz ciepła.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
lotta

fajny pomysł na kuchnie, który wpisuje się we współczesny eko-trend. wbrew pozorom, wygląda niezwykle stylowo i elegancko.

Zobacz również


Urban rustic, czyli jak stworzyć sielskie wnętrze w...


Czy styl rustykalny może odnaleźć się w miejskich wnętrzach? Oczywiście! Świadczy o...

Styl eklektyczny – kuchnia, jakiej nie ma nikt inny


Styl eklektyczny łączy elementy stare i nowe, pochodzące z różnych...

Kuchnia w lofcie


Stare pomieszczenia magazynowe czy pofabryczne na dobre zagościły w głowach...