Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu...

Porady

Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu naturalnym

Ulubione0

Powrót do natury to dzisiaj trend. Coraz większe grono konsumentów decyduje się na to, ażeby zamieniać sztuczne tworzywa na naturalne surowce. Ekologiczne rozwiązania szczególnie sprawdzają się w aranżacjach obiektów domowego użytku.

Prostota i elegancja


W dziedzinie wyposażania pomieszczeń mieszkalnych od początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia funkcjonuje nurt dekoratorski zwany stylem rustykalnym. W założeniu tego typu designu, idealnie pasującego zwłaszcza do lokum kuchennego, podstawą jest użycie niewyszukanych konstrukcyjnie elementów zabudowy tworzonych wyłącznie z zastosowaniem wytrzymałych, solidnych a do tego w pełni naturalnych materiałów takich jak chociażby szlachetne drewno, które króluje w sferze wystroju wnętrz domowych od dawien dawna. Drewno przesądza o sielskości aranżacji. To przejaw uniwersalności, która nigdy nie wychodzi z mody. Meble czy dodatki wykonane z tego tworzywa są z jednej strony w pełni funkcjonalne, a z drugiej również ekologiczne i przy tym niesamowicie estetyczne. Korzyści jest zatem wiele. Cieszymy się pięknie urządzoną kuchnią, ale przy okazji nie szkodzimy otaczającemu nas środowisku.

 

Nie drewno to?


Ponad dwie dekady temu głośna stała się teoria uzależnienia społeczeństw od nowoczesnych technologii. To przekładało się na ogromną eksploatację surowców, a także na silne zużywanie energii elektrycznej. Obawiano się, że z perspektywy przyszłości niezahamowanie tego zjawiska może prowadzić do całkowitego wykorzystania naturalnych zasobów. Co więcej, przesyt sztucznych tworzyw niekorzystnie wpływa na stan przyrody, prowadząc do jej zatrucia. Wtedy to zrodził się właśnie styl rustykalny, który miał być pomocny w określeniu nieco innej mody niż ta panująca do tej pory. Jak już wyżej wspomnieliśmy, podstawowym budulcem stosowanym do urządzania pomieszczeń domowego użytku, w tym głównie kuchni było drewno, ale nie był to jedyny typ tworzywa, jaki zwolennicy „eko" wystrojów mieli do wyboru. W pomieszczeniach kuchennych zaczęły dominować naturalne kamienie, które na przykład idealnie sprawdziły się jako obicia czy też blaty kuchenne. Co więcej, tworzywa sztuczne wyparte zostały przez dodatki z włókien roślinnych – charakterystyczne makatki, podkładki pod naczynia, figurki i ozdóbki. Do tego dochodziły wielkie wiklinowe kosze, które pełniły funkcję pojemników oraz koronkowe serwety i obrusy na stołach czy kredensach. Tak urządzana kuchnia stawała się nie tylko ekologiczna, ale jednocześnie bardzo klimatyczna, przytulna oraz ciepła.

Zobacz również

Kuchnia w stylu loft

Kuchnia w stylu loft

Nieco industrialnie Kuchnia oparta na schemacie loft wyróżnia się przede wszystkim niebanalnym...

Styl góralski w kuchni

Styl góralski w kuchni

Po „chłopsku" Kuchnia urządzona na wzór góralski wcale nie jest prymitywna, uboga i...
Komentarze (1)
1
Gość
lotta
2016-07-08 15:58:42

fajny pomysł na kuchnie, który wpisuje się we współczesny eko-trend. wbrew pozorom, wygląda niezwykle stylowo i elegancko.

Twój komentarz
Ocena