Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Trójkąt roboczy w kuchni. Dlaczego jest tak...

Porady


Trójkąt roboczy w kuchni. Dlaczego jest tak ważny?

Zasada trójkąta roboczego to jedna z kluczowych reguł, którą warto kierować się podczas planowania aranżacji kuchni. Zabudowa meblowa spełniająca niniejszą zasadę aranżacyjną zyskuje na funkcjonalności oraz podwyższa komfort wykonywania prac kuchennych. Urządzając swoją wymarzoną kuchnię warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozmieścić poszczególne elementy jej wyposażenia, by móc cieszyć się idealnie dopracowaną przestrzenią, w której wykonywanie obowiązków kuchennych stanie się czystą przyjemnością.

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Zasada trójkąta roboczego – na czym polega?

 

Planując aranżację swojej kuchni warto pamiętać o złotej zasadzie silnie związanej z funkcjonalnością i ergonomią tej przestrzeni. Kuchnia jest pomieszczeniem wymagającym pod tym względem, gdyż codziennie będziemy w niej spędzać sporo czasu gotując, piekąc, sprzątając i ciesząc się wspólnymi posiłkami w gronie najbliższych. Jednak aby to wszystko przebiegało możliwie jak najsprawniej, istotne jest dopracowanie układu wnętrza i jego elementów w każdym najdrobniejszym szczególe. Jeżeli chcesz cieszyć się funkcjonalną kuchnią, koniecznie pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego.
Trójkąt roboczy określa sposób rozmieszczenia trzech głównych elementów wyposażenia każdej kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika, które powinny zostać oparte na wierzchołkach symbolicznego kształtu trójkąta.

 

Dlaczego stosujemy zasadę trójkąta w kuchni?

 

Ta w zasadzie prosta aczkolwiek wyjątkowo istotna zasada sprawia, że wszystkie potrzebne podczas gotowania, pieczenia, czy sprzątania produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie i w odpowiedniej kolejności. Spełnienie tego wymogu znacząco poprawia komfort pracy i sprawia, że wykonywanie danych czynności staje się zdecydowanie bardziej intuicyjne i przebiega sprawniej. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że zmniejszają się odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków i sprzątania po nich. Codzienne krzątanie się po kuchni może być naprawdę wyczerpujące. Natomiast stosując zasadę trójkąta możemy zaoszczędzić sobie sporo energii.

 

Jak dobrać optymalne odległości między urządzeniami w kuchni?

 

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania trójkąta roboczego jest możliwość funkcjonalnego rozmieszczenia sprzętów kuchennych, co ułatwia codzienną pracę i korzystanie z zabudowy. Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w określonych przedziałach, aby zalety te były szczególnie dostrzegalne.


Preferowane odległości między sprzętami kuchennymi:
między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych kuchniach)
między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu barokowym


Podczas gdy do niedawna styl barokowy wykorzystywany był głównie podczas...

Hoker w kuchni – krzesło użytkowe czy dekoracja...


Jeszcze kilka lat temu hokery i stołki barowe kojarzone były wyłącznie z aranżacjami...