Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Układ mebli w kształcie litery „L”

Porady

Układ mebli w kształcie litery „L”

Ulubione0

Wybór odpowiedniego układu mebli kuchennych ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracy, a także wygodnego przemieszczenia się po pomieszczeniu. Jednym z najbardziej popularnych i zarazem uniwersalnych sposobów zagospodarowania kuchni, jest zabudowa meblowa w kształt litery „L". Ten sposób urządzenia kuchni ma wiele zalet. Sprawdź, czy odpowiadają one także Twoim potrzebom.

Układ mebli kuchennych
Odpowiednio zaprojektowana kuchnia, to taka, w której wszystko znajduje się pod ręką, a praca w niej przebiega sprawnie. Wybrana forma rozmieszczenia mebli kuchennych ma wpływ przede wszystkim na funkcjonalność i ergonomię, a także estetykę wnętrza. Najpopularniejsze układy mebli kuchennych to:

kuchnia jednorzędowa,
dwurzędowa,
w kształt liter L, U, G, H,
kuchnia z wyspą,
aneks kuchenny.
Jednym z najbardziej optymalnych i jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań jest kuchnia urządzona w kształcie litery "L".

Kuchnia w kształcie „L" - do jakich wnętrz?
Układ mebli kuchennych w literę „L" najlepiej sprawdza się w prostokątnych kuchniach o niewielkim metrażu, w których raczej nie można sobie pozwolić na dwa równoległe rzędy szafek stojących. Sprawdzi się także w kuchniach, które mają kształt zbliżony do kwadratu. Aranżując swoją kuchnię z wykorzystaniem tego układu mebli warto zastosować zasadę tzw. trójkąta roboczego, według którego od strony lewej powinny kolejno znajdować się:
strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, spiżarnia),
strefa przechowywania (naczynia, garnki),
strefa zmywania (zlew, zmywarka, kosz),
strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia),
strefa gotowania.
Największą zaletą układu mebli w kształcie litery „L" jest właśnie możliwość ergonomicznego podzielenia szafek na strefy kuchenne i zastosowanie reguły trójkąta. Dzięki takiemu układowi stref, można skrócić odcinki, jakie codziennie pokonywane są podczas pracy w kuchni. Kuchnia w kształcie litery "L" będzie więc wyjątkowo ergonomiczna i usprawni codzienne jej użytkowanie.

Kuchnia w literę "L" otwarta na salon
Układ w literę "L" coraz chętniej stosowany jest także w kuchniach otwartych na salon. Takie rozwiązanie stanowi stylową alternatywę dla klasycznych wysp kuchennych. Pod względem funkcjonalnym dobrym pomysłem będzie zagospodarowanie dłuższego blatu kuchennego według zasad trójkąta roboczego, natomiast krótszego jako dodatkowy pusty blat roboczy lub efektowny stół z hokerami ustawionymi od strony salonu. Blat jako stół jadalniany okaże się nie tylko ciekawy estetycznie, ale będzie też doskonałym miejscem do podawania posiłków, czy urządzenia bufetu szwedzkiego.

Zobacz również

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się czyści.

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam...

Samoczyszczące piekarniki – to nie żarty! Piekarniki, które same się czyszczą posiadają...

Jak wybrać dobry wałek?

Jak wybrać dobry wałek?

Najpopularniejsze wałki – czyli wałki drewniane Największą popularnością wśród...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena