Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czy zmywarka się opłaca?

Porady


Czy zmywarka się opłaca?

W ciągu ostatnich lat model kuchni nieco się zmienił. Teraz, nie zawsze w kuchni rządzi kobieta i nie zawsze to ona jest odpowiedzialna za wyżywienie rodziny. Kiedyś po rodzinnym obiedzie rytuałem było ręczne mycie stosu brudnych naczyń. Dziś – niemalże w każdym domu mamy zmywarkę, która pomaga nam w uporaniu się z brudną zastawą. Oczywiście, wciąż na świecie jest wielu przeciwników tych urządzeń, którzy uważają, że mycie naczyń w zmywarce jest bardziej kosztowne. Czy aby na pewno? Co bardziej się opłaca? Tradycyjne mycie naczyń, czy zmywarka?

Na zdjęciu: Studio Starimex

Do wyboru do...

Do wyboru mamy zmywarki wolnostojące i pod zabudowę. W zależności od naszych potrzeb, preferencji i możliwości kuchennych wybieramy model, który najbardziej spełni nasze oczekiwania. Możemy również wybrać spośród dwóch szerokości – 45 i 60 centymetrów. Szerokość i rodzaj zmywarki dopasowujemy do siebie i naszej kuchni – tak aby wygodnie z niej korzystać


Wygoda i dodatkowy czas

Zmywarka daje nam mnóstwo możliwości. Jej posiadanie to przede wszystkim wygoda mycia naczyń i niesamowita oszczędność czasu. W zmywarce możemy umyć prawie wszystko – poza małymi wyjątkami. Liczne programy i ich temperatury pozwalają nam pozbyć się nawet tych ciężkich do usunięcia zabrudzeń, dzięki czemu naczynia są idealnie czyste. Koniec z kilkunastominutową walką ze stertą naczyń po obiedzie – wystarczy wszystko włożyć do zmywarki a reszta zrobi się sama. Dodatkowy czas możemy wykorzystać na przyjemności. Oprócz czasu oszczędzamy również nasze ręce i paznokcie, które podczas szorowania ulegają zniszczeniu.


Wysokie rachunki? Nie tym razem

Przeciwnicy zmywarek swoje przekonania argumentują dużym zużyciem wody i prądu, ale czy ich 'zarzuty' mają jakikolwiek sens? Podczas zakupu zmywarki warto zwrócić uwagę, czy dany model którym jesteśmy zainteresowani posiada program ECO. Jeżeli tak, to jeden cykl zmywania jest około trzech razy niższy, niż w przypadku ręcznego zmywania. Doliczając do tego czas na mycie i wycieranie umytych naczyń zmywarka zyskuje naprawdę sporą przewagę. Kolejnym kontrargumentem są wyższe rachunki za prąd. Tutaj, wystarczy wybrać model z wysoką klasą energetyczną – dzięki czemu urządzenie podczas mycia naczyń będzie zużywało naprawdę małe ilości prądu.


Sprzęt na 5!

Posiadając zmywarkę i tak w pewnych sytuacjach konieczne będzie mycie ręczne. Dużych garnków i ręcznie malowanych naczyń lepiej nie wkładać do zmywarki – mogą bowiem ulec uszkodzeniu. Pomimo tego, że do zmywarek nadal nie można włożyć kilku rodzajów naczyń są one bardzo pomocne w codziennym życiu. Liczne badania pokazały, że jeżeli chodzi o zużycie wody są one bardziej oszczędne, niż w przypadku ręcznego mycia.

Posiadanie zmywarki to ogromna wygoda. Pozwala ona zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, które mogą wywołać zaschnięte, trudne do usunięcia plamy. Chcąc nie przepłacać, warto wybrać zmywarkę o wysokiej klasie energetycznej z dodatkowym programem ECO.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
gosia

Ja generalnie nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki. Jest to ogromne udogodnienie, które bardzo skraca czas sprzątania garnków i talerzy po posiłkach.

Zobacz również


Jaki rozmiar zmywarki wybrać?


Od pewnego czasu zmywarka stała się nieodłącznym elementem każdej kuchni. Kiedyś...

Kuchnia dla niepełnosprawnych


Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, powinna być więc funkcjonalna i wygodna. Jest...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...