Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Mycie ręczne czy w zmywarce – co się bardziej...

Sprzęt agd


Mycie ręczne czy w zmywarce – co się bardziej kalkuluje?

Obecnie w nowoczesnych mieszkaniach lokatorzy stawiają na profesjonalne urządzenia zmywające, bo tak jest bardziej elegancko, innowacyjnie i przy okazji wygodniej. Niektórzy są zdania, że lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z dodatkowych wydatków i mycie naczyń ręcznie. Wbrew pozorom nie jest to prawdą, że mechaniczne ochlapywanie w zlewie wychodzi taniej. Poniżej proste zestawienie generalnych kosztów, jakie wiążą się z oboma sposobami zmywania.

Na zdjęciu: Franke

Wyniki eksperymentów

 

Zmywarki przetestowano gruntownie, aby producenci mieli silny argument przesądzający o tym, że w wystawiany przez nich na rynku sprzęt AGD naprawdę warto zainwestować. Kartą przetargową, przemawiającą do zwolenników starych metod czyszczenia była teza o rzekomej redukcji środków pieniężnych wiążących się z zakupem zmywarki. Ta maszyna użytku domowego, jak pokazują wnikliwe analizy, pozwala na obniżenie zużycia prądu i wody. Tym samym zmywa się nie tylko szybciej i bardziej komfortowo, ale także z wykorzystaniem praktycznie o pięć razy mniej wody niż przy tradycyjnym zmywaniu. Jeszcze jedna kwestia to to, że opisywane urządzenie czerpie wyłącznie wodę zimną, która zawsze jest znacząco tańsza niż ciepła. Sprzęt sam podgrzewa ją, więc jest to dodatkowa oszczędność. Pytanie, jakie bez wątpienia nasuwa się w związku z wynikami analiz zrealizowanych przez specjalistów to - jak to możliwe? W końcu energia elektryczna, na podstawie której działa zmywarka jest dużo droższa niż woda, a jednak.

 

Koszty zmywania przy zmywarce

 

Pierwszy solidny wydatek, jaki musimy poczynić to zakup maszyny. Ceny są zróżnicowane, ale z reguły wahają się w granicach do 2 tysięcy złotych. Za tysiąc z kawałkiem można kupić naprawdę porządny model. Do tego trzeba wyposażyć się w komplet niezbędnych detergentów wymaganych do przeprowadzenia procesu zmywania. Do tego dochodzą następne koszty, jakim jest montaż urządzenia przez wprawionego hydraulika. Jeżeli natomiast chodzi o samo mycie, to zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze niż lejąc ciurkiem z ciepłego strumienia i myjąc ręcznie w komorze zlewu. Podczas gdy my przez kilkadziesiąt minut zmywania sterty brudnych naczyń zmarnotrawimy kilkadziesiąt litrów wody bieżącej, zmywarka na czas aż trzech godzin cyklu zmywania straci jedynie 10 litrów, potrzebując do tego zużyć 1 kWh energii. Jak to się ma do pieniędzy? Otóż za ilość przeznaczonego na zmywanie w zmywarce prądu wydamy jakieś 50 – 60 groszy, na 10 litrów wody zaledwie kilkanaście groszy z kolei na środki myjące parę złotych na miesiąc (przyjmując średnią cenę za m3 wody, jako ok. 3 zł brutto).

 

Koszty zmywania samodzielnie

 

Przy mechanicznym, ręcznym myciu naczyń nie da się jednoznacznie określić, ile wody nam pójdzie, bo to jest zależne od wielu czynników – naszych przyzwyczajeń (jedni zakręcają kurek na czas sięgania po kolejne naczynia, inni nie), nawyków (niektórzy przyzwyczajeni są do mycia naczyń w jednej, wcześniej napełnionej wodą komorze, inni w pusty zbiornik zlewu wstawiają garnki i dopiero później leją strumień ciepłej wody, na bieżąco myjąc), ilości zabrudzonych naczyń itd. Niemniej jednak jednorazowo marnotrawionych jest około 40 – 50 litrów wody, co wychodzi dużo drożej niż przy zapakowaniu całej zmywarki. Do tego dodatkowe koszty wiążące się z koniecznością częstszego niż przy urządzeniu zmywającym inwestowania w detergenty. Mała kostka do zmywarki starczy na całe mycie, kilka kropel płynu niekoniecznie. Jak wskazują eksperci, rok rocznie na zmywaniu w specjalnym sprzęcie można zaoszczędzić nawet ponad 100 zł!

Komentarze


5.00/5 1 1
5
kaska

Szczerze, na początku byłam baaardzo sceptycznie nastawiona do zmywarek. Uważałam je za niepotrzebny wynalazek, który sprawdza się w stołówkach, a nie w domach. Moja opinia była stała i niezachwiana do czasu, jak w prezencie ślubnym otrzymałam własną zmywarkę. Z ręka na sercu przyznaje, że to niezwykła oszczędność czasu i pieniędzy. Aktualnie nie widzę swojego funkcjonowania bez czystych wyparzonych sztućców czy talerzy.

Zobacz również


Stal kontra granit. Jaki zlewozmywak wybrać?


Zlewozmywak to jeden z ważniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Spełnia tak...

W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Zmywarka – jak kupować, żeby nie żałować?


Kiedyś była wyznacznikiem luksusu, dziś możemy ją spotkać niemalże w każdym domu....

Ustawienia prywatności Polityka prywatności