Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Usiądź wygodnie! Wybieramy krzesło do kuchni

ARANŻACJE


Usiądź wygodnie! Wybieramy krzesło do kuchni

Skoro stół to centralny i jeden z najważniejszych mebli w kuchni, również krzesła będące jego wiernymi towarzyszami są niezwykle ważne. Ich kolorystyka, styl, forma mają wpływ nie tylko na wygodę siedzenia ale i na wygląd kuchennego wnętrza.

Mebel obowiązkowy

Bez krzeseł kuchnia nie będzie już taka sama. Nie będzie możliwe biesiadowanie i wspólne spędzanie czasu przy stole. A przecież to jedna z ważniejszych funkcji, jakie ma do spełnienia. W kuchni, w której jest stół można też spokojnie wypić filiżankę ulubionej kawy lub herbaty, zjeść pyszny deser czy przekąskę. Brak miejsca, a raczej mebla do siedzenia skutecznie to uniemożliwi. Warto więc wygospodarować choć odrobinę przestrzeni na stół i kilka krzeseł.
 

Konsekwencja stylu

Krzesła powinny być subtelnym uzupełnieniem wnętrza, kropką nad „i" kuchennej stylizacji, dopełnieniem całości. Wybierajmy je więc z taką samą starannością, jak wszystkie pozostałe elementy zabudowy. Nie mogą odstawać od reszty, stworzą wtedy wrażenie przypadkowych, oderwanych od kuchennej koncepcji. Owszem, w niektórych pomieszczeniach, zwłaszcza tych nowoczesnych, futurystycznych krzesła mogą odznaczać się, zwracać na siebie uwagę, jednak w dalszym ciągu powinny być dostosowane do stylu całego pomieszczenia. Niewybaczalnym błędem byłoby wstawienie np. do minimalistycznej, surowej kuchni rzeźbionych, ciężkich, rustykalnych krzeseł, lub odwrotnie: w drewnianej, stylowej kuchni nie powinny znaleźć miejsca nowoczesne, np. plastikowe lub metalowe siedziska o zwariowanych formach.


Trudny wybór


Decyzja o konkretnym modelu krzesła powinna być dobrze przemyślana. Styl całego pomieszczenia narzuci nam niejako formę siedziska. Jednak sprawa wyboru nie jest taka prosta. Pozostaje nam jeszcze kilka ważnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • Dostępna przestrzeń. Pierwszym z nich jest ilość miejsca, jakie mamy przeznaczone na strefę „jadalnianą" w kuchni. Do małej kuchni wybierajmy raczej subtelne, ledwo zauważalne krzesła, o nieskomplikowanej formie. Nie powinny optycznie „zagracać" pomieszczenia. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji dużo miejsca możemy skusić się na nieco większe, bardziej okazałe egzemplarze, oczywiście dostosowane do stylistyki całej kuchni.
  • Rozmiar. Pamiętajmy, że krzesła dobieramy do stołu, nie odwrotnie. To stół gra główną rolę i to jemu powinny być podporządkowane krzesła. I to nie tylko ze względu na stylistykę stołu, ale i na jego wielkość. To od wysokości, na jakiej usytuowany jest blat zależeć bowiem będzie wysokość, na jakiej powinno znajdować się siedzisko krzesła, a więc i jego wielkość, konstrukcja. Najwygodniej jeśli będzie ono ok. 30 cm poniżej blatu – zapewni to swobodne ułożenie na blacie dłoni siedzącej osoby oraz wygodne poruszanie nogami.
  • Rodzaj krzesła. W kuchni, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, dozwolone są rozmaite formy siedzisk. Zależnie od ogólnego charakteru, w jakim jest urządzone pomieszczenie i indywidualnych upodobań domowników można zainstalować w niej tradycyjne krzesła z wygodnym, dobrze wyprofilowanym oparciem, taborety (szczególnie jeśli nie mamy dużo miejsca – można je wsunąć pod stół, kiedy nie są używane) lub np. hokery, jeśli w naszej kuchni mamy wyższy barek, półwysep lub wyspę. Te ostanie szczególnie efektownie prezentują się w nowoczesnych kuchniach – nie tylko oszczędzają miejsce, ale dodają wnętrzu lekkości i elegancji, tym bardziej, że dostępne są w wielu formach, kolorach i wykończeniach.
  • Surowiec. Kuchenne krzesło, jak żadne inne, powinno być niezwykle trwałe i odporne na specyficzne warunki, jak chociażby wilgoć. Dlatego też materiał, z którego będzie wykonane musi być niezwykle wytrzymały i solidny. Dość często spotykane są krzesła o konstrukcji drewnianej. W zależności od formy pasują właściwie do charakteru każdej kuchni. Są trwałe, można je odnawiać i co ważne, barwić na dowolny kolor. W kuchniach, szczególnie tych bardziej nowoczesnych i minimalistycznych, spotkać można krzesła o metalowej konstrukcji, które idealnie wpisują się w surowy klimat wnętrza. Przy wyborze krzesła kuchennego warto też zwrócić uwagę na obicie. Podobnie jak materiał konstrukcyjny, również i materiał obiciowy powinien być trwały, odporny na zabrudzenia czy plamy, łatwy do utrzymania w czystości. Jego kolorystykę dostosujmy do stylu pomieszczenia, jednak pamiętajmy, że jasne barwy, mimo, że świetnie się prezentują szybko mogą się zbrudzić, co niewątpliwie je oszpeci. Zastosowanie wyraźnego, odważnego koloru natomiast zwróci uwagę na kuchenne krzesła – staną się wtedy jednym z głównych elementów dekoracyjnych kuchni. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych materiałów stosowanych do produkcji krzeseł są tworzywa sztuczne. Idealnie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, są lekkie, świetnie współgrają z nowoczesną, futurystyczna stylistyką. Plastikowe krzesła i hokery występują w tysiącach kolorów, ale dostępne są też w wersji bezbarwnej, co czyni je szczególnie interesującymi i dekoracyjnymi.

Komentarze


2.80/5 5 5
4

spoko tekścik


Ja do kuchni kupiłem dość duże krzesła, ale bardzo wygodne :)


Jeśli chodzi o krzesła to abstrahując już od stylu i wzornictwa, które powinno oczywiście współgrać z resztą wzornictwa warto przede wszystkim mieć na uwadze wygodę związaną z czasem siedzenia :) jeśli kuchni jadamy tylko szybkie posiłki, krzesła mogą być surowe, twardsze, plastikowe, bez oparcia – typowe stołki. Natomiast jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią gdzie spędzamy dłuższe chwile, czytając gazetę czy delektując się kawą a nawet przyjmując gości – warto zainwestować w krzesła z oparciem, miękkie – nawet z obiciem, choć mogą się one szybciej zniszczyć.


5
Katarzynka

Urządzając kuchnie miałam duży problem z wyborem stołu i krzeseł. Ja chciałam krzesła lekkie i delikatne, natomiast mąż wolał krzesła masywne i oryginalne z wyglądu. Skończyło się na tym, że krzesła dostaliśmy w prezencie od rodzinki :)


5
anulka

Urządzając kuchnie miałam problem właśnie z krzesłami. Czy czarne czy białe? Obydwa kolory nie należą do praktycznych w kuchni, bo widać na nich zabrudzenia. Mąż zdecydował i wybrał szare:)

Zobacz również


Kuchnia w kawalerce – jak urządzić, by nie zagracić?


Mała klitka też może być funkcjonalna. Wydaje się, że to mało realne a jednak. Przy...

Bosch – innowacje kształtujące przyszłość AGD


W dzisiejszych czasach, kiedy trendy w urządzeniach AGD skłaniają się ku...

Czy drewniany blat w kuchni to dobry pomysł?


Blaty kuchenne odgrywają istotną rolę w każdej kuchni. To na nich wykonujemy wszelkie...