Wyspa w kuchni – marzenie z amerykańskich filmów
Kojarzycie piękne, przestronne kuchnie z amerykańskich filmów? Jasne, duże, z wyspą na samym środku – to chyba marzenie każdego. Wyspa w kuchni to niezwykle efektywne i funkcjonalne rozwiązanie - zwłaszcza, gdy domowników jest większa ilość. Nie dość, że dobrze się prezentuje, dodaje kuchni smaczku, to jeszcze stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania produktów i sprzętów AGD. Czy wyspa w kuchni się opłaca? Czy może mieć ją każdy?
Wyspa – jest się czym zachwycać?
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego trend związany z wyspą w kuchni cieszy się tak dużą popularnością? Czy rzeczywiście jest się czym zachwycać? Wyspa w kuchni stanowi serce naszej kuchni. Skupia wokół siebie domowników, zachęca do wspólnego gotowania. Umożliwia jednoczesną pracę kilku osób – naprawdę ułatwia życie. Nie dość, że jest funkcjonalna, to również stylowa - zawsze 'robi wrażenie'. Podkreśla wyjątkowość wnętrza. A przede wszystkim sprawia, że podczas gotowania nie jesteśmy odizolowani, zamknięci w czterech ścianach – kuchnia jest bardziej otwarta i przestronna.
Wyspa i co dalej?
Wyspa to nie tylko ozdoba naszej kuchni – to przede wszystkim dodatkowy blat! Może pełnić funkcję stołu, być dodatkowym blatem roboczym - co jest niezwykle przydatne w każdej kuchni lub stanowić miejsce do pracy. Oprócz blatu, zyskujemy również dodatkową przestrzeń pod nim. Wyspa w kuchni to dodatkowe szafki i szuflady – dzięki którym przechowywanie urządzeń i produktów nie będzie uciążliwe. To, jak wykorzystamy naszą wyspę w kuchni zależy tylko i wyłącznie od nas – czy będzie tylko dodatkowym blatem roboczym, czy dodamy do niego inne urządzenia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie zlewozmywaka i płyty grzewczej. Jest to niezwykle funkcjonalne – maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń, a gotowanie i zmywanie naczyń jest wygodniejsze.
Wyspa tylko w dużej kuchni?
Nie ma co się oszukiwać, wyspa świetnie prezentuje się w dużej kuchni. Może wyspa sama w sobie nie jest ogromna, jednak pamiętajmy, że wokół niej musimy mieć przestrzeń – na swobodne przemieszczanie się i otwieranie szafek i szuflad. W kuchniach o małych gabarytach wyspa może okazać się kłopotliwa – zamiast zwiększyć funkcjonalność kuchni, ograniczy przestrzeń i zmniejszy komfort gotowania. Oczywiście można zdecydować się na półwysep, albo po prostu 'mniej funkcjonalny' (bez szafek i sprzętów) blat na środku lub w rogu kuchni.
Same plusy?
Na wyspę w kuchni powinni decydować się właściciele kuchni o dużych powierzchniach – wtedy wyspa w stu procentach spełnia swoje zadanie. Wygląda świetnie i ułatwia pracę. Decydując się na wyspę w małej kuchni, często sami ograniczamy własną swobodę – mamy mniejsze pole manewru, wąskie przejścia – takie rozwiązanie może nas przytłaczać. Decyzja o kuchni i ewentualnej wyspie powinna zapaść jeszcze przed położeniem podłogi. Otóż, kuchnia z wyspą musi mieć odpowiednio doprowadzone instalacje – na środek kuchni, lub w miejsce, w którym owa wyspa ma się znajdować. Jest to dość skomplikowane i kłopotliwe, dlatego warto wcześniej zastanowić się nad projektem wymarzonej kuchni.