Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Kuchnia w stylu art deco

Aranżacje

Kuchnia w stylu art deco

Ulubione0

Efektowne wnętrza w stylu art deco mają swoje początki już przed pierwszą wojną światową a szybszy rozwój stylu nastąpił w okresie międzywojennym. Był pewnego rodzaju nawiązaniem do minionych epok, ale jednocześnie wybiegał w przyszłość. Obecnie styl ten wraca na salony, ale również zawitał do przestrzeni użytkowych, w tym do naszych kuchni, umożliwiając aranżację niepowtarzalnych, efektownych wnętrz.

Wymagający styl

Cechą charakterystyczną stylu art deco, zaliczanego do stylów retro, jest zgeometryzowanie przedmiotów i masywne kształty. Bardzo ważną kwestią takich wnętrz jest zachowanie porządku. Tu nie ma miejsca na przypadek czy bałagan a nawet chwilowy nieład. W tego typu aranżacjach liczy się wysoki połysk i elegancja. Kuchnie są miejscem szczególnie wymagającym, jeśli chodzi o zachowanie czystości i porządku. To tutaj przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, więc zachowanie zasad higieny jest warunkiem nadrzędnym, ale też tutaj toczy się życie rodzinne, przez co trudniej osiągnąć ten efekt. Kuchnie w stylu art deco nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego wnętrza. Przy niewielkim metrażu ciężkie masywne meble będą sprawiały wrażenie monstrualnych i przytłaczających. W takim przypadku decydując się już na taki styl, wprowadźmy kilka akcentów adekwatnych do art deco. Mogą to być naczynia, zastawa stołowa albo zastosowanie kontrastowego zestawienia bazującego na dwóch kolorach: czerni i bieli.

Masywna zabudowa

Nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz z zachowaniem zasad stylu art deco są masywne meble. Ważne, aby miały zaokrąglone, nieco łagodniejsze kształty. Projektanci zafascynowani drapaczami chmur tworzyli smukłe, przedłużone formy, które znalazły swoje odzwierciedlenie na przykład w wysokich szafkach czy biblioteczkach. Tradycyjnie do produkcji wykorzystywano szlachetne drewno, na przykład: orzech włoski, jasny dąb, mahoń, klon czy jawor. Pierwszy raz zastosowano także technologię modelowania sklejki, która pozwalała na łatwe uzyskanie pożądanych kształtów i wykończenia. Z racji przywiązania do lśniących powierzchni, meble wykończone są lakierem. Wysublimowany gust właścicieli mieszkań aranżowanych w stylu art deco podkreślały również przedmioty codziennego użytku. W tych droższych wersjach odnajdziemy elementy wyprodukowane ze złota, srebra a nawet kości słoniowej. Takie elementy znajdziemy również w ozdobnych wykończeniach mebli, choć największą uwagę przykładano jednak do ich funkcjonalności.

Elementy art deco w kuchni

Aranżacja kuchni w stylu art deco jest bardzo wymagająca i dość kosztowna. Podstawowym elementem jest oczywiście stół. Obowiązkowo okrągły drewniany o grubych nogach, najlepiej jeśli będzie hebanowy. Do tego również drewniane krzesła – tapicerowane. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, warto również zawiesić lustro w ciężkiej ozdobnej ramie. Na targach antyków odnajdziemy także stylizowane barki czy kredensy.

Zobacz również

Kuchnia za barem

Kuchnia za barem

Zamknąć otwartą Z jednej strony współczesne trendy aranżacyjne dążą do otwierania...

Biała kuchnia z czarnym blatem

Biała kuchnia z czarnym blatem

Black & white Biały jest kolorem uniwersalnym, więc daje nam niemalże nieograniczone...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena