Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Kuchnia w stylu art deco

ARANŻACJE


Kuchnia w stylu art deco

Efektowne wnętrza w stylu art deco mają swoje początki już przed pierwszą wojną światową a szybszy rozwój stylu nastąpił w okresie międzywojennym. Był pewnego rodzaju nawiązaniem do minionych epok, ale jednocześnie wybiegał w przyszłość. Obecnie styl ten wraca na salony, ale również zawitał do przestrzeni użytkowych, w tym do naszych kuchni, umożliwiając aranżację niepowtarzalnych, efektownych wnętrz.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Wymagający styl


Cechą charakterystyczną stylu art deco, zaliczanego do stylów retro, jest zgeometryzowanie przedmiotów i masywne kształty. Bardzo ważną kwestią takich wnętrz jest zachowanie porządku. Tu nie ma miejsca na przypadek czy bałagan a nawet chwilowy nieład. W tego typu aranżacjach liczy się wysoki połysk i elegancja. Kuchnie są miejscem szczególnie wymagającym, jeśli chodzi o zachowanie czystości i porządku. To tutaj przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, więc zachowanie zasad higieny jest warunkiem nadrzędnym, ale też tutaj toczy się życie rodzinne, przez co trudniej osiągnąć ten efekt. Kuchnie w stylu art deco nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego wnętrza. Przy niewielkim metrażu ciężkie masywne meble będą sprawiały wrażenie monstrualnych i przytłaczających. W takim przypadku decydując się już na taki styl, wprowadźmy kilka akcentów adekwatnych do art deco. Mogą to być naczynia, zastawa stołowa albo zastosowanie kontrastowego zestawienia bazującego na dwóch kolorach: czerni i bieli.

Masywna zabudowa

Nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz z zachowaniem zasad stylu art deco są masywne meble. Ważne, aby miały zaokrąglone, nieco łagodniejsze kształty. Projektanci zafascynowani drapaczami chmur tworzyli smukłe, przedłużone formy, które znalazły swoje odzwierciedlenie na przykład w wysokich szafkach czy biblioteczkach. Tradycyjnie do produkcji wykorzystywano szlachetne drewno, na przykład: orzech włoski, jasny dąb, mahoń, klon czy jawor. Pierwszy raz zastosowano także technologię modelowania sklejki, która pozwalała na łatwe uzyskanie pożądanych kształtów i wykończenia. Z racji przywiązania do lśniących powierzchni, meble wykończone są lakierem. Wysublimowany gust właścicieli mieszkań aranżowanych w stylu art deco podkreślały również przedmioty codziennego użytku. W tych droższych wersjach odnajdziemy elementy wyprodukowane ze złota, srebra a nawet kości słoniowej. Takie elementy znajdziemy również w ozdobnych wykończeniach mebli, choć największą uwagę przykładano jednak do ich funkcjonalności.

Elementy art deco w kuchni

Aranżacja kuchni w stylu art deco jest bardzo wymagająca i dość kosztowna. Podstawowym elementem jest oczywiście stół. Obowiązkowo okrągły drewniany o grubych nogach, najlepiej jeśli będzie hebanowy. Do tego również drewniane krzesła – tapicerowane. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, warto również zawiesić lustro w ciężkiej ozdobnej ramie. Na targach antyków odnajdziemy także stylizowane barki czy kredensy.

 

Zainteresował Cię temat? Sprawdź koniecznie inne wpisy poruszające temat art deco:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/art-deco-w-kuchni-648.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-jak-z-lat-dwudziestych-o-artystycznosci-i-awangardzie-w-aranzacji-wnetrz-1402.html

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Frika

Kuchnia wygląda całkiem nieźle, moja niestety nie jest tak duża... Musiałem skorzystać z mebli na wymiar, a pomogła mi w tym lokalna firma. Teraz moja kuchnia prezentuje się o niebo lepiej i łatwiej mi się w niej poruszać ;)


5
Nakszkie1

Osobiście uważam iż najlepsze do kuchni są meble z prawdziwego drewna, wyglądają na prawdę ładnie

Zobacz również


Kuchnia w stylu loft


Szykuje się gruntowny remont Twego kuchennego zacisza? Brak Ci pomysłu na to, jaki...

Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu retro?


Kuchnia retro wprowadza nas w klimat ubiegłych lat. To kuchnia stylizowana na kuchnię...

Leśny klimat w Twojej kuchni


Moda wnętrzarska coraz intensywniej koncentruje się na naturalnych rozwiązaniach...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności