Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Kuchnia w stylu art deco

Aranżacje

Kuchnia w stylu art deco

Ulubione0

Efektowne wnętrza w stylu art deco mają swoje początki już przed pierwszą wojną światową a szybszy rozwój stylu nastąpił w okresie międzywojennym. Był pewnego rodzaju nawiązaniem do minionych epok, ale jednocześnie wybiegał w przyszłość. Obecnie styl ten wraca na salony, ale również zawitał do przestrzeni użytkowych, w tym do naszych kuchni, umożliwiając aranżację niepowtarzalnych, efektownych wnętrz.

Wymagający styl

Cechą charakterystyczną stylu art deco, zaliczanego do stylów retro, jest zgeometryzowanie przedmiotów i masywne kształty. Bardzo ważną kwestią takich wnętrz jest zachowanie porządku. Tu nie ma miejsca na przypadek czy bałagan a nawet chwilowy nieład. W tego typu aranżacjach liczy się wysoki połysk i elegancja. Kuchnie są miejscem szczególnie wymagającym, jeśli chodzi o zachowanie czystości i porządku. To tutaj przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, więc zachowanie zasad higieny jest warunkiem nadrzędnym, ale też tutaj toczy się życie rodzinne, przez co trudniej osiągnąć ten efekt. Kuchnie w stylu art deco nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego wnętrza. Przy niewielkim metrażu ciężkie masywne meble będą sprawiały wrażenie monstrualnych i przytłaczających. W takim przypadku decydując się już na taki styl, wprowadźmy kilka akcentów adekwatnych do art deco. Mogą to być naczynia, zastawa stołowa albo zastosowanie kontrastowego zestawienia bazującego na dwóch kolorach: czerni i bieli.

Masywna zabudowa

Nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz z zachowaniem zasad stylu art deco są masywne meble. Ważne, aby miały zaokrąglone, nieco łagodniejsze kształty. Projektanci zafascynowani drapaczami chmur tworzyli smukłe, przedłużone formy, które znalazły swoje odzwierciedlenie na przykład w wysokich szafkach czy biblioteczkach. Tradycyjnie do produkcji wykorzystywano szlachetne drewno, na przykład: orzech włoski, jasny dąb, mahoń, klon czy jawor. Pierwszy raz zastosowano także technologię modelowania sklejki, która pozwalała na łatwe uzyskanie pożądanych kształtów i wykończenia. Z racji przywiązania do lśniących powierzchni, meble wykończone są lakierem. Wysublimowany gust właścicieli mieszkań aranżowanych w stylu art deco podkreślały również przedmioty codziennego użytku. W tych droższych wersjach odnajdziemy elementy wyprodukowane ze złota, srebra a nawet kości słoniowej. Takie elementy znajdziemy również w ozdobnych wykończeniach mebli, choć największą uwagę przykładano jednak do ich funkcjonalności.

Elementy art deco w kuchni

Aranżacja kuchni w stylu art deco jest bardzo wymagająca i dość kosztowna. Podstawowym elementem jest oczywiście stół. Obowiązkowo okrągły drewniany o grubych nogach, najlepiej jeśli będzie hebanowy. Do tego również drewniane krzesła – tapicerowane. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, warto również zawiesić lustro w ciężkiej ozdobnej ramie. Na targach antyków odnajdziemy także stylizowane barki czy kredensy.

Zobacz również

Które kwiaty pasują do kuchni?

Które kwiaty pasują do kuchni?

Rosnące do góry, ale niezwisające   Zanim wstawimy do lokum kuchennego jakikolwiek rodzaj...

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Różne oblicza białej kuchni Białą kuchnię – ze względu na uniwersalny charakter tej barwy...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena