Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia z jadalnią – wady i zalety

Porady


Kuchnia z jadalnią – wady i zalety

Wyjątkowo popularnym rozwiązaniem we współczesnych układach domów i mieszkań jest otwieranie przestrzeni i łączenie ich w całość. Kuchnie otwarte na salon lub jadalnię to nie tylko modny trend wnętrzarski, ale także sposób na zbliżenie się domowników do siebie. Sprawdź, czy warto połączyć kuchnię z jadalnią.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Kuchnia z jadalnią


Kuchnia to wnętrze typowo rodzinne, które nie tylko kojarzy się z wykonywaniem prac domowych, ale także z ciepłem domowego ogniska. Natomiast to właśnie przy wspólnym stole rzeczywiście celebrujemy bliskość relacji rodzinnych i miłe chwile z odwiedzającymi nas gośćmi. Dlatego połączenie tych wnętrz w spójną całość jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości domów. Oczywiście taki układ ma także swoje wady, które warto znać by podjąć decyzję dostosowaną do indywidualnych potrzeb domowników.

 

Zalety połączenia kuchni z jadalnią


Kuchnia i jadalnia znajdujące się w jednym pomieszczeniu to doskonały pomysł zarówno pod względem zacieśniania relacji między bliskimi, ale także w kwestiach praktycznych. Bowiem takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenny czas i energię chociażby na przenoszeniu potraw z jednego pomieszczenia do drugiego i odnoszenia brudnych naczyń. Połączenie funkcji kuchennej i jadalnianej w jednym wnętrzu pozwala także na wspólne obcowanie osób wykonujących czynności kuchenne z domownikami lub gośćmi spędzającymi czas przy stole. To rozwiązanie docenią także osoby lubiące, gdy w kuchni wiele się dzieje, bowiem łącząc dwa wnętrza o nieco różnych funkcjach możemy cieszyć się częstszym towarzystwem innych osób. Połączenie kuchni z jadalnią pozwala na uzyskanie przestrzeni otwartej, która doda wnętrzu przestronności.

 

Wady kuchni połączonych z jadalnią


Osoby zastanawiające się nad otwarciem wnętrza kuchni na jadalnię zazwyczaj martwią się kwestią charakterystycznych zapachów towarzyszących gotowaniu czy smażeniu, które mogą być uciążliwe podczas spotkań przy wspólnym stole. Biorąc pod uwagę tę niedogodność warto także pamiętać o hałasach towarzyszących przygotowywaniu posiłków, a także pracy poszczególnych sprzętów AGD lub akcesoriów typu mikser czy blender. Kolejną wadą połączenia tych pomieszczeń jest kwestia bałaganu, który jest nieodłączną częścią przygotowywania posiłków. Jeżeli więc planujemy ugościć kogoś na gorącej kolacji, wówczas musimy mieć świadomość że podczas jej przyrządzania wszystko co robimy w kuchni, będzie się odbywać na oczach gości. Dlatego tez konieczne będzie sprzątanie na bieżąco.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Energetyzująca Viva Magenta – odważny i radosny kolor...


Tradycyjnie w grudniu 2022 Instytut Pantone wybrał kolor, który według...

Tynki i tapety – sposoby wykończenia ścian kuchennych


Od tego, jak zaaranżujesz Twoje wnętrze kuchenne zależeć będzie zarówno Twe...

Lodówka bezszronowa – o czym powinieneś pamiętać,...


Najnowszym trendem w sferze chłodziarek jest opcja no frost. To prawdziwy hit w...