Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Lodówka – z zamrażalnikiem czy bez?

Porady


Lodówka – z zamrażalnikiem czy bez?

Lodówki z zamrażarką to chłodziarki, które zyskały największą popularność. Te praktyczne urządzenia pozwala cieszyć się funkcjonalnością dwóch sprzętów. Co jednak, kiedy nie mamy miejsca na dużą chłodziarkę lub też potrzebujemy naprawdę pojemnej zamrażarki? Czy w takim wypadku lepiej zdecydować się na lodówkę z zamrażalnikiem czy bez?

Na zdjęciu: Samsung

Rodzaje lodówek

 

Lodówki to urządzenia, które występują w różnych wariantach. Kategoria chłodnictwa obejmuje chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki oraz zamrażarki. Chłodziarko-zamrażarki dzielą się na lodówki z zamrażalnikiem u dołu oraz lodówki z zamrażalnikiem na górze. Wszystkie te sprzęty, poza chłodziarkami z górnym zamrażalnikiem, występują w wersji do zabudowy i wolnostojącej.

 

Lodówki do zabudowy mogą mieć różną pojemność i różny stosunek pojemności chłodziarki do zamrażarki. Ich standardowa szerokość to ok. 60 cm, wysokość bywa mocno zróżnicowana. W sklepach znajdziemy bowiem lodówki pod zabudowę mierzące od 90 do 180 cm, ale też niewielkie modele do zabudowania pod blatem.

 

Chłodziarki i chłodziarko-zamrażalki wolnostojące występują w różnych kolorach. Najbardziej popularne to białe i stalowe, ale nie brakuje też modeli o nieoczywistych barwach. Mogą też mieć zróżnicowany design – nowoczesny, klasyczny bądź retro.

 

Jakie zalety i wady ma lodówka z zamrażalnikiem u dołu?

 

Jeżeli zastanawiamy się, czy lepiej w naszej kuchni sprawdzi się lodówka z zamrażalnikiem czy bez, warto poznać wady i zalety wszystkich trzech rozwiązań, a więc: lodówek z zamrażalnikiem dolnym, górnym oraz samodzielnych chłodziarek. Jakie zatem plusy i minusy mają lodówki wyposażone w dolną zamrażarkę?

 

Zalety lodówek z zamrażalnikiem u dołu:

 • Wygodne korzystanie z lodówki – ponieważ zamrażalnik znajduje się na dole, najczęściej używane artykuły spożywcze, a więc te, które znajdują się w komorze chłodzenia, przechowywane są na poziomie wzroku. Ułatwia to do nich dostęp i minimalizuje potrzebę schylania się za każdym razem, kiedy sięgamy po świeże produkty.
 • Lepsza organizacja – dzięki temu, że przestrzeń do przechowywania żywności znajduje się na poziomie wzroku, łatwiej jest utrzymać porządek i zorganizować artykuły spożywcze w sposób, który ułatwia ich odnalezienie. Oznacza to również mniej zapomnianych produktów, które wychodzą z terminu zanim zdążymy sobie o nich przypomnieć i znaleźć je w zakamarkach lodówki.
 • Większa przestrzeń na produkty mrożone – lodówki z zamrażalnikiem na dole mają zazwyczaj większą przestrzeń na produkty mrożone w porównaniu do tych z zamrażalnikiem na górze.
 • Wyższa efektywność energetyczna – bardzo często modele lodówek z zamrażalnikiem na dole są bardziej energooszczędne niż te z zamrażalnikiem na górze.
 • Łatwy dostęp do modeli No Frost – lodówki z systemem No Frost, a więc takie, których nie musimy rozmrażać w większości występują w wersji z zamrażalnikiem na dole.
 • Możliwość przechowywania większych produktów w zamrażarce – dolny zamrażalnik, ponieważ ma większą pojemność, pozwala na przechowywanie większych artykułów spożywczych, takich jak duże pizze, ciasta czy torty. Z reguły znajdujące się w nim półki i szuflady można też wyjąć, by w razie potrzeby, móc skorzystać z pełnej pojemności komory mrożenia.

 

Wady lodówek z zamrażalnikiem u dołu:

 • Trudniejszy dostęp do zamrażalnika – pomimo ergonomicznej organizacji przestrzeni w lodówce, korzystanie z zamrażalnika na dole może być trudniejsze, ponieważ wymaga schylania się.
 • Wyższa cenalodówki z zamrażalnikiem u dołu mogą być nieco droższe w porównaniu do tych z zamrażalnikiem na górze. Jednak różnica cenowa może być zrównoważona przez inne korzyści, takie jak lepsza efektywność energetyczna czy większa przestrzeń na świeże produkty.

 

Lodówka z zamrażalnikiem u góry – plusy i minusy

 

Zalety lodówek z zamrażalnikiem u góry:

 • Łatwy dostęp do zamrażarki – umieszczenie zamrażalnika na górze oznacza, że mrożone produkty są łatwo dostępne. Użytkownicy mogą łatwo sięgać po mrożonki, bez potrzeby schylania się.
 • Zróżnicowana pojemność – chłodziarki z zamrażalnikiem na górze dostępne są z różnych rozmiarach, dzięki czemu bez trudu znajdziemy model dopasowany do naszych potrzeb i miejsca, jakie możemy wykorzystać.
 • Do małej kuchni i dla singla – tego rodzaju lodówki mają niewielki zamrażalnik, sprawdzą się więc u osób, które nie mają potrzeby przechowywania dużej ilości mrożonek.
 • Niższa cena – lodówki z zamrażalnikiem u góry są często tańsze niż modele z zamrażalnikiem u dołu. Mogą więc być lepszym wyborem dla osób poszukujących bardziej ekonomicznego rozwiązania.

 

Wady lodówek z zamrażalnikiem u góry:

 • Mniejsza pojemność zamrażalnika – w lodówkach, w których zamrażalnik znajduje się na górze, jest on znacznie mniejszy, niż w urządzeniach z dolną zamrażarką. Najczęściej ma on kilkadziesiąt litrów pojemność (ok. 30-40), a produkty układać możemy tylko na dwóch poziomach.
 • Brak modeli do zabudowy – jeżeli zdecydujemy się na zakup lodówki z zamrażalnikiem na górze, będziemy praktycznie zmuszeni do zakupu chłodziarki wolnostojącej. Wybór tego typu urządzeń do zabudowy jest znikomy.
 • Konieczność częstego schylania się przy wyjmowaniu produktów z chłodziarki – wyjmowanie żywności przechowywanej na najniższych półkach jest utrudniony i wymaga schylania się lub kucania. Może być to problematyczne dla osób starszych czy też mających problemy z kręgosłupem.

 

Lodówka bez zamrażalnika – wady i zalety

 

Zalety lodówek bez zamrażalnika:

 • Więcej miejsca na świeże produkty – w lodówkach pozbawionych zamrażarki do dyspozycji mamy większą przestrzeń do chłodzenia, w której możemy wygodnie przechowywać świeże produkty oraz napoje.
 • Zróżnicowana pojemność – producenci lodówek oferują chłodziarki o zróżnicowanych wymiarach i pojemności. Znalezienie modelu na miarę naszych potrzeb nie powinno zatem stanowić żadnego problemu.
 • Wydajność energetyczna – lodówka bez zamrażalnika zużywa mniej energii elektrycznej, ponieważ nie musi utrzymywać bardzo niskich temperatur. Jej użytkowanie pozwala więc na obniżenie rachunków za prąd, ale też jest przyjazne dla środowiska.
 • Łatwiejsze utrzymanie w czystości – brak zamrażarki sprawia, że czyszczenie lodówki jest dużo prostsze. Takie modele nie wymagają rozmrażania.
 • Możliwość zakupu modelu wolnostojącego lub do zabudowy – chłodziarki występują zarówno w wersji do zabudowy, jak i wolnostojącej, a ich wybór jest stosunkowo duży.
 • Możliwość zakupu osobnej zamrażarki – zakup osobnej chłodziarki i zamrażarki polecany jest do dużych gospodarstw domowych.
 • Oszczędności – lodówki bez zamrażalnika z reguły są tańsze, niż urządzenia o podobnej pojemności wyposażone w zamrażarkę.

 

Wady lodówek bez zamrażarki:

 • Brak możliwość przechowywania mrożonej żywności – bez zamrażarki nie możemy przechowywać mrożonych produktów, ale także takich artykułów jak lody. Nie mamy też możliwości przygotowania kostek lodu.
 • Brak możliwości zamrożenia świeżych produktów – decydując się na lodówkę bez zamrażarki, pozbawiamy się możliwości zamrożenia posiłków, produktów sezonowych czy artykułów spożywczych dla przedłużenia ich świeżości oraz możliwości zjedzenia ich w innym czasie.
 • Większe ryzyko marnowania żywności – mniejsza elastyczność w przechowywaniu może doprowadzić do marnowania żywności.

 

Lodówka z dolną zamrażarką – jaka pojemność?

 

Pojemność lodówki jest zdeterminowana przez jej wymiary, a przede wszystkim jej wysokość – im wyższy model, tym większa będzie jego pojemność. To, jaką pojemność powinna mieć lodówka, zależy od wielkości naszego gospodarstwa domowego, częstotliwości, z jaką chcemy robić zakupy, oraz naszych nawyków żywieniowych.

 

Oczywiste jest, że duża lodówka nie będzie potrzebna w kawalerce, za to świetnie sprawdzi się chociażby w czteroosobowej rodzinie. Zakłada się, że pierwsza osoba w gospodarstwie powinna mieć do dyspozycji ok. 120-130-litrową lodówkę, podczas gdy zapotrzebowanie każdej kolejnej osoby to dodatkowe 30 litrów pojemności. W praktyce jednak naszym wyborem kieruje również przestrzeń, jaką możemy zagospodarować w kuchni.

 

Lodówka – z zamrażalnikiem czy bez?

 

Decyzja: lodówka z zamrażalnikiem czy bez, zależeć będzie przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Lodówka z zamrażalnikiem sprawdzi się u:

 • osób, które chcą przechowywać mrożoną żywność, ale też móc przygotowywać kostki lodu,
 • osób, którym zależy na możliwości przedłużania przydatności do spożycia przygotowanych posiłków czy zakupionych produktów,
 • osób, które chcą zmniejszyć częstotliwość robienia zakupów,
 • osób, które przygotowują jedzenie na zapas.

 

Lodówka bez zamrażarki sprawdzi się u:

 • osób, które nie mają potrzeby mrożenia żywności,
 • osób, które chcą zaoszczędzić na kupnie lodówki oraz rachunkach za energię elektryczną,
 • osób, którym zależy na łatwiejszym i mniej czasochłonnym utrzymaniu lodówki w czystości,
 • osób, które planują zakup osobnej zamrażarki.

 

Jakie technologie i funkcje powinna mieć lodówka z zamrażalnikiem na dole?

 

Lodówka to urządzenie, które pracuje bez przerwy, pobiera więc stosunkowo duże ilości prądu. Nie dotyczy to jednak wszystkich urządzeń. Energooszczędna lodówka to taka, która ma wysoką klasę energetyczną, ale też systemy obniżające zużycie prądu.

 

Dużym udogodnieniem, które jednocześnie także generuje oszczędności, jest technologia No Frost, która nie dopuszcza do gromadzenia się lodu czy nawet szronu w zamrażarce. To zaś oznacza, że do wydajnego działania urządzenia, nie ma potrzeby jego rozmrażania. Obecnie większość chłodziarko-zamrażarek od topowych producentów, w tym lodówki Bosch czy lodówki Samsung z zamrażarką na dole posiadają funkcję No Frost.

 

Ponadto najnowsze modele wyposażane są w systemy dbające o równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza w całej komorze chłodzenia czy opcje pozwalające na szybkie obniżenie temperatury, kiedy do chłodziarki lub zamrażalnika wkładamy dużą porcję żywności. W ich wnętrzu zaś znajdziemy specjalne komory, w których panuje idealna temperatura i właściwy poziom wilgotności, za sprawą których produkty takie jak mięsa, ryby, owoce i warzywa zachowują swoją świeżość na dłużej.

 

Jaka lodówka najlepsza?

 

Lodówka – z zamrażalnikiem czy bez? Jaką lodówkę wybrać i na co zwrócić uwagę, przy zakupie chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki? Oto parametry i funkcje, które warto sprawdzić:

 • Pojemność i wymiar – to dwa połączone ze sobą parametry, niemniej jednak zdarza się, że urządzenia o zbliżonych wymiarach będą mieć różne pojemności, zależnie od ich konstrukcji i układu wnętrza.
 • Klasa energetyczna – mówi nam o wydajności urządzenia pod względem zużycia prądu. Im będzie wyższa, tym mniej energii pobierać będzie lodówka.
 • Technologia No Frost – to system, który odprowadza wilgoć gromadzącą się w zamrażarce, dzięki czemu nie dopuszcza do tworzenia się szronu, a zatem eliminuje konieczność rozmrażania zamrażarki, ale też pozytywnie wpływa na wydajność i żywotność lodówki, a także na jakość mrożonek. Warto sprawdzić również, czy dany model wyposażony został w technologię No Frost czy Full No Frost, która odprowadza wilgotne powietrze zarówno z komory mrożenia, jak i chłodzenia.
 • Komory świeżości – ze względu na panującą w nich niską temperaturę i odpowiedni poziom wilgotności, przechowywane w nich warzywa i owoce lub mięsa i ryby pozostają świeże na dłużej, zachowując jednocześnie oryginalny smak, wygląd i konsystencję,
 • Poziom hałasu – najcichsze dostępne na rynku lodówki generują hałas nieprzekraczający 40 dB. Jeżeli mamy otwartą kuchnię lub na przykład sąsiadującą z sypialnią, nie warto lekceważyć tego parametru,
 • Wnętrze lodówki – bez względu na to, czy zdecydujemy się na lodówkę z zamrażalnikiem czy bez, dobrze jest sprawdzić, ile półek, szuflad i balkoników będziemy mieć do dyspozycji,
 • Zakres temperatur – możliwość regulacji temperatury w chłodziarce i w zamrażalniku pozwala nam dostosowywać poziom chłodzenia do zawartości lodówki. Im bardziej precyzyjne ustawienia będziemy mieć do dyspozycji, tym łatwiej będzie nam wybrać optymalną temperaturę,
 • Oświetlenie – w nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach producenci najczęściej stosują oświetlenie LED. Ma to swoje uzasadnienie. Jest to najbardziej energooszczędny rodzaj oświetlenia, ale ważne jest także to, że diody LED nie nagrzewają się podczas pracy. To zaś oznacza, że nie podnoszą temperatury w lodówce i w żaden sposób nie wpływają na przechowywaną w niej żywność. Są za to w stanie zapewnić nam jasne, przyjazne dla oczu światło,
 • Dodatkowe funkcje – takie jak Superchłodzenie, Supermrożenie czy Tryb Wakacyjny pomagają efektywniej korzystać z lodówki, na dłużej utrzymywać świeżość żywności, ale i zapewniają oszczędności,
 • Dodatkowe wyposażenie – nowoczesne lodówki wielofunkcyjne wyposażane są w różnego rodzaju udogodnienia, takie jak automatyczne kostkarki czy dystrybutory wody.

 

Jaka lodówka do małej kuchni?

 

Wybierając lodówkę do niewielkiej kuchni, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić ilość miejsca, które uda nam się wygospodarować na jej ustawienie. W sklepach dostępnych jest sporo modeli dedykowanych do małych pomieszczeń kuchennych, i to zarówno wśród lodówek wolnostojących, jak i do zabudowy.

 

Jeżeli chłodziarkę zamierzamy ulokować we wnęce, dobrym wyborem będzie urządzenie wolnostojące. Jeśli natomiast zależy nam na harmonijnym wystroju kuchni, lepiej zdecydować się na wariant do zabudowy. Mała lodówka z zamrażalnikiem do zabudowy może zostać zainstalowana pod kuchennym blatem, ale także w słupku, dzięki czemu będziemy mieć ją na wysokości wzroku i nie będziemy musieli schylać się, sięgając po produkty.

 

Lodówka podblatowa do małej kuchni

 

Dobrym rozwiązaniem do małych kuchni są lodówki podblatowe, które – jak sama nazwa wskazuje – montuje się pod płytą roboczą. Są one niewielkich rozmiarów, dlatego zapewniają oszczędność miejsca. Jednocześnie jednak trzeba liczyć się z ich ograniczoną pojemnością. Taka chłodziarka będzie odpowiednia dla singla, pary lub osób, które rzadko jadają w domu. Modele podblatowe to lodówki z zamrażalnikiem lub bez niego. Ich wysokość może być różna, ale z reguły nie przekracza 85 cm.

 

Lodówka wysoka i wąska

 

Jeżeli wiemy, że mała lodówka podblatowa nie spełni naszych oczekiwań, a wciąż zależy nam na tym, by chłodziarka nie zajmowała w kuchni zbyt dużo cennej przestrzeni, warto poszukać urządzenia, które będzie wysokie. Tym sposobem zaoszczędzimy przestrzeń, a wciąż będziemy mogli cieszyć się pojemnym sprzętem. W sklepach bez trudu znajdziemy chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki o szerokości poniżej 60 cm, których wysokość przekracza nawet 200 cm. Dobrze pamiętać też o tym, że lodówka do małej kuchni także może być wyposażona w nowoczesne technologie, takie jak No Frost, czy też mieć wysoką klasę energetyczną.

 

Lodówka z zamrażalnikiem czy bez? Podsumowanie

 

Podsumowując, wybór: lodówka z zamrażalnikiem czy bez niego zależy głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Lodówki z zamrażalnikiem u dołu charakteryzują się wygodnym dostępem do produktów codziennego użytku, lepszą organizacją przestrzeni, większą pojemnością komory mrożenia, a często także lepszą efektywnością energetyczną, choć mogą być nieco droższe. Z kolei lodówki z zamrażalnikiem u góry mogą kosztować mniej i lepiej sprawdzą się w małych kuchniach.

 

Lodówki bez zamrażalnika są doskonałym wyborem dla osób, które nie potrzebują przechowywać mrożonych produktów, szukają oszczędności i cenią sobie łatwość w utrzymaniu czystości lub planują zakup osobnej zamrażarki. Bez względu na ostateczną decyzję co do rodzaju urządzenia, przy zakupie chłodziarki istotne jest także zwrócenie uwagi na jej pojemność, dodatkowe funkcje i technologie, takie jak No Frost czy systemy dbające o zachowanie świeżości produktów, które mogą znacząco podnieść komfort użytkowania lodówki.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Innowacyjna linia zamrażarek Liebherr


Produkty firmy Liebherr pozwolą zachować Ci pełne witamin smaki słonecznego lata i...

Wybór lodówki dostosowanej do potrzeb domowników – na...


Nie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że lodówka jest jednym z podstawowych...

Nowoczesne funkcje w innowacyjnych lodówkach


To, jaki model chłodziarki zakupisz do swego pomieszczenia kuchennego powinno być...