Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Lodówka wolnostojąca, czy do zabudowy - Wady i...

Sprzęt agd


Lodówka wolnostojąca, czy do zabudowy - Wady i zalety

Lodówka to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie. Stojąc przed wyborem konkretnego modelu, oprócz licznych funkcji, udogodnień, pojemności i innych parametrów, które warto wziąć pod uwagę, musimy przede wszystkim zdecydować czy ma to być sprzęt do zabudowy czy wolnostojący. Jak jednak dokonać właściwego wyboru?

A jednak!

Wydawać by się mogło, że współczesne kuchnie wyposażone są jedynie w wysokiej klasy sprzęty AGD do zabudowy. Najnowsze trendy skłaniają się bowiem do ukrywania wszystkiego, perfekcyjnego wkomponowywania poszczególnych urządzeń i elementów wyposażenia w całość aranżacji i kuchennej zabudowy. I rzeczywiście, w sklepach ze sprzętem AGD o wiele częściej wybierane są tego typu urządzenia, jednak w przypadku chłodziarko-zamrażarek nie jest to do końca prawda. Jako jedne z nielicznych urządzeń doskonale sprzedają się również w wersjach wolnostojących. Być może jest to podyktowane faktem, że odpowiednio wkomponowana lodówka wolnostojąca np. we wnęce prezentuje się równie dobrze co modele do zabudowy? A może tym, że jako zwykłe egzemplarze, szczególnie te o nietypowych, ciekawych kształtach i kolorach doskonale wyglądają nawet w najbardziej nowoczesnej kuchni? Przed dokonaniem wyboru, warto poznać wady i zalety obydwu rozwiązań!

Lodówki do zabudowy

Są praktycznie niewidoczne w kuchni, niczym nie różnią się od pozostałych szafek meblowej zabudowy. Idealnie nadają się więc do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, w których podstawowym wyznacznikiem jest motto „im mniej tym lepiej". Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zabudować można jedynie model specjalnie do tego przeznaczony (pod żadnym pozorem nie wolno tego robić ze zwykłą lodówką! Grozi to bowiem jej poważnym uszkodzeniem). Chłodziarki te są specjalnie zaprojektowane i skonstruowane, by bez przeszkód można je było obudować szafką, nie obawiając się o brak odpowiedniej wentylacji, przypadkowe uszkodzenia mebli lub samego urządzenia. Drzwi tego typu lodówki również są odpowiednio przystosowane do montażu frontu kuchennego, tak by można je było otwierać jak każdą inną szafkę.

  • Plusy i minusy

Niewątpliwą zaletą lodówki do zabudowy jest fakt, że jest niewidoczna. Można ją więc doskonale wkomponować w kuchenną aranżację, nie psując ogólnej koncepcji wnętrza. Razem z meblami tworzy jednolitą, zgraną całość. Niestety ma też swoje wady. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że pomimo takich samych rozmiarów jak zwykłe modele, lodówka do zabudowy ma mniejszą pojemność. Nie zawsze mamy też miejsce na tego typu rozwiązanie, szczególnie w małym pomieszczeniu, w którym warto odpowiednio zagospodarować każdy centymetr przestrzeni.

Lodówka wolnostojąca

Chłodziarko-zamrażarkę wolnostojącą można za to ulokować właściwie w dowolnym miejscu kuchni, niezależnie od planowanej czy istniejącej zabudowy meblowej, pod warunkiem że będzie ona oddalona od źródeł ciepła, tj. grzejnik czy piekarnik. Może być duża lub mała, jedno lub dwudrzwiowa, Side by Side lub French Door. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od ilości miejsca w kuchni, indywidualnych upodobań i zasobności portfela.

  • Plusy i minusy

W przypadku tego typu urządzeń możemy poszaleć z designem i wybrać model w dowolnym kolorze, z nadrukiem, w wykończeniu retro itp. Bogata oferta rynkowa w tym aspekcie pozostawia pole do popisu wyobraźni i umożliwia stworzenie z pomocą pięknej lodówki, równie pięknego wnętrza. Chłodziarki wolnostojące mają bowiem szereg elementów dekoracyjnych, jak stylizowane uchwyty, podświetlenia, kolorowe wyświetlacze ledowe lub LCD itp. Co więcej niektóre modele wyposażone są w podajniki do lodu lub schłodzonej wody, czego próżno nam szukać w urządzeniach do zabudowy. Podstawową wadą lodówek wolnostojących jest jednak fakt, że jeśli znudzi nam się jej wygląd, nie będziemy mogli jej zabudować, pozostanie jedynie wymiana na nowy, inny model. Nie wszystkim odpowiada też brak możliwości całkowitego dopasowania urządzenia do zwartej, kuchennej zabudowy meblowej.

Zarówno lodówka w zabudowie i wolnostojąca ma swoje wady i zalety. Przed wyborem konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę wielkość i wygląd pomieszczenia oraz budżet. Plusem pierwszego rozwiązania jest stworzenie jednolitej przestrzeni z zabudową kuchennę natomiast zwykłe modele są praktyczniejsze, dużo więcej w nich pomieścimy, mają więcej dodatków i można wybierać z bogatej oferty wzorów i kształtów.

Komentarze


3.20/5 5 5
2

hmmm, spoko info


1

ok.


5
yola

Uwielbiam lodówki w zabudowie. W ogóle podobają mi się dobrze zabudowane sprzęty w kuchni. Takie pomieszczenie wydaje się bardzo spójne i jednolite. Kwestią jest tylko dobrze wykonany i przemyślany projekt zabudowy i odpowiedni wybór sprzętu.


3
Ed

Yola, niestety lodówki do zabudowy są dużo gorzej wyposażone. Brak strefy \"0\", mało miejsca w środku.


5
Stasia

Jak dla mnie kwestia tego czy lodówka ma być do zabudowy czy wolnosojąca, to sprawa drugorzędna, najważniejsze są funkcje danej lodów i to, czy odpowiada mi jej pojemność oraz rozkład w środku.

Zobacz również


Chłodziarko-zamrażarka Franke z funkcją Holiday....


Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi letnie wyjazdy. Warto w tym czasie...

Misja kupujemy lodówkę – na co warto zwrócić uwagę?


Kuchnia niewątpliwie jest sercem domu, a sercem kuchni zdecydowanie jest......

Nowa lodówka w starej odsłonie, czyli lodówka retro!


Wybierając się do sklepu ze sprzętem AGD możemy zauważyć jedno –...