Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak pielęgnować drewno w kuchni?

Porady


Jak pielęgnować drewno w kuchni?

Drewno w aranżacjach wnętrz prezentuje się wyjątkowo efektownie nadając klasy i ponadczasowego wyrazu. Jest to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, a dzięki uniwersalności pasuje do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Także w kuchniach drewno stanowi efektowne i praktyczne rozwiązanie, pod warunkiem że jest odpowiednio i regularnie pielęgnowane. Sprawdź jak dbać o drewno w kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Drewno w kuchni


Drewno jest wyjątkowym surowcem, z którego wykonywane są zarówno podłogi, meble kuchenne, a także akcesoria. Cechuje się szczególną trwałością oraz efektownym wyglądem, pod warunkiem że odpowiednio o nie dbamy na co dzień. Kuchnia jest wnętrzem, w którym na wyposażenie mają wpływ wysokie temperatury, wilgoć, para wodna, a także osiadanie tłuszczu na powierzchniach. Dlatego nie unikniemy regularnego czyszczenia, szorowania i dezynfekowania powierzchni kuchennych. Aby drewno w kuchni przez to nie ucierpiało należy je właściwie zabezpieczyć. Można do tego użyć specjalnych środków pielęgnacyjnych dostępnych w sklepach, lub wybrać ekologiczne, domowe rozwiązania. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie jednej z dwóch metod pielęgnacji: lakierowanie lub olejowanie.

 

Lakierowanie


Lakierowanie należy wykonać przede wszystkim w przypadku posiadania drewna w niezaimpregnowanej postaci np. blat kuchenny lub deska do krojenia. Pokrycie powierzchni specjalnym lakierem do drewna sprawi, że stanie się ona gładka i łatwa w utrzymaniu w czystości. Ponadto wilgoć czy zabrudzenia, nie będą się wchłaniać w głąb drewna, co by je odbarwiało i systematycznie niszczyło od wewnątrz. Lakier efektownie podkreśli też wygląd naturalnego drewna eksponując słoje i piękną kolorystykę. Minusem tego sposobu jest jednak to, że dosyć szybko lakierowana warstwa się przeciera i jest mało odporna na wpływ wysokich temperatur. Dlatego raz na jakiś czas będzie konieczne zmatowienie powierzchni i pokrycie jej nową warstwą preparatu.

 

Olejowanie


Olejowanie to naturalna i skuteczna metoda pielęgnacji drewna idealna zarówno do stosowania na akcesoriach kuchennych, frontach szafek, czy blatach. Olej wnika głęboko we wnętrze drewna, dzięki czemu zabezpiecza je całościowo. Drewno staje się odporne na wpływ wilgoci i nie musimy się obawiać deformacji czy pękania. Warstwa oleju pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, a wysokie temperatury przestają mieć na nie wpływ. Wadą takiej pielęgnacji jest to, że z czasem wyposażenie może nieco ciemnieć. Olejowane drewno wymaga także okresowej konserwacji odpowiednim preparatem w postaci wosku lub oleju.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Propozycja ścian w kuchni – postaw na monochromatyczne...


Urządzanie pomieszczenia kuchennego wcale nie jest łatwą sprawą. Liczy się tutaj...

Płyta indukcyjna – czy warto się na nią zdecydować?


Mamy coraz więcej możliwości. Dawniej w kuchni królowały kuchnie gazowe, być...

Minimalistyczny trend – kuchnia bez górnych szafek


Co jakiś czas najnowsze trendy wnętrzarskie drastycznie się zmieniają. Kiedyś modny...