Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak dbać o lakierowane fronty kuchenne?

Porady


Jak dbać o lakierowane fronty kuchenne?

Fronty kuchenne utrzymane w połysku stanowią swoisty wyznacznik stylu nowoczesnego i luksusu. Aranżacja kuchni nabiera dzięki nim efektu przestronności i staje się rozjaśniona. Jednak aby móc cieszyć się nienagannym wyglądem lakierowanych frontów w kuchni przez lata, konieczna jest ich właściwa pielęgnacja na co dzień. Sprawdź jak dbać o lakierowane fronty kuchenne.

Na zdjęciu: Studio Mebli Little White House Łódź

Zdejmowanie folii


Zdejmowanie folii w odpowiednim momencie po zamontowaniu nowych mebli kuchennych to kluczowa kwestia i pierwszy krok w dbaniu o nie. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie należy folii zrywać od razu, przez co już na początku szkodzą powierzchni swoich nowych lakierowanych frontów kuchennych. Zasada wskazuje, że po zerwaniu folii nie wolno myć mebli detergentami przez co najmniej 30 dni. Wynika to z faktu, że dopiero po zdjęciu folii lakier zaczyna się utwardzać. Dlatego nie stosujemy do mycia detergentów ani ścierek, które mogą porysować miękką jeszcze powierzchnię.

 

W razie konieczności można je ewentualnie delikatnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Dlatego też warto dobrze przemyśleć moment ściągania folii z mebli. Powinien to być koniec remontu, gdy już wszystko będzie poukładane i posprzątane, a ryzyko mocnych zabrudzeń i osiadania kurzu zminimalizowane.

 

Jak czyścić meble lakierowane na wysoki połysk


Gdy minie miesiąc od momentu zdjęcia folii zabezpieczającej, pierwszym krokiem w pielęgnacji mebli lakierowanych powinno być ich wyczyszczenie. Przede wszystkim nie stosuj szorstkich ścierek lub twardych gąbek, które bardzo łatwo porysują powierzchnię mebli. Mikrorysy będą wyraźnie widoczne szczególnie w słońcu. Nie używaj też środków posiadających granulki ścierające brud, bo usuniesz z frontów ostatnią warstwę lakieru bezbarwnego nadającego połysk.


Ściereczki z mikrofibry idealnie nadają się do ich pielęgnacji. Są delikatne i nie rysują powierzchni. W zupełności wystarczy na bieżąco przecierać je taką ścierką nasączoną letnią wodą. Jeżeli jednak zajdzie potrzeba usunięcia ciężkich, zaschniętych zabrudzeń na przykład z kurzu i tłuszczu, użyj odrobiny octu i sody. Wystarczy zrobić gęstą papkę z sody oczyszczonej z kilkoma kroplami octu, nanieść ją na zabrudzenie i po chwili wytrzeć miękką szmatką.

 

Czego unikać:

  • nabłyszczaczy do mebli,
  • ostrych gąbek,
  • twardych ściereczek,
  • mleczek czyszczących,
  • olejków pielęgnacyjnych,
  • środków chemicznych,
  • nadmiaru wody.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Co warto wiedzieć podczas urządzania kuchni?


Nie da się ukryć, że urządzanie kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań –...

Wytworny styl w Twojej kuchni – czyli kuchnia w stylu...


Kiedyś pisaliśmy o kuchni w stylu Angielskim, dziś przedstawimy Wam wnętrzarski motyw,...