Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Minimalizm w kuchni

Porady

Minimalizm w kuchni

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem typowo użytkowym. W związku z tym gromadzimy w niej wiele różnorodnych przedmiotów, akcesoriów i zapasów, które mają nam ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Jednak z czasem okazuje się, że zbyt wiele rzeczy lub przesadna dekoracyjność mogą utrudniać funkcjonowanie w kuchni, zamiast je ułatwiać. Wówczas warto poznać zasadę minimalizmu oraz postarać się wprowadzić ją także do swojego stylu życia i aranżacji.

Kuchnia miejscem pracy
Kuchnia to wnętrze, w którym nie tylko spędzamy czas z rodziną przy wspólnym stole lub rozpoczynamy dzień od aromatycznej kawy. Kuchnia to także miejsce pracy. Codzienne obowiązki związane z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich wiążą się z używaniem wielu przedmiotów, akcesoriów i sprzętów kuchennych. W miarę upływu lat nieustannie ich przybywa i może pojawić się problem z wygodnym przechowywaniem. Natomiast duże znaczenie dla wygody pracy w kuchni ma to, by to co jest nam rzeczywiście potrzebne znajdowało się w zasięgu ręki. Receptą na zbyt dużą ilość wyposażenia jest metoda minimalizmu.

Minimalizm w kuchni
Minimalizm to metoda, którą można przełożyć na wiele aspektów życia codziennego. Może się odnosić zarówno do kwestii stylu aranżacyjnego, designu, ilości przechowywanych i użytkowanych przedmiotów, ale także do stylu życia. Aby wprowadzić w swojej kuchni minimalizm, należy rozpocząć od starannej selekcji wszystkich przedmiotów. Warto się zastanowić, które rzeczy używamy na co dzień, które rzadko, a których jednak wcale. Następnym krokiem jest segregacja, czyli usystematyzowanie przechowywanych rzeczy pod względem ich przeznaczenia oraz częstotliwości zastosowania. Należy pozostawić wyłącznie też rzeczy, które użytkujemy na co dzień. A te, które tylko okazjonalnie schować głębiej.

Minimalizm w kuchni a design
Zasada minimalizmu odnosi się także do kwestii estetycznych aranżacji kuchennej. Minimalizm związany jest ze stylem nowoczesnym, a także skandynawskim. Odzwierciedla prostotę form oraz przede wszystkim oszczędną dekoracyjność. Na kompozycje kolorystyczne zazwyczaj składają się barwy neutralne oraz ewentualnie subtelne pastele. Meble kuchenne powinny być proste i harmonijne, co przejawia się w gładkich powierzchniach frontów, braku dekorów, jednolitych kolorach, a także subtelnych uchwytach lub ich braku. Także wszelkie inne przedmioty znajdujące się w kuchni powinny mieć minimalistyczny design i funkcjonalny charakter. W minimalistycznej kuchni nie powinny się znajdować przedmioty, które nie mają swojego zastosowania na co dzień.

Zobacz również

Jaki drewniany stół posłuży najdłużej? Bukowy? Dębowy?

Jaki drewniany stół posłuży najdłużej?...

Okazuje się, że stół należy do jednych z najstarszych mebli świata. Stanowi serce kuchni –...

Jak urządzić kuchnię na poddaszu?

Jak urządzić kuchnię na poddaszu?

Cechy kuchni na poddaszu Urządzenie każdej kuchni może stanowić wyzwanie, ale nietypowe...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena