Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Porady


Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Ciężko byłoby sobie wyobrazić kuchnię bez piekarnika. Jest to urządzenie, które od wielu lat należy do podstawowego wyposażenia pomieszczenia kuchennego. Okazuje się, że jest to sprzęt, z którego korzystamy naprawdę często. Z pomocą piekarnika możemy przygotować soczyste potrawy czy pyszne ciasta. Na efekt finalny, składa się nie tylko dobry przepis, ale również jakość urządzenia. Świat idzie do przodu, a producenci sprzętów AGD wciąż udoskonalają swoje sprzęty. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w innowacyjne systemy, dzięki którym pieczenie, gotowanie i zmywanie staje się szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy piekarnik parowy. Przedstawimy podstawowe różnice pomiędzy piekarnikami oraz opiszemy system działania. Zapraszamy do czytania.

Na zdjęciu: Studio Mebli Grupa Meblox

Piekarnik parowy, czyli urządzenie dwa w jednym

 

Piekarnik parowy to typowe urządzenie 2 w 1. Jest to już nie tylko piekarnik, ale też parowar – urządzenie służące do gotowania na parze. Jak się okazuje, połączenie ze sobą tych dwóch funkcji jest bardzo efektywne.

 

Sekret działania piekarników parowych tkwi w specyfice ich działania, a mianowicie konwencjonalnej metodzie ogrzewania. Na czym to polega? Powstałe w piekarniku ciepło w części pochodzi z rozgrzanego powietrza, a w części z pary wodnej. Dzięki oprogramowaniu, możemy swobodnie regulować stosunek metod grzewczych. Piekarniki parowe są nieco większe od tradycyjnych modeli, dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej sprawdzić ile mamy miejsca w kuchni lub ile chcemy go przeznaczyć. Na rynku znajdziemy także modele kompaktowe, jednak te są mniej praktyczne – nie wszystko się do nich zmieści. Warto dopasować urządzenie do naszych wymagań i potrzeb.

 

Piekarnik parowy – dlaczego warto go mieć?

 

Piekarnik parowy to bardzo funkcjonalne urządzenie. Po pierwsze mamy piekarnik – czyli możemy piec pyszne ciasta. Po drugie – mamy parowar, a więc możemy również gotować na parze. Łącząc ze sobą te dwie funkcje, nasze pieczone potrawy będą gotowe znacznie szybciej. Do tego wszystkiego, będą wyróżniać się smakiem i soczystością.

 

Czy piekarnik parowy ma jakieś wady?

 

Dla wielu osób przeszkodą może być to, że piekarnik parowy występuje tylko w formie przeznaczonej pod zabudowę. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest pobór energii elektrycznej. Skoro jest to urządzenie 2 w 1, to prawdopodobnie będziemy korzystać z niego znacznie częściej, niż z tradycyjnego piekarnika, dlatego eksploatacja tego urządzenia jest dość kosztowna.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Marlena

Taki piekarnik by mi się przydał. Od dawna mówię, że kupuję parowar i tak mówieniu się kończy.

Zobacz również


Jasna czy ciemna kuchnia? Czyli niełatwe dylematy


Podczas urządzania kuchni czeka nas wiele ważnych decyzji i dylematów....

Funkcjonalności piekarników do zabudowy – wybierz to co...


Urządzając kuchnię musimy wybrać kilka niezbędnych sprzętów gospodarstwa...

Pod ciśnieniem, czyli jak kupić ekspres ciśnieniowy


Nie od dziś wiadomo, że dobra kawa doskonale pobudza, dodaje energii i sił. Jest...