Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak zabezpieczyć meble kuchenne przed parą?

Porady


Jak zabezpieczyć meble kuchenne przed parą?

Meble w kuchni narażone są na szereg niesprzyjających im czynników. Jednym w nich jest para wodna. Od tego, jak zabezpieczymy nasze szafki w kuchni przed wilgocią oraz jak będziemy z nich korzystać, zależeć będzie to, jak długo będziemy cieszyć się ich estetycznym wyglądem, a nawet i to, jak długo meble będą nadawać się do użytku. Warto więc znać wpływ pary wodnej na meble kuchenne i dowiedzieć się, jak zabezpieczyć szafki kuchenne, by skutecznie chronić je przed zniszczeniem.

Czy para wodna niszczy kuchenne szafki?

 

W zależności od pory roku oraz tego, co w kuchni robimy, w pomieszczeniu panować będzie różna wilgotność. Optymalny dla naszych mebli poziom wilgotności powietrza to od 40 do 60%. Dla płyt meblowych niekorzystny jest zarówno zbyt wysoki poziom nawilżenia powietrza, jak i zbyt niski. Przy zbyt wysokiej wilgotności drewno będzie pochłaniać jej nadmiar. Gromadzenie się wilgoci w meblach może prowadzić do ich spęcznienia, pękania oraz rozklejania się klejonych elementów, czyli po prostu do ich niszczenia się. Podobne skutki może przynieść zbyt niska wilgotność powietrza. Przy spadku wilgotności meble zaczynają oddawać wilgoć, przez co narażone są na deformację i rozsychanie. Najtrudniejszy okres dla mebli kuchennych w ciągu roku to zima. Wtedy wilgotność powietrza na dworze utrzymuje się na niskim poziomie, a w domu dodatkowo osuszamy je, korzystając z ogrzewania. W tym czasie warto korzystać z nawilżaczy powietrza i stale monitorować poziom nawilżenia za pomocą higrometrów.

 

W kuchni jednak na stan naszych szafek wpływ będzie mieć nie tylko ogólny stopień wilgotności powietrza, lecz także stosunkowo często pojawiające się w pomieszczeniu opary i para wodna. Podczas gotowania wilgotność powietrza w kuchni gwałtownie wzrasta, a meble narażone są na bezpośrednie oddziaływanie pary wodnej. Właśnie dlatego zabezpieczenie mebli kuchennych przed wilgocią jest tak ważne.

 

Czym najlepiej wykończyć szafki kuchenne?

 

Oczywiście dużo zależeć będzie od tego, z czego wykonane są szafki. Wykończenie mebli odgrywać będzie tu szczególną rolę. Płytę, z której wykonuje się meble, najczęściej zabezpiecza się poprzez jej laminowanie, lakierowanie lub pokrywanie akrylem. Lakierowanie albo olejowanie to z kolei dobre sposoby na zabezpieczenie drewna. Niezwykle ważne jest też odpowiednie zabezpieczenia obrzeży. Krawędzie mebli to miejsce newralgiczne, najbardziej narażone na niekorzystne działanie pary wodnej. Czym zabezpieczyć krawędzie szafek i frontów kuchennych? Producenci mebli kuchennych stosują tu różne rozwiązania. Najprostszym będzie dodatkowe zalakierowanie krawędzi czy pokrycie ich laminatem. Innym sposobem na zabezpieczeni krawędzi jest pokrycie ich specjalną folią meblową, czyli okleina, którą jesteśmy stanie w pełni osłonić obrzeża płyty. Poza tym ważne jest, by w kuchni zabezpieczyć wszelkiego rodzaju szczeliny. Tutaj przydadzą się specjalne uszczelki kuchenne czy chociażby bezbarwny sylikon. Dla żywotności naszych szafek niezwykle ważne jest też przestrzeganie zaleceń odnoszących się do właściwego rozmieszenia i zasad użytkowania sprzętów AGD podczas wykonywania kuchennych zadań.

 

Sklep Max Kuchnie

 

Jak chronić szafki przed parą wodną?

 

1. Okap kuchenny

 

Okap to urządzenie, które w największym stopniu wspomaga nas w walce z nadmierną wilgotnością powietrza w kuchni oraz wydobywającą się z garnków parą, chroniąc w ten sposób nasze meble, w tym również najbardziej narażoną na zniszczenia szafkę nad kuchenką. Największe znaczenie dla ochrony naszych mebli będzie mieć właściwy montaż i uruchamianie okapu za każdym razem, kiedy gotujemy na płycie. Okap działający w trybie wyciągu powinien być podłączony do osobnej kratki wentylacyjnej, z kolei w pochłaniaczu należy regularnie wymieniać filtry węglowe. Istotna kwestia również to wybór urządzenia o właściwej dla kubatury pomieszczenia wydajności. Po zakończonym gotowaniu nie wyłączajmy okapu od razu. Pozwólmy mu dokończyć pracę i w pełni pozbyć się nadmiaru oparów. Dobrą praktyką jest też uchylenie okna podczas użytkowania okapu, by w ten sposób wentylacja pomieszczenia przebiegała jeszcze sprawniej.

 

2. Zmywarka

 

Jeżeli chodzi o ochronę mebli przed działaniem pary, ważne jest również otwieranie zmywarki we właściwym momencie. Przedwczesne uchylanie drzwiczek, tuż po zakończeniu cyklu zmywania, skutkuje wydobywaniem się z urządzenia gorącej pary wodnej, która ostatecznie osiądzie na naszych meblach. By tego uniknąć, po zakończonym zmywaniu najlepiej odczekać przynajmniej 15-20 minut, zanim otworzymy zmywarkę.

 

3. Piekarnik

 

Otwieranie piekarnika podczas pieczenia czy też zostawanie uchylonych drzwiczek, kiedy urządzenie stygnie, również może mieć zgubny wpływ na nasze szafki kuchenne. Rozgrzany piekarnik otwierajmy wyłącznie, kiedy jest to konieczne i starajmy się go jak najszybciej zamknąć.

 

4. Czajnik i ekspres do kawy

 

Czy ekspres do kawy albo czajnik może stać pod szafkami wiszącymi? Gotowanie wody w czajniku czy przyrządzanie kawy w ekspresie to procesy, podczas których do powietrza dostają się znaczne ilości pary wodnej. Jeżeli ustawimy czajnik pod szafkami, mamy pewność, że wydobywająca się z niego para będzie mieć niekorzystny wpływ na górną zabudowę. Gdzie postawić zatem czajnik i ekspres i jaka odległość od wiszących szafek będzie bezpieczna? Tak naprawdę, im dalej urządzenia te ustawimy od górnej zabudowy, tym lepiej. Jeżeli nie mamy możliwości postawienia czajnika w innym miejscu, niż pod szafkami, pamiętajmy, by podczas gotowania wody przesunąć go bliżej krawędzi blatu i odwrócić go dzióbkiem w stronę kuchni. Szafki wiszące z reguły są płytsze, niż dolna zabudowa, stąd też taki manewr pozwoli przynajmniej w pewnym stopniu ochronić je przed bezpośrednim wpływem pary wodnej.

 

5. Zlewozmywak

 

Aby chronić nasze meble kuchenne przed wodą, zlew powinniśmy dokładnie wycierać do sucha po każdym jego użytkowaniu, ze szczególną starannością osuszając zwłaszcza przestrzeń dookoła zlewozmywaka.

 

Jak dbać o meble kuchenne?

 

Duże znaczenie na stan naszych szafek kuchennych będzie mieć sam sposób pielęgnacji mebli. Przede wszystkim nie można dopuszczać do tego, by woda zalegała na meblach, a w szczególności na łączeniach blatu czy krawędziach frontów szafek. Rozlane płyny trzeba wycierać tak szybko, jak to tylko możliwe. Meble kuchenne należy czyścić delikatnymi środkami. Dobrze też sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń lub mydłem. Do mycia powierzchni szafek używajmy zawsze miękkich ściereczek, nie stosujmy natomiast ostrych narzędzi czy drucianych myjek. Co ważne, elementów zabudowy kuchennej nie powinno się czyścić z wykorzystaniem pary pod wysokim ciśnieniem. Myjka parowa zatem nie wchodzi tu w grę. Szafki w kuchni lepiej jest czyścić częściej, a z mniejszą intensywności, niż robić to rzadko, narażając je na dłuższy kontakt z wodą.

 

Komentarze


3.00/5 1 1
3
Nemo

Szkoda, że nic nie napisaliście jak zabezpieczyć szafki piekarnika, czy zmywarki...

Zobacz również


Wyrzucaj szybko i wygodnie, czyli jak wybrać dobry kosz na...


Dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana zabudowa meblowa to podstawa nowoczesnej,...

Blat w kuchni – z czego powinien być wykonany?


Nie ma mowy o komfortowym i praktycznym urządzeniu pomieszczenia kuchennego bez...

Na gazie czy z prądem? Jaką płytę grzewczą wybrać?


Co najczęściej robimy w kuchni? Gotujemy. Skoro ta czynność zajmuje nam tak wiele...