Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Ile gotować warzywa na parze?

Porady


Ile gotować warzywa na parze?

Jak długo na parze gotować poszczególne warzywa, by miały one jak najlepszy smak i przyjemną konsystencję? Jak przyprawiać produkty i jakich sprzętów do gotowania na parze używać? Których warzyw nie należy gotować na parze i dlaczego? Poznaj nasze praktyczne porady i sprawdź, jak gotować pysznie i zdrowo.

Na zdjęciu: Amica

W czym gotować na parze?

 

Najprostszym sprzętem do gotowania na parze jest specjalnie przeznaczone do tego sitko. Ponieważ jest ono rozkładane, będzie pasować do garnków o różnej średnicy. Sitko do gotowania na parze jednak jeden minus: ugotujemy na nim wyłącznie jeden produkt, dlatego też, jeżeli zależy nam na możliwości gotowania kilku produktów jednocześnie, lepszym rozwiązaniem będzie kilkupoziomowy garnek do gotowania na parze, czyli parowar, parowar elektryczny albo parownik bambusowy. Dla niektórych wygodny może okazać się także pojemnik do gotowania na parze w kuchence mikrofalowej.

 

Jak gotować warzywa na parze?

 

Jeżeli do dyspozycji mamy sitko bądź tradycyjny parowar, najpierw na kuchence stawiamy garnek z wodą. Następnie umieszczamy na nim sitko z wybranym produktem albo ustawiamy kolejne poziomy parowaru. Na koniec wszystko przykrywamy pokrywką. Ważne, by woda, która znajduje się w garnku nigdy nie sięgała sitka.

 

Ile gotować warzywa na parze?

 

Jeżeli gotowanie na parze to dla Ciebie nowość, na pewno zastanawiasz się, ile minut powinny gotować się poszczególne warzywa. Z całą pewnością przydatna będzie dla Ciebie przygotowana przez nas tabela czasów gotowania.

 

WARZYWO

CZAS GOTOWANIA NA PARZE

bakłażan w plastrach

15 minut

brokuły w różyczkach

15 minut

burak w plastrach

25 minut

cebula w całości

35 minut

dynia w kostkach

8 minut

fasola szparagowa

10 minut

kalafior w różyczkach

12 minut

kukurydza w kolbie

20 minut

marchew w plasterkach

15 minut

papryka w paskach

10 minut

szparagi

13 minut

szpinak

10 minut

ziemniaki w talarkach

20 minut

ziemniaki młode w mundurkach

40 minut

 

Ile minut gotować mrożone warzywa?

 

Wiemy już, ile gotować warzywa na parze, ale ile mają się gotować na parze warzywa mrożone? Czas gotowania zamrożonych produktów będzie nieco dłuższy. Na szczęście mrożone warzywa możemy bezpośrednio wrzucić do parowaru – nie trzeba ich wcześniej rozmrażać. Dobrze jest po upływie standardowego czasu dać im dodatkową chwilę, a następnie widelcem sprawdzać miękkość jarzyn. Na marginesie, pamiętajmy, że mięso i ryby – w przeciwieństwie do warzyw, przed gotowaniem na parze rozmrażamy.

 

Gotowanie na parze – zalety

 

Gotowanie na parze to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowania posiłków. Warzywa mogą zachować znacznie więcej składników odżywczych, w porównaniu z tradycyjnym gotowaniem. W tym wypadku bardzo duże znaczenie ma to, ile czasu, gotuje się poszczególne produkty, gdyż na parze przygotowują się one szybciej. Dania na parze są lekkostrawne, a wszywa z parowaru zachowują naturalną barwę i oryginalny smak. Ponadto, ponieważ para intensyfikuje smak żywotności, zminimalizowane jest użycie soli. Gotowanie na kilku poziomach pozwala nam przygotować chociażby całe drugie danie w jednym naczyniu, na jednym palniku. Czysta ekologia! Naprawdę warto zatem sięgać po przepisy samodzielnych posiłków przyrządzanych na parze.

 

Przepisy Max Kuchnie

 

Techniki gotowania na parze

 

Jak gotować na parze, by warzywa nie były mdłe i smakowały równie dobrze, co z patelni czy piekarnika? Wystarczy poznać kilka kuchennych trików, by nasze posiłki z pary były równie smaczne, co zdrowe. Mięso i warzywa, przed rozpoczęciem gotowania, dobrze jest pokropić sokiem z cytryną. Nie sólmy ich na początku. Tę przyprawę możemy ewentualnie dodać pod koniec gotowania, po spróbowaniu potrawy. Zioła podczas gotowania na parze są niezastąpione. Bazylia, tymianek czy oregano naprawdę zrobią sporą różnicę. Doskonale podkreślą one smak ryb i mięs.

 

Warzywa na parze – kalorie i indeks glikemiczny

 

Ponieważ, gotując na parze, eliminujemy konieczność dodawania tłuszczu, jak ma to miejsce, kiedy przyrządzamy je w inny sposób, kaloryczność całego posiłku będzie stosunkowo niższa. Podczas gotowania na parze nie zmienia się jednak kaloryczność samych warzyw. Zmianie z kolei ulega ich indeks glikemiczny. Przykładowo IG surowej marchwi to 35. Po ugotowaniu będzie wynosił on już 85.

 

 

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Eryka

Uwielbiam ten sposób przygotowywania potraw. Szybko, smacznie i zdrowo.


5
Gocha

Jestem właśnie na diecie warzywnej. Gotuję warzywa na parze, ale nie zawsze mi wychodzą. Patrząc na tabelkę z artykułu znalazłam przyczynę. Za krótko je gotuję. Ta ściąga z artykułu bardzo mi pomogła. Teraz dieta nabrała lepszego smaku:)

Zobacz również


Malakser – Twój sposób na perfekcję w kuchni


W kuchni liczy się efektywność jak i oszczędność. Chodzi tutaj głównie o...

Ponadczasowe Trio


Mała przestrzeń, a wszystko co powinno się mieścić w kuchni, znalazło tutaj swoje...

Podzielona na strefy


Każda kuchnia powinna być przytulna, urządzona ze smakiem, przyjazna dla...