Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zabezpieczyć kuchnię przed dzieckiem?

Porady


Jak zabezpieczyć kuchnię przed dzieckiem?

Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień wiele się dzieje. Panują w niej specyficzne warunki i bywa niebezpiecznie nawet dla dorosłych domowników, a co dopiero gdy mowa o najmłodszych członkach rodziny. Dlatego, gdy w domu są dzieci, to właśnie kuchnię warto odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doszło do nieszczęścia. Sprawdź, jak zabezpieczyć kuchnię, gdy w domu są dzieci, by móc się cieszyć spokojem i bezpieczeństwem swoich pociech.

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Kuchnia to pomieszczenie rodzinne. Uwielbiamy z bliskimi wspólnie gotować, cieszyć się aromatem gorącej herbaty przy kuchennym stole, a także przygotowywać słodkie wypieki, w których wykonaniu pomagają nawet najmłodsi członkowie rodziny. Wspólne przygotowywanie posiłków i cieszenie się ich smakiem w gronie najbliższych, to wspaniałe chwile w życiu każdej rodziny. Jednak warto pamiętać, że kuchnia to także miejsce niebezpieczne. Nawet dorosłym zdarza się poparzyć pryskającym z patelni tłuszczem, dotknąć rozgrzanego piekarnika, czy też skaleczyć się ostrym nożem. Gdy w domu mieszkają dzieci, kuchnia okazuje się być prawdziwym siedliskiem zagrożeń dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego wnętrze to wymaga wyposażenia w odpowiednie zabezpieczenia, by zarówno rodzice, jak i dzieci mogli cieszyć się w niej spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

 

Jaki sprzęt AGD jest bezpieczny dla dziecka?

Urządzając kuchnię, w której będą przebywać także dzieci, warto pomyśleć nie tylko o odpowiednich zabezpieczeniach, ale także wyposażyć ją w bezpieczniejsze sprzęty AGD. Dla dzieci w kuchni największym zagrożeniem są oparzenia, które mogą powstać przez kontakt z gorącym piekarnikiem lub płytą grzewczą. Starsze dzieci już rozumieją, że nie wolno dotykać włączonych sprzętów AGD, ale tym najmłodszym może być ciężko to wytłumaczyć, a tym bardziej im zaufać w tym względzie. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór piekarnika, który posiada tzw. system zimnych drzwi. Takie modele są wyposażone w system kilku szyb termorefleksyjnych, co sprawia, że drzwi są chłodne nawet, gdy piekarnik pracuje. Drugim sprzętem, który może stwarzać zagrożenie jest kuchenka. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w kuchni, warto zdecydować się na płytę indukcyjną, której powierzchnia nie nagrzewa się w całości, lecz wyłącznie w obszarze, na którym postawione zostanie naczynie. Dla dzieci bardzo intrygujące są wszelkie pokrętła i przyciski w kuchni. Z tego powodu można wybierać urządzenia, które posiadają funkcję elektronicznej blokady, albo chowane pokrętła.

 

Jak zabezpieczyć szafki kuchenne?

Wbrew pozorom niezabezpieczone szafki i szuflady kuchenne również mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. Aby zabezpieczyć szafki i szuflady należy wyposażyć je w specjalne systemy zabezpieczające, które uniemożliwią dzieciom ich otwieranie, ale przy tym pozwolą rodzicom nadal z nich korzystać. Dawne zabezpieczenia dedykowane szafkom i szufladom kuchennym były co prawda skuteczne, ale niestety niezbyt wygodne w obsłudze. Odblokowanie ich wymagało od domowników poświęcenia sporo siły i więcej czasu. Dziś rynek oferuje dużo bogatszy wybór systemów, które są równie skuteczne, ale wygodniejsze dla dorosłych. Największą popularnością cieszą się zaczepy, które by otworzyć wystarczy ścisnąć palcami z dwóch stron. Dobrym pomysłem są również haczyki blokowane ukrytym przyciskiem. Szuflady natomiast warto zabezpieczyć za pomocą elastycznych zaczepów, które się dopasowują do kształtu powierzchni. Dzięki takim zabezpieczeniom dzieci będą w kuchni bezpieczniejsze.

 

Bezpieczeństwo dziecka to właściwe przechowywanie

Na kwestię bezpieczeństwa dzieci w kuchni wpływ ma także to, w jaki sposób przechowujemy rzeczy w meblach i na otwartych półkach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na blat kuchenny, który jest w zasięgu rąk dzieci uczących się chodzić. Gdy dziecko osiągnie umiejętność wstawania lub przemieszczania się, konieczne jest by przeorganizować rzeczy przechowywane na blacie. Najlepiej by znajdowało się na nim jak najmniej przedmiotów, a te niezbędne były umieszczone w głębi blatu pod samą ścianą. Należy także uważać, by np. kable od małego AGD nie wystawały, aby dziecko nie pociągło za nie zrzucając na siebie sprzęt. Także w dolnych szafkach i regałach należy przeorganizować przechowywane rzeczy, aby nie znajdowały się w nich np. detergenty i środki chemiczne, ciężkie urządzenia i naczynia, które mogłyby upaść dziecku na nóżki, a także niebezpieczne i ostre przedmioty. Warto także precyzyjnie zabezpieczyć szufladę ze sztućcami.

Bezpieczna kuchnia dla dziecka – zakup specjalnych mebli?

Meble kuchenne wybierane są na lata. Szacuje się, że w przeciętnym domu służą one od 10 do nawet 20 lat. Rzadko wymieniane są częściej niż co 10 lat. Biorąc pod uwagę, że meble są kosztownym zakupem, a ponadto sposób ich montażu determinuje konieczność dopasowania do nich całej aranżacji i wyposażenia wnętrza, to nie wymieniamy ich zbyt często. Dlatego pomysł zakupu mebli kuchennych, które byłyby wyłącznie dopasowane do potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom jest stosunkowo rzadki, gdyż jakby nie było dzieci szybko rosną i uczą się uważności z wiekiem. Nowoczesne zestawy meblowe są też często z założenia przystosowane do użytkowania przez całe rodziny, więc nie posiadają ostrych, wystających elementów ani szyb w dolnych partiach zabudowy. Natomiast wszelkie kanty i rogi w meblach można z powodzeniem zabezpieczyć specjalnymi nakładkami z silikonu lub gumy.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dziecko w kuchni!


Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu. Jest to też miejsce, w którym spędzamy...

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?


Każda pani domu marzy o tym, aby to właśnie jej kuchnia była wyjątkowa – urządzona...

Otwórz je! Kilka słów o kuchennych drzwiach


Wiele osób podczas planowania remontu kuchni zastanawia się czy zamknąć to...