Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak wybrać odpowiedni filtr do okapu?

Porady

Jak wybrać odpowiedni filtr do okapu?

Ulubione0

Okapy nie należą do podstawowego wyposażenia kuchni, jednak większość użytkowników decyduje się na ich zakup. Zadaniem okapu jest pochłanianie oparów i nieprzyjemnych zapachów, które powstają podczas gotowania, wciąganie pary wodnej, a także pochłanianie kurzu i pyłków. Choć okapy nie są skomplikowanymi urządzeniami, ich praca zależy również od innych czynników, np. zastosowanych filtrów. To właśnie od filtrów zależy w jakim trybie będzie pracował okap – jako wyciąg czy pochłaniacz. Jaki więc filtr powinniśmy wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?

Tryb pracy: pochłaniacz czy wyciąg?

Wybierając okap, w pierwszej kolejności musimy się zastanowić, w jakim trybie będzie on pracować. Większość dostępnych na rynku modeli jest w stanie pełnić rolę zarówno wyciągu, jak i pochłaniacza. W przypadku wyciągu, stosowany jest obieg otwarty, w którym okap podłącza się do kanału wentylacyjnego. Oznacza to, że wszystkie zanieczyszczenia i opary odprowadzane są na zewnątrz. Natomiast pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym, dlatego zanieczyszczenia pochłaniane są przez specjalne filtry, które należy regularnie czyścić i wymieniać.

Rodzaje filtrów do okapów

Oferta filtrów do okapów jest bardzo szeroka, ponieważ różnią się one rozmiarem, kształtem i materiałem wykonania, jednak dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje - filtry przeciwtłuszczowe i węglowe. Te pierwsze odpowiedzialne są za wyłapywanie drobinek tłuszczu, dzięki czemu nie osadza się on na kuchence, meblach i innych urządzeniach. Wśród nich znajdziemy filtry jednorazowe, do których należą te wykonane z papieru, flizeliny i akrylu oraz filtry wielokrotnego użytku, do których zalicza się modele wykonane z metalu. Drugi rodzaj stanowią filtry węglowe, których zadaniem jest pochłanianie wilgotnych oparów, nieprzyjemnych zapachów i oczyszczanie powietrza. Dostępne są w dwóch kształtach: okrągłym i kasetowym, wymagają regularnej wymiany, ponieważ nie można ich czyścić.

Jaki filtr wybrać?

Jeśli nie wiesz jaki filtr kupić do swojego okapu, najlepiej zajrzyj do instrukcji i sprawdź, jakie filtry polecane są przez producenta. Filtry powinny być przede wszystkim dostosowane do konkretnego modelu okapu, ponieważ zamontowanie niewłaściwych może doprowadzić do utraty gwarancji producenta. Jednak, zazwyczaj w okapach pracujących w trybie pochłaniacza montuje się filtry węglowe, które należy wymieniać co kilka miesięcy - częstotliwość wymiany będzie uzależniona od intensywności użytkowania okapu. Natomiast w okapach pracujących w trybie wyciągu, zastosowanie filtra węglowego nie jest konieczne, ponieważ zanieczyszczenia i tak odprowadzane są na zewnątrz budynku. Jeśli chodzi o filtry przeciwtłuszczowe, to z reguły stanowią one podstawowe wyposażenie każdego okapu.

Zobacz również

Jak przystosować kuchnię dla osób niepełnosprawnych?

Jak przystosować kuchnię dla osób...

Pełna swoboda Najważniejszą kwestią w przypadku kuchni dla osób niepełnosprawnych jest...

Jak dbać o kuchenne fugi? Poradnik dla opornych

Jak dbać o kuchenne fugi? Poradnik dla opornych

Płytki ceramiczne w kuchni – standard polskich domów Najczęściej na podłogę w kuchni...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena