Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak wyczyścić okap?

Porady

Jak wyczyścić okap?

Ulubione0

Okap to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Dlaczego? Jest odpowiedzialny za oczyszczanie kuchennego powietrza – usuwa on opary oraz pozbywa się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Aby jednak okap dobrze spełniał swoje zadanie, trzeba o niego dbać – pomimo tego, że 'pozbywa się brudu' sam też wymaga czyszczenia. Okazuje się jednak, że wiele osób nie wie jak się do tego zabrać. Nietypowa budowa, siatki, filtry – może lepiej zostawić go w spokoju? W dzisiejszym artykule podpowiemy wam jak prawidłowo wyczyścić okap i dokładnie wyjaśnimy, dlaczego trzeba to robić. Brudny okap może zniszczyć nawet najpiękniejszą kuchnię, dlatego warto odpowiednio o niego zadbać!

Dlaczego okap wymaga czyszczenia, czyli skąd się bierze ten brud?
Okap jest urządzeniem, które wciąga i oczyszcza powietrze znajdujące się w kuchni. Powietrze jest głównym źródłem brudu, który osiada nie tylko na obudowie pochłaniacza, ale też w środku – na kratkach i filtrach. Oczyszczane powietrze ma w sobie mnóstwo zanieczyszczeń. Znajdują się w nim drobinki tłuszczu i kurzu. Można powiedzieć, że w czasie gotowania tak naprawdę zanieczyszczenia same się tam pchają. Niestety nie mamy na to wpływu, a z okapu przecież nie zrezygnujemy. Jedyne co nam pozostaje, to systematycznie czyścić odpowiedzialne za czyste powietrze urządzenie. Odpowiednia pielęgnacja wpłynie nie tylko na prezencję okapu, ale także na lepsze i bezusterkowe działanie sprzętu. Warstwa tłuszczu i kurzu wpływa niekorzystnie na wydajność oraz efektywność urządzenia, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o czystość tego urządzenia.
Skoro już wiemy, skąd się biorą zanieczyszczenia na naszym okapie, to może jest jakiś sposób, by po prostu zmniejszyć ich ilość? Okazuje się, że czasem wystarczy naprawdę niewiele by zmniejszyć ilość oparów w kuchni, a tym samym ilość zanieczyszczeń. Podczas gotowania wystarczy używać pokrywek do garnków – wtedy oparów będzie po prostu mniej, a więc mniej brudu osiądzie na kuchennym okapie. Nie bez znaczenia jest także rodzaj płyty grzewczej, jakiej używamy. Dobrym wyborem są płyty indukcyjne. Ze względu na to, że szybko się nagrzewają cały proces gotowania trwa krócej, a więc powstaje mniej oparów.

Jak zabrać się do czyszczenia okapu?
Co najlepiej poradzi sobie z brudnym okapem? Do czyszczenia obudowy okapu kuchennego sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem detergentu. Jeśli chodzi o siatki, to najlepiej najpierw przez jakiś czas moczyć je w ciepłej wodzie, a dopiero później wyszorować, opłukać i zostawić do wyschnięcia. Jak wiadomo, zawsze łatwiej jest się pozbyć 'świeżych' zabrudzeń, dlatego warto czyścić okap systematycznie. Czasem może się zdarzyć, że woda z płynem do naczyń nie poradzi sobie z niektórymi zanieczyszczeniami. W takich sytuacjach warto sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia piekarników lub płyt grzewczych.

Zobacz również

Jak wybrać najlepszy model czajnika elektrycznego?

Jak wybrać najlepszy model czajnika...

Określ swoje potrzeby i wymagania względem urządzenia Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy...

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Zatkana dysza - możliwe przyczyny Spryskiwacze w zmywarce to dwa elementy, z których pod...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena