Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Trochę Wenecji w domowym zaciszu

Porady

Trochę Wenecji w domowym zaciszu

Ulubione0

Kuchnia od pewnego czasu przestała pełnić rolę tradycyjnego pomieszczenia roboczego, a zaczęła być miejscem uznawanym za reprezentacyjne podobnie jak przykładowo salon. Jest to bardzo ważne zatem, aby ten rodzaj wnętrza elegancko urządzić. Istnieje wiele charakterystycznych rodzajów stylizacji, jakie opierają się na połączeniu funkcjonalności z estetyką. Jednym z przykładów takich wizualizacji, których aranżację warto przemyśleć przy wprowadzaniu się do nowego gniazdka jest nurt wenecki. Na czym bazuje?

Unikat designerski


Najważniejszą cechą wyróżniającą styl wenecki okazuje się zwłaszcza fakt, iż jest to mieszanina wielorakich stylizacji. Można w nim dopatrzeć się elementów osmańskich, gotyckich a także zauważalne są wpływy bizantyjskie. To również nawiązanie do włoskiego klasycyzmu. Wenecki design nie powstał od tak. To jest forma aranżu wnętrz mieszkalnych, w tym pokojów kuchennych, która kształtowała się praktycznie już od okresu średniowiecza. Mimo upływu czasu styl ten nie uległ jednak zasadniczym zmianom. Podstawową jego cechą jest zamiłowanie do nadmiaru, przepych oraz luksusowość. Ponadto opiera się także na odpowiednim zestawieniu kolorystycznym. Stanowi nurt wyróżniający się bogactwem materiałów wykończeniowych, rozlicznych tkanin oraz oryginalnych ozdób. W weneckich wnętrzach jest olbrzymia ilość dekoracji, które nawiązują do klasycyzmu.

 

 

Wyznaczniki


Styl wenecki posiada szereg wyjątkowych cech. Bardzo ważnym elementem okazuje się mnogość materiałów, w tym jedwabnych adamaszków bądź ich wysokiej jakości imitacji. Do tego w kuchniach stylizowanych na tenże wzór dekoracyjny stosuje się charakterystyczne kilimki wieszane na ścianach czy dodatki ręcznie robione z naturalnych materiałów typu wełna. Do tego nieodzownym elementem wystroju musi być barwnie połyskujące szkło. W ekskluzywnych wnętrzach weneckich pojawia się szkło pochodzące z umiejscowionej niedaleko Wenecji wyspy Murano. W polskich kuchniach czy salonach bazujących na tego rodzaju stylizacji dominują przykładowo kolorowe szklane świeczniki, rozmaite naczynia ozdobne, niewielkie bibeloty, akcesoria uzupełniające wystrój a także błyszczące i pokaźne wielkością żyrandole. Co do najbardziej popularnej gamy kolorystycznej przewijającej się w wystroju pomieszczeń weneckich, warto wspomnieć o przygaszonych żółciach, delikatnie rozmytych błękitach, wręcz wpadających w odcień zieleni czy kolor morski, intensywnych czerwieniach, a nawet bordo oraz fioletach.

Zobacz również

Szuflady w kuchni wygodniejsze niż szafki

Szuflady w kuchni wygodniejsze niż szafki

Dlaczego szuflada jest lepsza niż szafka? Dzięki specyficznej konstrukcji, zawartość szuflad...

Akcesoria kuchenne – prosty sposób na odświeżenie naszej kuchni

Akcesoria kuchenne – prosty sposób na...

Okno na świat – ubierz je ładnie! Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który ma w kuchni okno to...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena