Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Trochę Wenecji w domowym zaciszu

Porady


Trochę Wenecji w domowym zaciszu

Kuchnia od pewnego czasu przestała pełnić rolę tradycyjnego pomieszczenia roboczego, a zaczęła być miejscem uznawanym za reprezentacyjne podobnie jak przykładowo salon. Jest to bardzo ważne zatem, aby ten rodzaj wnętrza elegancko urządzić. Istnieje wiele charakterystycznych rodzajów stylizacji, jakie opierają się na połączeniu funkcjonalności z estetyką. Jednym z przykładów takich wizualizacji, których aranżację warto przemyśleć przy wprowadzaniu się do nowego gniazdka jest nurt wenecki. Na czym bazuje?

Na zdjęciu: Artur Krupa

Unikat designerski


Najważniejszą cechą wyróżniającą styl wenecki okazuje się zwłaszcza fakt, iż jest to mieszanina wielorakich stylizacji. Można w nim dopatrzeć się elementów osmańskich, gotyckich a także zauważalne są wpływy bizantyjskie. To również nawiązanie do włoskiego klasycyzmu. Wenecki design nie powstał od tak. To jest forma aranżu wnętrz mieszkalnych, w tym pokojów kuchennych, która kształtowała się praktycznie już od okresu średniowiecza. Mimo upływu czasu styl ten nie uległ jednak zasadniczym zmianom. Podstawową jego cechą jest zamiłowanie do nadmiaru, przepych oraz luksusowość. Ponadto opiera się także na odpowiednim zestawieniu kolorystycznym. Stanowi nurt wyróżniający się bogactwem materiałów wykończeniowych, rozlicznych tkanin oraz oryginalnych ozdób. W weneckich wnętrzach jest olbrzymia ilość dekoracji, które nawiązują do klasycyzmu.

 

 

Wyznaczniki


Styl wenecki posiada szereg wyjątkowych cech. Bardzo ważnym elementem okazuje się mnogość materiałów, w tym jedwabnych adamaszków bądź ich wysokiej jakości imitacji. Do tego w kuchniach stylizowanych na tenże wzór dekoracyjny stosuje się charakterystyczne kilimki wieszane na ścianach czy dodatki ręcznie robione z naturalnych materiałów typu wełna. Do tego nieodzownym elementem wystroju musi być barwnie połyskujące szkło. W ekskluzywnych wnętrzach weneckich pojawia się szkło pochodzące z umiejscowionej niedaleko Wenecji wyspy Murano. W polskich kuchniach czy salonach bazujących na tego rodzaju stylizacji dominują przykładowo kolorowe szklane świeczniki, rozmaite naczynia ozdobne, niewielkie bibeloty, akcesoria uzupełniające wystrój a także błyszczące i pokaźne wielkością żyrandole. Co do najbardziej popularnej gamy kolorystycznej przewijającej się w wystroju pomieszczeń weneckich, warto wspomnieć o przygaszonych żółciach, delikatnie rozmytych błękitach, wręcz wpadających w odcień zieleni czy kolor morski, intensywnych czerwieniach, a nawet bordo oraz fioletach.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Urban rustic, czyli jak stworzyć sielskie wnętrze w...


Czy styl rustykalny może odnaleźć się w miejskich wnętrzach? Oczywiście! Świadczy o...

Inspiracja starych loftów – czyli kuchnia w stylu...


Od pewnego czasu dużą popularnością w kuchni cieszy się styl industrialny. Jest to...

Jak kupować sprzęt AGD, by nie zbankrutować na...


Sam wygląd obudowy, jakość działania czy cena urządzeń gospodarstwa domowego to nie...