Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy?

Porady


Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy?

W kuchni znajduje się kilka podstawowych sprzętów AGD, bez których nie mogłaby ona być w pełni funkcjonalna. Lodówka, płyta grzewcza, a także okap, czy zmywarka stanowią elementarne wyposażenie każdej kuchni. Warto pamiętać, że stylowa i zarazem praktyczna kuchnia, w której znajdują się nowoczesne sprzęty AGD, sprzyja komfortowemu gotowaniu. Okapy do zabudowy mogą uczynić z kuchni przestrzeń przyjazną i funkcjonalną dbając zarówno o efektowny styl aranżacji, jak i brak nieprzyjemnych zapachów.

Na zdjęciu: Studio mebli BOSSI

Okap do zabudowy – wyciąg


Okap do zabudowy dostępny jest w dwóch podstawowych wariantach funkcjonalnych. Wybierając dany model należy zwrócić uwagę, czy preferujemy okap pełniący rolę wyciągu czy pochłaniacza.

 

Wyciąg to urządzenie wyprowadzające zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, co oznacza że pracuje w trybie otwartym. Takie rozwiązanie sprzyja uniknięciu nieprzyjemnych zapachów powstających podczas przyrządzania posiłków, ale także pozwala na pozbycie się brudu i tłuszczu, które osiadałyby na meblach. Okap z wyciągiem obniża temperaturę w kuchni, kierując gorące powietrze na zewnątrz. Jednak takie urządzenie wymaga podłączenia do przewodu kominowego.

 

Czym natomiast jest pochłaniacz?


Okap pełniący rolę pochłaniacza pracuje w trybie zamkniętym, co oznacza że wciągane przez niego powietrze nie zostaje wyprowadzone poza obszar kuchni. Urządzenie pochłania powietrze, oczyszcza go za pomocą skutecznego filtra, po czym wpuszcza je z powrotem do wnętrza kuchennego. Nowoczesne filtry działają bardzo skutecznie oczyszczając powietrze z tłuszczu i brudu, co gwarantuje wysoką efektywność. Jednakże, pochłaniacz nie chłodzi powietrza, zatem nie obniża też temperatury w pomieszczeniu podczas gotowania i pieczenia, ani nie radzi sobie tak dobrze z zapachami kuchennymi. Okapy pełniące rolę pochłaniacza będą dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy w budynku nie ma samodzielnego przewodu kominowego, czyli np. w zabudowie blokowej. Wystarczy podłączyć go do prądu bez konieczności ingerowania w strukturę ścian.

 

Okapy teleskopowe


Rynek jest także bogaty w różnego rodzaju urządzenia, które łączą funkcje pochłaniacza i wyciągu w jednej bryle. Są to najczęściej nowoczesne modele teleskopowe. Podstawowy mechanizm okapu teleskopowego oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej. To właśnie pod szafką montowane jest urządzenie, dzięki czemu gdy nie jest użytkowane, jest niewidoczny. Jego elementem jest też ruchoma „szuflada", której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, a także uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czerwony jak cegła – czyli sposób na wykończenie...


Od pewnego czasu prawdziwym aranżacyjnym hitem jest ściana z cegły. Często zdecydujemy...

Mała kuchnia z wyspą i stołem


Mała kuchnia, mimo że podczas planowania jej aranżacji może stanowić wyzwanie, to...

Nietypowy wystrój – kuchnia i sypialnia w jednym


Nie każdy ma możliwość dysponowania przestronnym lokum mieszkalnym, w którym...