Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Idealna spiżarnia w kuchni – jak ją...

Porady


Idealna spiżarnia w kuchni – jak ją zaplanować?

Nie ma takiego gospodarstwa domowego, w którym nie przydałoby się dodatkowe pomieszczenie przeznaczone wyłącznie na spiżarnię. W końcu trzeba mieć przestrzeń na przechowywanie przetworów, składowanie owoców i warzyw, magazynowanie zapasów żywności. Nie każdy jednakże może sobie pozwolić na wydzielenie w swych czterech ścianach osobnego lokum tylko na ten cel. W niniejszym artykule pokażemy, jak w prosty sposób da się wygospodarować trochę powierzchni na wygodną spiżarnię we wnętrzu kuchennym.

Na zdjęciu: Studio MK

Wykorzystaj wnękę

Często zdarza się tak, że obiekty przeznaczone na kuchnie są dość niestandardowe kształtem. Domownikom wydaje się na pierwszy rzut oka, że wnęka to jedynie utrapienie aranżacyjne, bo przecież co tu zrobić z wąskim, za małym do wstawienia mebla kawałkiem wolnej przestrzeni? I tu jest pies pogrzebany, że lokatorzy niestety ale wielokrotnie nie korzystają z tego, co mają do dyspozycji. Przecież właśnie taki fragment podłogi może znakomicie posłużyć do urządzenia komfortowej spiżarni. Z racji ulokowania spiżarni akurat na „terenie" kuchni ułatwimy sobie codzienne czynności domowe takie jak gotowanie, pieczenie czy przyrządzanie śniadań. W końcu nie trzeba będzie krążyć po całym mieszkaniu, aby artykuły spożywcze przenieść z jednego lokum do drugiego. Sięgniemy kilka metrów dalej i mamy wszystko, co jest nam w danym momencie niezbędne pod ręką. Jest to w praktyce ogromna oszczędność czasu i fatygi. Co więcej, „oficjalnie" zorganizowana spiżarnia umożliwia utrzymanie porządku w pozostałej części kuchni. Kiedy wyprawiamy imprezę czy obchodzimy święta, nie musimy wstydzić się zagraconego pomieszczenia. Słoiki czy pudełka ustawione są w przestrzeni do tego celu wydzielonej, zatem nie wprowadzają chaosu w części roboczej kuchni – gdzie jemy, pichcimy, pieczemy, zapraszamy gości, biesiadujemy. Takie rozwiązanie zalecane jest zwłaszcza przy wnętrzach open space, gdzie jest otwarta przestrzeń, bowiem pomieszczenie kuchenne połączone jest wówczas z salonem.

Skrupulatnie zaplanuj lokalizację

Żeby spiżarnia odpowiednio pełniła powierzane jej funkcje, niezbędne jest jej właściwe ulokowanie. Chodzi o to, aby zapewnić stosowny mikroklimat, na jaki składa się przede wszystkim określona, optymalna temperatura niezbędna do przechowywania artykułów żywnościowych w świeżości. W przypadku aranżowania spiżarni w kuchni, konieczne staje się zwłaszcza zwrócenie uwagi na to, by w pobliżu strefy magazynowania produktów nie było grzejnika, kaloryfera, kuchenki czy piecyka. Chodzi o to, aby panowała w tej części pomieszczenia temperatura nie przekraczająca maksymalnych 16 stopni Celsjusza. Trzeba także zapewnić wskazaną wilgotność między 50 a 65 proc. W tym celu nie ma mowy o wygospodarowywaniu na cel urządzenia spiżarni w kuchni miejsca pod oknem, gdzie bezpośrednio mogłyby padać promienie słoneczne, szczególnie intensywnie latem. To spowodowałoby szybkie gnicie jedzenia, a także pociągałoby za sobą duże straty pieniężne. Ważne, aby miejsce przeznaczone na spiżarnię było zacienione i aby jego temperatura była stała. Wahania temperaturowe też nie są mile widziane. Warto wiedzieć, że kiedy powyższe warunki spełnimy i zapewnimy dość niską temperaturę w części spiżarniowej niestety ale wielokrotnie możemy, nawet zupełnie nieświadomie, doprowadzić do intensywnego skraplania się pary wodnej. By tego uniknąć, musimy zadbać o stworzenie w naszej spiżarni także stałego przepływu powietrza.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Zabudowa z ozdobnymi frezami hitem kolejnego sezonu


Nowy Rok zawsze wiąże się z pewnym etapem przejściowym i zmianami w różnych...

Blat w kuchni – z czego powinien być wykonany?


Nie ma mowy o komfortowym i praktycznym urządzeniu pomieszczenia kuchennego bez...