Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia z lat sześćdziesiątych. Jak ją...

Porady


Kuchnia z lat sześćdziesiątych. Jak ją zaaranżować stylowo?

Dynamiczny progres w dziedzinie technologii, przemiany o charakterze społecznym, nowatorskie podejście do życia – to wszystko musiało pociągnąć za sobą również wyraźne przeobrażenia w sferze dominującej estetyki wyposażenia wnętrz, w tym trudnych z reguły do zaaranżowania czterech kuchennych kątów. Design lat sześćdziesiątych, bo o niego chodzi, był swego rodzaju przełomem w ówczesnym wzornictwie i zyskał na tyle wyraziste cechy, że przetrwały one po dziś dzień.

Na zdjęciu: SMEG

Dla każdego po trochu


We wspomnianym powyżej okresie minionego stulecia ludność zaczęła dostrzegać potrzebę egzystowania na wyższym poziomie niż do tej pory. To widoczne było nie tylko, jeżeli chodzi o nawyki życiowe, ale także gdy mowa była chociażby o wystroju wnętrz mieszkalnych. Ludziom z niższych warstw zaczęło zależeć na tym, aby podciągnąć swoje standardy bytowe, a nietuzinkowe urządzenie centralnych pomieszczeń domowego użytku typu kuchnia czy salon miało być ku temu skutecznym narzędziem. Same chęci dorównania bogatszym lokatorom, których stać było na zaaranżowanie lokum zgodnie z własnymi preferencjami, gustem i fantazją to jednak za mało. Trzeba było znaleźć złoty środek, który pogodziłby dość niewielkie fundusze przeznaczone na aranż mieszkania z satysfakcjonującymi efektami. I tak zaczęto masowo wybierać materiały sztuczne. Wtedy zaczęły one królować na rynku i ich rozpowszechnienie stało się tak duże, że tworzywa te nadal nie wychodzą z użytku, mimo upływu paru dekad. Z nienaturalnych materiałów, na przykład stosowanych w silnie rozwijających się w tym czasie technologiach kosmicznych czy wojskowych w prosty sposób można było konstruować asortyment wyposażający pomieszczenia użytkowe, na przykład stanowiące miejsce reprezentacyjne kuchnie. Wynaleziono wtedy obecną do tej pory na rynku wykończeniowym sklejkę, która znakomicie nadawała się do formowania. Z niej tworzono elementy meblowe, jakie miały przeróżne kształty i niestandardowe formy. Dzięki temu akcesoria wystroju wnętrz kuchennych odróżniały się oryginalnością oraz kreatywnością konstrukcyjną. W domach lat sześćdziesiątych, nawet tych nieco uboższych lokatorów, przewijały się niesamowicie wyszukane kompozycje aranżacyjne, jakie nadawały wnętrzom zupełnie innego, ciekawszego i estetyczniejszego wyglądu.

 

 

Wyznaczniki stylu


Podstawowymi elementami designu kuchennego czy salonowego lat sześćdziesiątych okazują się przede wszystkim awangardowe formy mebli, akcesoriów wyposażających wnętrza oraz dodatków mających uzupełniać cały wystrój. Najczęściej domownicy stawiali na fikuśne, fantazyjne i pomysłowe zdobienia, zaokrąglone krawędzie oraz opływowe wykończenia poszczególnych elementów składających się na aranż urządzanych pomieszczeń. Z czasem zaczęto wybierać również geometryczne kształty, co stanowiło prawdopodobnie rezultat dużego zafascynowania w tych czasach kosmosem i jego podbojami dokonywanymi przez człowieka. Meble, poza tym że miały być eleganckie i niestandardowe swym designem, również powinny w kuchni lat sześćdziesiątych być niesamowicie funkcjonalne. Im bardziej praktyczne było ich zastosowanie, tym wyższe były ich ceny. Często przewijały się niesamowicie kreatywne akcesoria takie jak gazetowniki połączone efektownie ze stoliczkiem czy też lampy z abażurami i nakaslikiem. Do tego dochodziło łóżko zręcznie schowane między częściami meblościanki, które na noc można było opuszczać, w dzień natomiast zupełnie ukryć, by nie psuło wystroju. W kuchniach pojawiały się blato-stoły, czyli miejsca, które w trakcie przyrządzania dań pełniły rolę strefy roboczej z kolei w momencie biesiadowania zastępowały standardowy stół.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia po japońsku


Marzysz o niepowtarzalnej kuchni, która będzie zarówno przytulna, jak i...

Ergonomiczność w kuchni – jak ją zapewnić


Funkcjonalność stanowi nadrzędną cechę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza...

Jesteś glamour? Stwórz piękną kuchnię!


Kuchnia zazwyczaj odzwierciedla upodobania właścicieli. Jedni preferują...