Kuchnia z jadalnią – zrób to dobrze
Zaprojektowanie i urządzenie praktycznej kuchni połączonej z funkcjonalną jadalnią nie jest zadaniem łatwym. Już na etapie planowania pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące wyboru modelu, wymiarów i miejsca, w którym ma stanąć stół. Kolejną kwestią sporną może być również jego odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy kilka prostych rozwiązań.
Stół
Wielkość stołu przede wszystkim uzależniona jest od ilości wolnej przestrzeni w kuchni, jaką możemy przeznaczyć na urządzenie w niej jadalni. Niezmiernie istotna jest również liczba domowników. Ilość osób na co dzień spożywających przy nim posiłki i wspólnie spędzających czas wolny determinuje także wybór modelu o określonym kształcie. Aranżując w kuchni kącik jadalniany najczęściej wybieramy model prostokątny i ustawiamy go przy ścianie, aby zajmował jak najmniej miejsca, pozostawiając wolną przestrzeń wokół niego. Nawet najmniejszy kącik może stać się również ulubionym miejscem gospodyni, która w wolnej chwili pilnując gotującego się obiadu przysiądzie, aby poczytać gazetę, książkę czy chociażby spokojnie wypić kawę.
Blat
Drugim ciekawym rozwiązaniem na wygospodarowanie jadalni w kuchni – szczególniej tej o niewielkim metrażu, jest zamontowanie blatu, przy którym swobodnie można spożywać posiłki. Wówczas zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą i w razie potrzeby dostawione wygodne krzesła tworzą alternatywę dla klasycznego stołu. Pamiętajmy jednak, że sam blat powinien być umieszczony na wysokości około 110-115 centymetrów. Natomiast krzesła, aby zapewniały komfort i spełniały swoją rolę, muszą mierzyć około 60-75 centymetrów. Standardowo przyjmuje się, że należy zagwarantować około 60 centymetrów dla jednej osoby przy krawędzi, ale równie dobrze możemy sami zweryfikować te parametry do potrzeb osób, które będą przy takim blacie spożywać posiłki.
Decydując się na blat zamiast tradycyjnego stołu możemy także rozważyć zastosowanie praktycznych rozwiązań oferowanych przez producentów mebli. Mowa tu o wysuwanych lub opuszczanych blatach, które na co dzień nie będą niepotrzebnie zajmowały miejsca. Dopasujmy również praktyczne krzesła, na przykład siedziska podobnie składane jak stół, które zamontujemy na dowolnej wysokości czy wkładane jedno w drugie. Świetnym pomysłem są także krzesła, które po złożeniu możemy zawiesić na ścianie w odpowiednio przygotowanym wcześniej miejscu.
Oprócz mebli, oczywiście niepowtarzalny klimat i urok tworzą rozmaite dodatki. Warto pomyśleć o dodatkowym wizualnym wyodrębnieniu kącika jadalnianego z przestrzeni kuchni. Wykorzystajmy do tego celu wyróżniający się kolor ściany, przy której stoi stół albo inny rodzaj posadzki niż przy kuchennej zabudowie czy nawet specjalnie zaprojektowane oświetlenie, które przyciągnie uwagę do tego miejsca. W wielu kuchnia już na etapie planowania uwzględnia się specjalne miejsca na wygospodarowanie jadalni. Idealnie w tej roli sprawdzą się np. wykusze.