Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w stylu szejkerskim

Porady


Kuchnia w stylu szejkerskim

Jednym ze stylów aranżacyjnych, który w różnych wersjach znów powraca do świata designu wnętrzarskiego jest styl szejkerski, który idealnie wpisuje się we współczesne umiłowanie natury, surowości i minimalizmu we wnętrzach. Styl shaker jest prosty i zarazem pozbawiony wszelkich elementów dekoracyjnych, ale trzeba przyznać że kuchnie dzięki niemu stają się wyjątkowo ciepłe i funkcjonalne. Sprawdź czym się charakteryzuje styl szejkerski i jakie jego elementy warto wprowadzić do swojego wnętrza kuchennego.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Styl szejkerski został wypracowany przez shakerów, którzy stanowili protestancką grupę religijną funkcjonującą w Stanach Zjednoczonych w XIX w. Szejkersi prowadzili specyficzny styl życia w izolacji, więc starali się być samowystarczalni w niemal każdej dziedzinie. Z czasem stworzyli autorski styl w meblarstwie cechujący się wyważoną prostotą i praktycznym podejściem do wzornictwa. Ich projekty zachwyciły innych do tego stopnia, że szejkersi stali się bardzo popularni, a ich wyroby wręcz rozchwytywane. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się krzesła, które były wytwarzane na masową skalę. Obecnie są one wysoko cenione w USA, a niektóre modele sięgają cen wynoszących nawet do 100 tys. dolarów. Członkowie stowarzyszenia kierowali się wartościami skromności i praktyczności, ale byli też wyjątkowo pracowici, co przełożyło się także na sposób urządzania przez nich domów. Kuchnia była prawdziwym sercem szejkerskiego domu i to właśnie w niej możemy zaobserwować najważniejsze cechy wypracowanego przez nich stylu. Kuchnia jest tu zarówno miejscem pracy, jak i spotkań rodzinnych. Szejkerska surowość wzornicza przekłada się na względy praktyczne i w efekcie kuchnia stała się pomieszczeniem, które jest wygodne nawet mimo małego metrażu, a wszystko w niej znajduje się pod ręką.


Kolorystyka

Kuchnia w stylu szejkerskim jest wnętrzem rodzinnym, ale i nastawionym na pracę. W związku z tym jej aranżacja jest nad wyraz praktyczna. Przekłada się to także na kompozycję kolorystyczną, która jest tu silnie związana z naturą. To właśnie kolory bliskie naturze i z niej zaczerpnięte stanowią najbardziej charakterystyczny element designu tego stylu. Głównym materiałem w kuchni jest drewno. To z niego wykonane są wszelkie meble, a nawet naczynia, podłoga, futryny, drzwi, blaty. W związku z tym to właśnie naturalne odcienie jasnego drewna determinują kolorystykę wnętrza. Kuchnia szejkerska jest też jasna i bardzo uporządkowana. Nie ma tu więc miejsca na kolorowe dekory, sztukę (Szejkersi nią gardzili), czy też zbędne tekstylia. Ściany pomalowane są zazwyczaj na odcień bieli lub kremowy. Jednak ciekawym dodatkiem kolorystycznym, który mocno kontrastuje z taką kompozycją jest czerń lub ciemny brąz, którym pokryte są obramowania np. drzwi, okien, a także belki pod sufitem lub listwy z hakami przykręcone do ścian.


Meble w stylu szejkerskim

Meble kuchenne w stylu szejkerskim są wykonywane w naturalnego drewna, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo pięknie. Niemniej, charakteryzują się czystą formą, nie posiadają dekoracji, a ich wzornictwo jest wręcz ascetyczne. Shakerzy uznawali bowiem, że piękno tkwi w funkcjonalności. Swoje domy wyposażali więc w ręcznie wytwarzane meble w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W tym celu stworzyli charakterystyczną półkę, która jest prostą listwą z przykręconymi do niej hakami. To właśnie na niej zawieszane są naczynia kuchenne, a nawet nieużywane w danej chwili krzesła. Największą popularnością cieszy się szejkerski model krzesła. Jest ono klejone z drewnianych tralek i posiada wyplatane z tekstylnych taśm siedzisko. Zabudowa mebli kuchennych jest prosta i geometryczna, a dopełniają ją drewniane pudełka ułożone na otwartych półkach oraz typowe zdobienie frontów i boazerii prostymi ramami. Panelowanie i obramowania to największe cechy tego stylu. Uwagę przyciąga natomiast stół kuchenny, który mimo prostej formy wzbogacony jest o przymocowywane do nóg kółka. Dziś taki stół jest designerską ciekawostką, ale dla Szejkerów był po prostu praktyczny, gdyż można było go łatwiej przestawiać.

 

Oświetlenie

Kuchnia urządzona w stylu szejkerskim wymaga także odpowiedniej oprawy oświetleniowej. W dawnych kuchniach szejkerskich oczywiście bazowano na świetle naturalnym i tak ustawiano meble kuchenne, by dzienne światło padało na dane obszary wykonywania prac kuchennych. Dziś, gdy urządzamy kuchnie w stylu modern shaker wybieramy przede wszystkim lampy z dużymi żarówkami stylizowanymi na stare. Mile widziane są tez oprawy oświetleniowe w postaci prostych metalowych kloszy, a także kinkiety oraz starodawne świeczniki, które idealnie wkomponują się w surowo urządzone wnętrze. Warto pamiętać o tym, że w kuchni urządzonej w tym stylu wszystko powinno być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, co odnosi się także do oświetlenia. Lampy nie mają tu mieć walorów dekoracyjnych, lecz służyć jako dobrze dopasowane źródło światła, dzięki temu stanie się efektowne samo w sobie.

Komentarze


5.00/5 3 3
5
Hania

Mamy kuchnie w takim stylu. Bardzo nam się podoba:)


5
Katia

Znajomi mają kuchnię w takim stylu. Hmmm, wolę raczej styl klasyczny lub nowoczesny. Ale każdy ma tak jak mu się podoba :)


5
Ewka

Kiedyś dostałam od babci taki starodawny świecznik. Długo nie był mi potrzebny, ale teraz pasuje do kuchni jak ulał. W artykule poruszany jest kolor ścian - u nas jedna ściana jest czarna i świetnie to wygląda.

Zobacz również


Duża kuchnia – duże możliwości


Mało miejsca w pomieszczeniu kuchennym to spore wyzwanie dla projektanta, przed którym...

Drewno w kuchni?


Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody....

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...