Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Wysuwany stolik – praktyczne rozwiązanie w...

Meble kuchenne

Wysuwany stolik – praktyczne rozwiązanie w małej kuchni

Ulubione0

Kuchenne szuflady skrywają nie tylko niezbędne akcesoria, ale i najrozmaitsze skarby. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy w ten prosty sposób ukryć dodatkowy blat a nawet stół i zyskać dodatkową przestrzeń roboczą.

Sztuka kompromisu

Aranżując małą kuchnię i chcąc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń musimy osiągnąć pewien kompromis pomiędzy jej wyglądem a wygodą. Należy poświęcić sporo uwagi planowaniu, ponieważ obecnie wielu producentów oferuje liczne propozycje ułatwiające pracę i optymalizujące praktyczne możliwości naszej kuchni. Jedną z nich jest godny zastępca tradycyjnego stołu. Mowa tu o stosowanych w niewielkich kuchniach specjalnych mechanizmach ukrytych w kuchennych szafkach lub rozkładanych stolikach ściennych. Po wysunięciu lub rozłożeniu zyskujemy dodatkowy blat roboczy czy też stolik, przy którym z przyjemnością spożyjemy posiłek. Schowane nie zajmują dodatkowego miejsca, o które tak walczymy w małych pomieszczeniach.

Stoliczku wysuń się

Mini stolik wysuwany z szafki albo spod blatu roboczego to jeden z podstawowych patentów spotykanych w małych kuchniach. O tego typu rozwiązaniach musimy pomyśleć już na początkowych etapach aranżowania kuchennej zabudowy. Aby uniknąć późniejszych kłopotów i nieoczekiwanych przeróbek, odpowiednio do wybranego mechanizmu dopasujmy rozmieszczenie dolnych szafek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Jest to związane z koniecznością wygospodarowania dodatkowej, kilkudziesięcentymetrowej wolnej przestrzeni pod blatem, gdzie stolik będzie chowany. Cała zabudowa musi być właściwie wykonana. Solidny, wzmocniony blat będzie nie tylko funkcjonalny, ale i długo nam posłuży. Zazwyczaj wykonany jest z takich materiałów jak pozostałe elementy kuchennej zabudowy i idealnie wpasowuje się w wystrój całego wnętrza.
W przypadku wysuwanych stolików możemy wybrać dwa podstawowe rozwiązania: z nóżkami zaopatrzonymi w kółka lub na prowadnicach. Warto pomyśleć także o blokadzie kółek, co w znacznym stopniu wpłynie na stabilność całej konstrukcji. Przestrzeń pod takim stolikiem również można wykorzystać. Wystarczy postawić stelaż z wiklinowymi koszykami lub małą szafkę – najlepiej także ruchomą. Zazwyczaj stolik może być wysunięty na dwie długości. W zależności od okoliczności i potrzeb wybieramy opcję większego lub mniejszego blatu. Jedynym istotnym ograniczeniem jest brak możliwości wykorzystania jednego z boków, na szczęście zwykle krótszego.

Stoliczku rozłóż się

Rozkładany stół zamontowany na ścianie to druga ciekawa opcja dla małej kuchni. W tym przypadku również istnieje możliwość zastosowania podobnego rozwiązania dla składanych krzeseł. Jeśli przedmioty zostaną wykonane w kolorystyce odpowiadającej frontom kuchennej zabudowy, wówczas mogą spełniać rolę pewnego rodzaju elementów dekoracyjnych. Jeżeli zależy nam uzyskaniu dwóch dodatkowych rozmiarów stołu, zdecydujmy się na taki, który został wyposażony w dodatkowe obramowanie umożliwiające powiększenie powierzchni. Taki stolik zazwyczaj produkowany jest z płyty MDF i posiada standardową, optymalną wysokość ok. 75 centymetrów, dzięki czemu bez problemu dopasujemy do niego krzesła. Także tego rodzaju stolik ma kilka wad. Po pierwsze musimy liczyć się z tym, że znaczna część ściany na której zostanie zamontowany blat, będzie przez niego przesłonięta, gdy nie będziemy z niego korzystać. Druga kwestia – podobnie jak z wysuwanym blatem – nie mamy możliwości wykorzystania wszystkich jego boków.

Zobacz również

Szuflada kontra szafka

Szuflada kontra szafka

Pojemność to podstawa Kuchenna zabudowa oprócz swych estetycznych walorów ma do spełnienia...

Klasyczna aranżacja kuchni

Klasyczna aranżacja kuchni

Tradycyjny nie znaczy staromodny   Często wśród konsumentów stojących przed...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena