Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Piekarnik / Nowoczesne piekarniki – jakie posiadają...

Piekarnik

Nowoczesne piekarniki – jakie posiadają funkcje?

Ulubione0

Piekarnik jest niezbędnym elementem wyposażenia niemalże każdej kuchni. Obecnie wiele dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowe funkcje, które zdecydowanie ułatwiają i usprawniają przygotowanie różnorodnych potraw. Które z nich mogą okazać się naprawdę przydatne a z których można zrezygnować?

Pieczenie


Zakalec to koszmar wielu pań domu i amatorów wypieków. Być może nie spędza snu z powiek, ale potrafi skutecznie zepsuć humor oraz rodzinne spotkanie czy imprezę urodzinową. Z pomocą nadciąga termoobieg, czyli wentylator rozprowadzający gorące powietrze w komorze piekarnika, tak aby zapewnić równomierne pieczenie. Oczywiście nowoczesny sprzęt umożliwia kulinarne popisy nie tylko doświadczonym w tej dziedzinie. Osoby, które mają przed sobą debiut w kuchni, również mają szansę zabłysnąć w gronie najbliższych. Automatyczne programy wyręczą każdego w odpowiednim ustawieniu temperatury, czasu i sposobu pieczenia. Wystarczy wybrać właściwą potrawę i program a urządzenie resztę zrobi za nas. Elektroniczna książka kucharska wbudowana w niektóre modele nowoczesnych piekarników to także opcja, na którą warto zwrócić uwagę. Przepisy, często zaopatrzone również w zdjęcia, wyświetlane są na panelu LCD. Producenci umożliwiają także wzbogacenie takiej książki o własne propozycje przepisów przez wykorzystanie złącza USB. Przygotowanie całego obiadu w jednym czasie, łącznie z deserem, nie musi już pozostawać w sferze marzeń. Wielopoziomowe pieczenie umożliwia maksymalne wykorzystanie piekarnika i zdecydowaną oszczędność czasu. Ciasto, ryba, mięso i warzywa mogą piec się równocześnie, bez obawy, że smaki i zapachy będą się wzajemnie przenikać. Każda z tych potraw może być także przygotowywana w innej temperaturze. Oprócz czasu pozwala to także znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co nie pozostanie bez wpływu na wysokość rachunków.
Dla osób lubiących nowinki techniczne producenci przygotowali coś specjalnego. Aplikacja na smartfona służąca do jego obsługi, ale jednocześnie spełniająca rolę książki kucharskiej i listy zakupów w jednym. Kolejną propozycją ułatwiającą życie i umilającą powrót do domu jest funkcja Stay Warm. Dzięki niej pozostawiona w piekarniku potrawa przez 2 godziny zachowa odpowiednią temperaturę. Niektóre modele wyposażono także w funkcję podgrzewania talerzy, na których mamy zamiar serwować przygotowane wcześniej dania.


Oczyszczanie


O ile sam proces pieczenia z niektórymi funkcjami nie powinien nastręczać większych trudności, o tyle pozostaje kwestia uciążliwego czyszczenia. Ale czy na pewno? I tutaj z pomocą przyszli konstruktorzy i producenci. Nowoczesny sprzęt wyposażono także w funkcje samooczyszczania. Jednym z takich rozwiązań jest pyroliza, która do procesu autooczyszczania wykorzystuje temperaturę ok. 5000C. Dzięki temu znajdujące się wewnątrz piekarnika resztki jedzenia i zgromadzony tłuszcz zamieniają się w łatwy do usunięcia pył. W momencie, gdy zostaje osiągnięta maksymalna pożądana temperatura, drzwiczki blokują a cały proces przebiega w bezpieczny dla otoczenia sposób. Drugą metodą samooczyszczania jest kataliza. W czyszczeniu katalitycznym podstawową rolę odgrywają emaliowane panele z mikrootworami. Ze względu na to, iż zapobiegają osiadaniu się cząstek tłuszczu i pochłaniają go, powinny być systematycznie wymieniane. Należy zadbać, żeby wkład nie służył nam dłużej niż 2-3 lata. Jeszcze jednym elementem ułatwiającym czyszczenie są specjalne emalie pokrywające wnętrze piekarnika. Są gładkie i skutecznie uniemożliwiają osiadanie wszelkich zabrudzeń.

Zobacz również

Specyfika piekarników parowych

Specyfika piekarników parowych

Zalety gotowania na parze W tym przypadku popularność to nie wszystko, bowiem taka metoda...

Bezpieczne pieczenie – wykorzystanie funkcji zimnej obudowy

Bezpieczne pieczenie – wykorzystanie funkcji...

Gorące wnętrze Nikogo nie trzeba przekonywać, że podstawą pracy każdego piekarnika jest...
Komentarze (1)
1
Gość
Mira
2015-10-13 08:51:53

Niedawno zainwestowałam w tego typu piekarnik i jestem bardzo z niego zadowolona. Nie jestem mistrzem wypieków stąd i zakalce nie są mi obce ;) Jednak po zakupie piekarnika pieczenie stało się przyjemnością. Wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę i program, a cała reszta zrobi się za nas :)

Twój komentarz
Ocena