Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Piekarnik Nowoczesne piekarniki – jakie posiadają...

Piekarnik


Nowoczesne piekarniki – jakie posiadają funkcje?

Piekarnik jest niezbędnym elementem wyposażenia niemalże każdej kuchni. Obecnie wiele dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowe funkcje, które zdecydowanie ułatwiają i usprawniają przygotowanie różnorodnych potraw. Które z nich mogą okazać się naprawdę przydatne a z których można zrezygnować?

Na zdjęciu: Kernau

Pieczenie


Zakalec to koszmar wielu pań domu i amatorów wypieków. Być może nie spędza snu z powiek, ale potrafi skutecznie zepsuć humor oraz rodzinne spotkanie czy imprezę urodzinową. Z pomocą nadciąga termoobieg, czyli wentylator rozprowadzający gorące powietrze w komorze piekarnika, tak aby zapewnić równomierne pieczenie. Oczywiście nowoczesny sprzęt umożliwia kulinarne popisy nie tylko doświadczonym w tej dziedzinie. Osoby, które mają przed sobą debiut w kuchni, również mają szansę zabłysnąć w gronie najbliższych. Automatyczne programy wyręczą każdego w odpowiednim ustawieniu temperatury, czasu i sposobu pieczenia. Wystarczy wybrać właściwą potrawę i program a urządzenie resztę zrobi za nas. Elektroniczna książka kucharska wbudowana w niektóre modele nowoczesnych piekarników to także opcja, na którą warto zwrócić uwagę. Przepisy, często zaopatrzone również w zdjęcia, wyświetlane są na panelu LCD. Producenci umożliwiają także wzbogacenie takiej książki o własne propozycje przepisów przez wykorzystanie złącza USB. Przygotowanie całego obiadu w jednym czasie, łącznie z deserem, nie musi już pozostawać w sferze marzeń. Wielopoziomowe pieczenie umożliwia maksymalne wykorzystanie piekarnika i zdecydowaną oszczędność czasu. Ciasto, ryba, mięso i warzywa mogą piec się równocześnie, bez obawy, że smaki i zapachy będą się wzajemnie przenikać. Każda z tych potraw może być także przygotowywana w innej temperaturze. Oprócz czasu pozwala to także znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co nie pozostanie bez wpływu na wysokość rachunków.
Dla osób lubiących nowinki techniczne producenci przygotowali coś specjalnego. Aplikacja na smartfona służąca do jego obsługi, ale jednocześnie spełniająca rolę książki kucharskiej i listy zakupów w jednym. Kolejną propozycją ułatwiającą życie i umilającą powrót do domu jest funkcja Stay Warm. Dzięki niej pozostawiona w piekarniku potrawa przez 2 godziny zachowa odpowiednią temperaturę. Niektóre modele wyposażono także w funkcję podgrzewania talerzy, na których mamy zamiar serwować przygotowane wcześniej dania.


Oczyszczanie


O ile sam proces pieczenia z niektórymi funkcjami nie powinien nastręczać większych trudności, o tyle pozostaje kwestia uciążliwego czyszczenia. Ale czy na pewno? I tutaj z pomocą przyszli konstruktorzy i producenci. Nowoczesny sprzęt wyposażono także w funkcje samooczyszczania. Jednym z takich rozwiązań jest pyroliza, która do procesu autooczyszczania wykorzystuje temperaturę ok. 5000C. Dzięki temu znajdujące się wewnątrz piekarnika resztki jedzenia i zgromadzony tłuszcz zamieniają się w łatwy do usunięcia pył. W momencie, gdy zostaje osiągnięta maksymalna pożądana temperatura, drzwiczki blokują a cały proces przebiega w bezpieczny dla otoczenia sposób. Drugą metodą samooczyszczania jest kataliza. W czyszczeniu katalitycznym podstawową rolę odgrywają emaliowane panele z mikrootworami. Ze względu na to, iż zapobiegają osiadaniu się cząstek tłuszczu i pochłaniają go, powinny być systematycznie wymieniane. Należy zadbać, żeby wkład nie służył nam dłużej niż 2-3 lata. Jeszcze jednym elementem ułatwiającym czyszczenie są specjalne emalie pokrywające wnętrze piekarnika. Są gładkie i skutecznie uniemożliwiają osiadanie wszelkich zabrudzeń.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Mira

Niedawno zainwestowałam w tego typu piekarnik i jestem bardzo z niego zadowolona. Nie jestem mistrzem wypieków stąd i zakalce nie są mi obce ;) Jednak po zakupie piekarnika pieczenie stało się przyjemnością. Wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę i program, a cała reszta zrobi się za nas :)

Zobacz również


Piekarnik dual cook, czyli 2 piekarniki w jednym


Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają sprzęty AGD. To...

Nowoczesne piekarniki, czyli jakie funkcje w innowacyjnych...


Pomieszczenie kuchenne, niezależne od tego czy usytuowane w tradycyjnym mieszkaniu w...

Innowacje w piekarnikach


Współczesne urządzenia z dziedziny AGD odznaczają się innowacyjnością. Są...