Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Barwy w kuchni Elegancka kuchnia w odcieniach szarości

Barwy w kuchni


Elegancka kuchnia w odcieniach szarości

Nowoczesna a zarazem szlachetna – taka jest kuchnia urządzona w szarej tonacji. Zestawiając ją z nieskazitelną bielą i kilkoma wyrazistymi akcentami z naturalnych materiałów, z powodzeniem wyczarujemy wnętrze nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim przytulne. W jaki sposób osiągnąć taką równowagę?

Na zdjęciu: Studio Esse

Zrywamy z nudą

Wiele osób zapytanych o pierwsze skojarzenia z szarymi wnętrzami odpowie, że są one smutne, chłodne lub wręcz zimne a nawet nudne. Nic bardziej mylnego. Szary ma wiele odcieni, które dają ogromne możliwości aranżacyjne. Z pewnością jest też kolorem szlachetnym i sprawia wrażenie elegancji choć nosi w sobie potencjał surowego, industrialnego wnętrza. Jednak w zależności od towarzystwa w jakim się znajduje zmienia nieco swój charakter. Jeżeli do wykończenia aranżacji wykorzystamy materiały charakteryzujące się grubym splotem, uzyskamy wrażenie trójwymiarowości i złagodzimy ten pozorny chłód. Podobnie dzieje się, kiedy na przykład zrezygnujemy z połyskujących frontów kuchennej zabudowy na rzecz matowych powierzchni.
Kuchnia z dominującą przewagą szarości stanie się jeszcze bardziej przytulna, jeżeli dodamy do niej elementy wykonane z naturalnych materiałów, jak chociażby skóry czy drewna. Rozważmy więc zakup drewnianego blatu, na przykład wysuwanego z kuchennej wyspy – oczywiście obowiązkowo szarej. W kuchni otwartej na salon sprawdzi się także duży drewniany stół, przy którym swobodnie pomieszczą się wszyscy domownicy. Możemy również wykorzystać inne elementy dekoracyjne, jak masywne lustro w bogato zdobionej ramie. Ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie w kuchni otwartej półki lub regału, na którym umieścimy np. książki kucharskie czy ulubione notatniki z gromadzonymi przepisami. Oczywiście każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia, ale w przypadku kuchni jest to kwestia niezmiernie istotna ze względu na wykonywane w niej czynności. Powierzchnie robocze muszą być tak oświetlone, by zapewnić maksimum komfortu podczas przygotowywania posiłków. Zachowajmy równowagę i umiar w nowoczesnej aranżacji, żeby kuchnia rzeczywiście przez nadmiar surowych elementów nie nabrała charakteru industrialnego. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie delikatnego i stonowanego oświetlenia blatów roboczych – zachęci do gotowania, ale jednocześnie sprawi, że kuchnia z pewnością zyska sporo uroku i stanie się ulubionym miejscem domowników.

Siła kontrastu

Uniwersalne połączenie szarych blatów czy ścian z białą kuchenną zabudową to niemalże klasyczny, ale i niewątpliwie modny duet. Elementami przełamującymi taką minimalistyczną aranżację i chłodne szarości z pewnością będą także wyraziste, żywe kolory. Kuchnia zyska dodatkową dawkę energii i niepowtarzalny, wyrazisty charakter. Do tego celu możemy wykorzystać intensywny pomarańcz, żółty, błękit lub turkus, limonkowy a nawet czerwony (ale z umiarem). Taka kuchnia od samego rana będzie pozytywnie nastrajać wszystkich domowników i już nigdy więcej nie będzie nudna.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Tapeta, czy farba? Co zastosować na ścianie kuchni?


Co jest modniejsze, co lepiej wygląda, co jest łatwiejsze i tańsze - malowanie ścian...

5 pomysłów na kuchenną ścianę


Fragment ściany nad kuchennym blatem pomiędzy ciągiem dolnych i górnych szafek...

Kuchnia biała kontra kuchnia czarna


Podobno przeciwieństwa się przyciągają, dzisiaj jednak dwa najbardziej kontrastowe...