Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wyrafinowana czerń w kuchni, czyli coś dla...

Porady


Wyrafinowana czerń w kuchni, czyli coś dla miłośników eleganckich wnętrz

Czerń to kolor kojarzący się przede wszystkim z wyrafinowaną elegancją. Sprawdza się nie tylko w modzie odzieżowej, ale także w aranżacjach kuchennych. Coraz częściej czerń jako kolor przewodni wybierana jest do nowoczesnych wnętrz kuchennych, tym samym stając w opozycji do dotychczasowej mody na biel. Wielbiciele wyrafinowanych i zarazem nieco odważniejszych rozwiązań z pewnością będą zachwyceni takim rozwiązaniem kolorystycznym w swoich kuchniach. Sprawdź, jak zaaranżować kuchnię, w której dominuje czerń.

Na zdjęciu: Studio Mebli Spaks

Czerń w kuchni – różne możliwości aranżacyjne

 

Mimo że białe kuchnie wciąż są trendy, to w ostatnich sezonach muszą konkurować też z przeciwstawną alternatywą – kuchniami utrzymanymi w ciemnych kolorach. Ciemne kuchnie mają wiele wartościowych zalet, ale przede wszystkim cenimy je za to, że wprowadzają we wnętrzu kuchennym nieprzeciętny klimat, efekt przytulności i wreszcie swoistą elegancję w ponadczasowym stylu. Te wszystkie zalety sprawiają, że kuchnie w ciemnych barwach cieszą się rosnącą popularnością. Oczywiście jest co najmniej kilka wariantów takich stylizacji, ale zwykle nowoczesne aranżacje urządzane są w dwóch stylach wykorzystujących czerń jako główny kolor. Pierwszą opcją jest zabawa kontrastem. Wówczas czarne (najczęściej lakierowane na wysoki połysk) meble kuchenne kontrastują z jasną bazą aranżacji, czyli białymi ścianami i dodatkami. Drugą możliwością jest eklektyzm, w którym bazujemy głównie na ciemnych odcieniach. W takim przypadku łączymy matowe lub lakierowane meble kuchenne utrzymane w całości lub częściowo w czerni z innymi ciemnymi kolorami np. granatem, butelkową zielenią, grafitem. Obie koncepcje estetyczne są efektowne i przyciągają uwagę ciekawymi kolorami, ale to właśnie czerń jest w nich kluczowa. Niektóre osoby decydują się także na wykorzystanie czerni jako dopełnienia aranżacji i wówczas występuje ona w postaci dekorów, akcesoriów kuchennych lub jako wykończenie fragmentu ściany nad blatem roboczym.

 

Kuchnia cała w czerni

 

Czerń jest nie tylko bardzo elegancka, ale i ponadczasowa i uniwersalna. Z jej pomocą możemy stworzyć wyjątkowo stylową i klimatyczną kuchnię, w której będziemy czuć się przytulnie i komfortowo. Dlatego wybór czerni jako koloru przewodniego w aranżacji jest bardzo słuszny, jeżeli lubimy wyrafinowane style. Zabudowa meblowa z czarnymi frontami będzie dominować wnętrze, więc warto ją dodatkowo wyeksponować za pomocą oświetlenia kierunkowego. Do takich mebli dobieramy czarne kolekcje sprzętów AGD, a całość wzbogacamy o finezyjne dodatki i stylizowane akcesoria kuchenne. Czarne kuchnie pięknie harmonizują ze złotymi lub miedzianymi wykończeniami. Jeżeli chcesz ożywić takie nowoczesne wnętrze, świetnie sprawdzą się tu zielone rośliny doniczkowe oraz świeże zioła.

 

Kultowy kontrast – czerń i biel

 

Zestawianie ze sobą czerni i bieli to połączenie uwielbiane nie tylko we wnętrzach domowych, ale i w przestrzeniach publicznych, modzie odzieżowej i szeroko pojętej sztuce. Nic więc dziwnego, że także w domowych kuchniach bazujemy często na tym intensywnym kontraście. Taka kuchnia prezentuje się stylowo i nowocześnie, a ponadto pozwala na zabawę formą. Jednakże to rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim kuchniom otwartym lub dużym metrażowo. Bowiem w małych i ciasnych pomieszczeniach czerń na tle bieli lub w zestawieniu z nią będzie przytłaczać aranżację i czynić ją ciężką w odbiorze. Niniejszy kontrast można zaprezentować na kilka sposobów. Lecz najpopularniejsze jest zestawienie w całości czarnych mebli kuchennych na tle białych ścian i podłóg. Drugą ciekawą możliwość stanowią dwukolorowe meble kuchenne. Wówczas dolne szafki i szuflady w zabudowie są utrzymane w odcieniu głębokiej czerni, a górne części mebli są białe.

 

Czerń i drewno w kuchni

 

Czerń jest bardzo uniwersalna i z łatwością można ją zestawiać z większością kolorów i materiałów wykończeniowych. Jednak połączenie czerni i naturalnego drewna zasługuje na szczególne wyróżnienie. Takie połączenie wyrafinowanej elegancji charakteryzującej czerń i naturalne drewno pozwala tworzyć kompozycje o eklektycznym, przytulniejszym wyrazie. Nowoczesność scala się tu z rustykalnym detalem, przez co cała aranżacja jest zarazem gustowna, jak i swojska. Czerń może być wyeksponowana na matowych frontach kuchennych i w dodatkach. Natomiast drewno warto tu zastosować w postaci blatu kuchennego, jako wykończenie ściany nad nim. Dobrym pomysłem będzie tu także drewniana podłoga oraz czarny, metalowy regał z drewnianymi półkami, na których poukładamy zastawy stołowe i inne akcesoria kuchenne.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


W kontakcie z naturą


Obecne trendy dużo uwagi poświęcają nowoczesnym, minimalistycznym kuchniom. Są one...

Czym jest raufaza i do czego służy?


Od tego, jak urządzisz swe domowe cztery kąty zależy Twój wizerunek, jako...

Nadchodzi era Very Peri – czym wyróżnia się ten...


Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2022! Jego pełna nazwa to PANTONE 17-3938 Very...