Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Baterie kuchenne Bateria termostatyczna - zalety i ograniczenia

Baterie kuchenne


Bateria termostatyczna - zalety i ograniczenia

Bezpieczna i wygodna. Taka właśnie jest bateria termostatyczna, którą wybiera coraz więcej osób urządzających kuchnię. Dlaczego jej popularność tak rośnie? Ma wiele zalet, o których warto dowiedzieć się nieco więcej, by podjąć świadomy i przemyślany wybór. Bateria taka jest bowiem nieco droższa od „zwykłych" kranów.

Jak to działa?

Zasada działania baterii termostatycznej jest prosta. Ma ona za zadanie wypuszczać wodę o określonej przez użytkownika temperaturze. Oznacza to, że nie musimy już ręcznie ustawiać ilości ciepłej i zimnej wody, bateria dzięki wbudowanemu termostatowi zrobi to za nas, wymiesza zimną i ciepłą wodę w odpowiednich proporcjach, by płynący z niej strumień miał pożądaną temperaturę. Ważne jest jednak to, w jaki sposób podłączamy baterię do sieci. Ciepła woda musi być zawsze podpięta z lewej a zimna z prawej strony baterii. W przeciwnym wypadku nie będzie ona poprawnie funkcjonować i spełniać swojego zadania.
 

Taka sama, a jednak inna

Bateria termostatyczna z zewnątrz niewiele różni się od zwykłej baterii. Jej wylewka może mieć różne kształty i wymiary, można ją więc dobrać do zlewozmywaka czy indywidualnych potrzeb. Kran taki wyposażony jest w dwa pokrętła: jedno do ustawiania wielkości strumienia wody, drugie do ustawiania temperatury. Zazwyczaj to drugie wyposażone jest w specjalny ogranicznik, dzięki któremu nawet przypadkowo nie zmienimy ustawień temperatury powyżej 38 stopni C. Nie musimy się więc martwić o przypadkowe poparzenia.
 

Bezpieczna

Wspomniany ogranicznik to jedna z głównych zalet baterii termostatycznych. Ma to szczególne znaczenie w kuchni, w której często przebywają małe dzieci lub osoby starsze, które mogłyby mieć trudności w ustawieniu odpowiedniej temperatury strumienia wody wypływającej z tradycyjnej baterii. W tym wypadku nie ma takiego ryzyka – przypadkowo nawet dziecko nie odkręci kranu z gorącą wodą, maksymalna, ograniczona przez zabezpieczenie temperatura wody wynosi 38 stopni C, nie jest więc niebezpieczna dla ludzkiego ciała. Jeśli jednak nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo najbliższych, możemy wybrać model bez zabezpieczenia, dzięki czemu nie będziemy musieli ciągle go odblokowywać podczas kuchennych pracy przy zlewozmywaku.


Oszczędna

Korzystanie z baterii termostatycznej umożliwia też realne oszczędzanie wody. Jeśli odpada nam konieczność ręcznego regulowania temperatury strumienia wypływającego z kranu, nie tracimy ani czasu, ani tym bardziej wody. Strumień o pożądanej temperaturze płynie z baterii wyposażonej w termostat już po 3-4 sekundach, podczas gdy ręczne ustawianie w baterii jedno lub dwuuchwytowej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W ten sposób można wiec zaoszczędzić nawet do 40 % wody, a to już spore ilości. Jeśli do tego wybrany przez nas model wyposażony jest w przycisk EKO (czyli ogranicznik na zaworze do regulacji wielkości strumienia), oszczędności mogą sięgnąć nawet 60%!
 

Prosta w obsłudze

Baterię termostatyczną mogą obsługiwać dosłownie wszyscy domownicy, włączając w to dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Wspomniane zabezpieczenia pozwalają na korzystanie z niej bez najmniejszych obaw. Co więcej, jej obsługa jest dziecinnie prosta, wystarczy jednorazowo ustawić odpowiednią dla wszystkich domowników temperaturę, by przy każdym użyciu ograniczać się jedynie do odkręcania wody i regulacji wielkości wypływającego strumienia. Warto wiedzieć, że w przypadku modeli renomowanych producentów temperaturę wody można bardzo precyzyjnie ustawiać, z dokładnością nawet do 1 stopnia C, co może w znaczący sposób ułatwić funkcjonowanie w kuchennym królestwie. Niejednokrotnie podczas gotowania potrzebujemy bowiem wody o ściśle określonej temperaturze.
 

Ograniczenia

Oprócz wielu bezdyskusyjnych zalet, baterie z termostatami mają też kilka ograniczeń, które mogą uniemożliwić ich montaż w kuchni. Nie zaleca się instalowania tego typu baterii w przypadku, kiedy korzystamy z przepływowego ogrzewacza wody. Bateria, regulując temperaturę może bowiem tak zmniejszyć strumień ciepłej wody, że podgrzewacz całkowicie się wyłączy, a z baterii popłynie zupełnie zimna woda. Wymagane jest też określone ciśnienie w instalacji wodnej: nie może być mniejsze niż 0,05 MPa i nie większe niż 1 MPa. Bateria termostatyczna wymaga też regularnej pielęgnacji i czyszczenia lub wymiany filtrów siateczkowych będących częścią baterii.

Komentarze


1.00/5 1 1
1

o fajne

Zobacz również


Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...

Podstawowe zasady pielęgnacyjne – bateria i zlewozmywak w...


Nie da się ukryć, że kuchnia należy do najczęściej używanych pomieszczeń w całym...

Baterie kuchenne – wybierz mądrze


W kuchni, pewne rzeczy są po prostu niezastąpione. Nie da rady bez nich funkcjonować,...