Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Materiały wykończeniowe Na jakiej wysokości blat kuchenny?

Materiały wykończeniowe


Na jakiej wysokości blat kuchenny?

Nie od dziś wiadomo, że urządzenie pięknej, modnej kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym większa jest to trudność, jeśli oprócz względów czysto estetycznych weźmiemy też pod uwagę parametry techniczne, wpływające na funkcjonalność pomieszczenia. Warto jednak rozważyć te aspekty, w przeciwnym wypadku nawet najładniejsza kuchnia będzie bezużyteczna i wyjątkowo niepraktyczna. Jaka jest optymalna wysokość blatu kuchennego?

W trosce o wygodę pracy

Wymiary zabudowy meblowej, szczególnie blatu roboczego, jego wysokość, głębokość, szerokość w sposób bezpośredni wpływają na komfort pracy w kuchni. Nikt nie będzie czerpał radości z przyrządzania posiłków, kiedy będzie zmuszony stać w nienaturalnej pozycji, garbić się lub nadmiernie schylać po akcesoria codziennego użytku. Jakie zatem wymiary powinien mieć funkcjonalny blat? Oto kilka wskazówek, standardowych, uśrednionych danych, warto jednak dostosować je do swych indywidualnych potrzeb czy wzrostu domowników.

Standardowa wysokość i szerokość blatu kuchennego

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów meblowej zabudowy. To na nim siekamy, kroimy, mieszamy, ugniatamy, obieramy, wykonujemy więc większość kulinarnych czynności. Nie dziwi więc fakt, że musi być on funkcjonalny. Zazwyczaj blaty robocze umieszcza się na wysokości ok. 85-86 cm od podłogi. Opcja ta dostosowana jest do osób o niższym wzroście przykładowo 165 cm. Zdeterminowane to jest standardowymi wymiarami dolnych szafek kuchennej zabudowy, których wysokość wynosi ok.72 cm. Jeśli dodamy do tego dolny dziesięciocentymetrowy cokół i grubość blatu wynoszącą ok. 3-4 cm, otrzymamy docelową wysokość, na jakiej przyjdzie nam przyrządzać posiłki. Wymiar ten jest standardem w firmach zajmujących się produkcją i montażem mebli kuchennych, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dostosować go do swych indywidualnych przyzwyczajeń, a tym bardziej do wzrostu osób najczęściej korzystających z kuchni. Na rynku dostępne są także blaty kuchenne o wysokości 85-90 cm dedykowane osobom o wyższym wzroście do ok. 180 cm.

Personalne dostosowanie

Normy dotyczące wysokości blatu kuchennego nie odzwierciedlają potrzeb wszystkich ludzi, bowiem to, co wygodne jest dla jednych, może być zupełnie niefunkcjonalne dla innych. Co więcej, nie wszystkie kuchenne prace wykonuje się komfortowo na tej samej wysokości. Czynności wymagające pozycji stojącej, tj. zmywanie naczyń, siekanie, krojenie czy obieranie warzyw, owoców dobrze wykonuje się na blacie o wysokości ok. 90 cm a nawet 95 cm. Jeśli przymierzamy się do mieszania lub ucierania, zdecydowanie lepiej będzie nam się to robić na wysokości oscylującej w granicach 88-90 cm. Wałkowanie i wyrabianie ciasta, czyli czynności wymagające nacisku wykonuje się z kolei najbardziej komfortowo na nieco niższym poziomie, czyli ok. 75-80 cm. Najrozsądniej byłoby więc zamontować poszczególne strefy robocze blatu na innych poziomach. Mało kto jednak odważy się na takie „schodkowe" umeblowanie kuchni, tym bardziej, że poza funkcjonalnością, rozwiązanie to nie miałoby nic wspólnego z estetyką wnętrza. Wymiary te warto więc nieco uśrednić, biorąc pod uwagę szczególnie te czynności, które wykonujemy w kuchni najczęściej. Jeśli sporadycznie wałkujemy ciasto, nie montujemy niskiego blatu, który będzie nam utrudniał codzienne obieranie i siekanie produktów spożywczych. Podobnie ze zmywaniem - jeśli planujemy zamontować w kuchni zmywarkę do naczyń, przy wyborze wysokości blatu nie sugerujmy się wygodnym umiejscowieniem zlewozmywaka, z którego będziemy korzystać nieczęsto.

Wysokość idealna

Skąd jednak wiedzieć na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny, aby spełniał najbardziej komfortowe warunki? Jak dostosować ją do wzrostu? Wystarczy stanąć przy szafce i zgiąć ręce w łokciach. Od wysokości, na jakiej znajduje się łokieć należy odjąć 10-15 cm. Otrzymany wynik, obrazuje wysokość, na jakiej powinien być umiejscowiony kuchenny blat.

Wyjątki potwierdzające regułę

Bez względu na to czy zdecydujemy się na standardowe wymiary blatu kuchennego czy też postanowimy je dostosować do wymagań domowników, są elementy kuchennej zabudowy, które rządzą się swoimi prawami. Nie można ich ujednolicić czy uśrednić, nie będą bowiem należycie spełniać swych funkcji. Mowa tu o barku i stole. Barek, by nosić to miano, powinien być umiejscowiony wyżej niż blat roboczy. Z reguły służy on do optycznego oddzielenia kuchni otwartej od salonu, często też spożywa się przy nim posiłki na stojąco lub na wysokich hokerach. Z tego powodu planując barek, zarezerwujmy dla niego wysokość oscylującą w granicach 100, a nawet 110 cm. Jeśli w kuchni marzy nam się stół, zaplanujmy go z kolei zdecydowanie poniżej linii blatu roboczego – na wysokości ok. 70 cm. Siedząc na krzesłach powszechnie dostępnych na rynku, będzie nam najwygodniej spożywać posiłki właśnie na takiej wysokości.

W ofertach producentów znajdziemy zarówno standardowe wysokości blatów kuchennych i nietypowe dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wymagają one umiejętnego montażu i dostosowania do całości zabudowy kuchennej. Ważne jest aby przed ostatecznym wyborem dokładnie przygotować wymiary i dostosować je do wzrostu.

Komentarze


4.11/5 9 9
2

OoooOoo wazne!


4

true!


5
zlota_raczka

Zgadzam się z każdym słowem w tym artykule. Materiały wykończeniowe, zwłaszcza w kuch, są niezwykle ważne. Kuchnia jest najbardziej „eksploatowanym” pomieszczeniem w domu. Każde niedociągnięcie lub fuszerka może przyczynić się do szybkiego niszczenia mebli. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi nie tylko na wygląd, ale także na jakość i funkcjonalność (blatów zwłaszcza)!


4
Tomasz

Wysokość blatu kuchennego to kompromis: z jednej strony zależy od rodzaju prac (jak to słusznie zauważono w artykule), z drugiej – od wysokości WSZYSTKICH osób, które w kuchni pracują. Dziś zwykle są to dwie - trzy osoby (nazwijmy je umownie: żona, mąż i teściowa lub córka). Kierujemy się osobą wykonującą najwięcej prac, ale korygujemy wysokość nieco w górę lub w dół względem innych osób. Latoroślą przejmujemy się mniej, bowiem dorośnie względnie szybko. Zwykle we współczesnych kuchniach miejskich nie wałkuje się ciasta na makaron, więc blat dostosowany do ciężkich robót możemy pominąć, w razie czego jest (zapewne) stół o wysokości rzędu 75 cm, którym możemy się poratować (np. przed gwiazdką). Wysokość zasadniczego blatu określa zlewozmywak, KTÓRY JEST ZAGŁĘBIONY o ~18 cm (pracujemy na jego dnie, nie na krawędzi), co w połączeniu z typowymi, raczej niesiłowymi pracami (siekanie, smarowanie) wyznacza wysokość na poziomie prac lekkich i precyzyjnych. Zgodnie z tabelą (Grandjean, "Ergonomia mieszkania"), powinniśmy wybrać następującą wysokość blatu [M- mężczyźni; K- kobiety; pary:wzrost/wysokość]: M: 170/90; 180/96; 190/103 K: 160/90; 170/94; 180/98. Stąd wniosek, że jeśli nie jesteśmy niscy i poważnie traktujemy ergonomię w kuchni, mamy do wyboru albo standardowe i gotowe rozwiązania, albo firmę, który zrobi nam meble na zamówienie. Warto zaś o tę ergonomię dbać – nasz kręgosłup wytrzyma dłużej, a pozytywny efekt poczujemy już w pierwszym miesiącu.


4
Malinka

W naszej kuchni większość wymiarów jest niestandardowa ze względu że jest bardzo wąska, a dosyć wysoka.


3
kolo

Jeśli np. kuchenka będzie wolnostojąca to blat nie może być wyżej niż 85 cm, bo 99 % kuchenek ma taką właśnie wysokość. Niższe będą palić sąsiadujący z nią blat.


5
Maroo

Dużo prawdy jest w tym artykule. Polecam i odsyłam do czytania!


5
Rita

W naszej kuchni wysokość blatów jest idealnie dobrana :) Polecam artykuł!


5
aurelkaarek

Mój mąż jest bardzo wysokiego wzrostu, a ja jestem dosyć niska kobietą. Jak ja mam za wysoko to on znowu ma za nisko. Ciężko było nam funkcjonować gdy mieszkaliśmy w bloku. Teraz mamy nowy dom i blaty są dopasowane do nas obydwojga.

Zobacz również


Kuchnia wprost z „betoniarki”


Jeszcze nie tak dawno beton utożsamiany był jedynie z materiałem budowlanym. Obecnie...

Solidna podstawa czyli kuchenna podłoga


Wydawać by się mogło, że podłoga, szczególnie w kuchni, pełni marginesową...

Stylowe wykończenie kuchni, czyli jaki materiał na ściany


Sfera wizualna naszego pomieszczenia kuchennego uzależniona jest w głównej mierze...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności