Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Wnętrza / Kuchnia bez okna

Wnętrza

Kuchnia bez okna

Ulubione0

Brak okna w kuchni nie musi być przeszkodą na drodze do funkcjonalnej i ciekawej aranżacji. Niewątpliwie jednak może przysporzyć wiele problemów związanych z odpowiednią wentylacją tak wymagającego pomieszczenia. Uciążliwy dla domowników może być również nieco mroczny charakter takiego wnętrza. Powstająca podczas gotowana para wodna osadza się na ścianach i kuchennej zabudowie. Tym samym powoduje powstawanie niechcianej wilgoci w całym pomieszczeniu. Należy wziąć pod uwagę również kwestię powstających przy spalaniu gazu zanieczyszczeń. Warto więc zdecydować o rezygnacji z tradycyjnej kuchenki gazowej na rzecz płyty grzewczej, jak również wyposażyć kuchnię w okap o optymalnej dla dostępnej przestrzeni mocy. Jakie są sposoby optymalnego rozwiązania takich problemów?

Rozwiązanie 1: salon z kuchnią

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć posiadając tak zwaną ślepą kuchnię jest to, czy mamy jakąkolwiek możliwość połączenia jej z innym pomieszczeniem. Najczęściej spotyka się kuchnie otwarte na salon. W tym przypadku dodatkowe oświetlenie z salonu rozświetli ciemne wnętrze kuchni.

Rozwiązanie 2: stawiamy na jasne kolory

Mała i ciemna kuchnia zyska nieco przestrzeni – przynajmniej wizualnie, jeśli do jej wykończenia wykorzystamy jasne barwy. Ciemne kolory dodatkowo nadadzą mroczny charakter i sprawią, że kuchnia zamiast przytulnego klimatu stanie się miejscem, które przytłacza domowników. Zatem najlepsze będą delikatne, pastelowe odcienie, które z powodzeniem możemy zastosować nie tylko na ścianach, ale również rozświetlą wnętrze jasne meble, podłogi a nawet kuchenne sprzęty i akcesoria.

Rozwiązanie 3: imitacja okna

Jeśli nie boimy się ciekawych i odważnych pomysłów, brak okna możemy nadrobić wykorzystując do tego celu fototapetę. Dokonując wyboru kierujmy się raczej chęcią stworzenia szerszej perspektywy. Najlepiej więc jeśli będzie przedstawiała widok horyzontalny. Pamiętajmy także o właściwym doświetleniu takiego miejsca. Lustro wykorzystane jako jeden z elementów aranżacji również optycznie je powiększy.

Rozwiązanie 4: jasna zabudowa kuchenna

Na poprawę estetyki ciemnej kuchni bez okna niewątpliwie wpłynie zamontowanie mebli z jasnymi frontami. Jeśli przyjęty styl na to pozwala, rozważmy również meble z połyskiem, które dodatkowo będą odbijały dochodzące tam sztuczne światło. Wszystko to sprawi, że wnętrze wyda się nieco bardziej przytulne. W tej roli sprawdzą się również przeszklone szafki. Mogą być kolejnym źródłem sztucznego światła, jeśli zastosujemy do nich oryginalne dekoracyjne oświetlenie.

Rozwiązanie 5: optymalne oświetlenie

Rozplanowanie źródeł światła będzie wymagało nieco więcej uwagi i zaangażowania, aniżeli w przypadku kuchni doświetlanej światłem dziennym. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie kilku różnych źródeł światła, aby każda ze stref – szczególnie robocza – była odpowiednio oświetlona i zapewniała komfort podczas wykonywania kuchennych prac i przygotowywania posiłków.

Zobacz również

Kuchnia w kawalerce

Kuchnia w kawalerce

Powiększyć miniaturę Głównym wyzwaniem podczas aranżacji kawalerkowej kuchni jest jej...

Aranżacja kuchni w stylu vintage

Aranżacja kuchni w stylu vintage

Vintage udomowiony Styl vintage to jeden z bardziej popularnych w kuchennych aranżacjach. Tworzy...
Komentarze (1)
1
Gość
roxie
2015-11-10 11:37:18

Ciekawy artykuł. Muszę jednak przyznać, że dość ciężko jest mi sobie w ogóle wyobrazić kuchnię bez okna. Bo jednak po gotowaniu, zawsze wietrze pomieszczenie uchylając okno. Brak okna byłby więc dla mnie bardzo problematyczny.

Twój komentarz
Ocena