Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Wnętrza


Kuchnia bez okna

Brak okna w kuchni nie musi być przeszkodą na drodze do funkcjonalnej i ciekawej aranżacji. Niewątpliwie jednak może przysporzyć wiele problemów związanych z odpowiednią wentylacją tak wymagającego pomieszczenia. Uciążliwy dla domowników może być również nieco mroczny charakter takiego wnętrza. Powstająca podczas gotowana para wodna osadza się na ścianach i kuchennej zabudowie. Tym samym powoduje powstawanie niechcianej wilgoci w całym pomieszczeniu. Należy wziąć pod uwagę również kwestię powstających przy spalaniu gazu zanieczyszczeń. Warto więc zdecydować o rezygnacji z tradycyjnej kuchenki gazowej na rzecz płyty grzewczej, jak również wyposażyć kuchnię w okap o optymalnej dla dostępnej przestrzeni mocy. Jakie są sposoby optymalnego rozwiązania takich problemów?

Na zdjęciu: Studio Lome

Rozwiązanie 1: salon z kuchnią

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć posiadając tak zwaną ślepą kuchnię jest to, czy mamy jakąkolwiek możliwość połączenia jej z innym pomieszczeniem. Najczęściej spotyka się kuchnie otwarte na salon. W tym przypadku dodatkowe oświetlenie z salonu rozświetli ciemne wnętrze kuchni.

Rozwiązanie 2: stawiamy na jasne kolory

Mała i ciemna kuchnia zyska nieco przestrzeni – przynajmniej wizualnie, jeśli do jej wykończenia wykorzystamy jasne barwy. Ciemne kolory dodatkowo nadadzą mroczny charakter i sprawią, że kuchnia zamiast przytulnego klimatu stanie się miejscem, które przytłacza domowników. Zatem najlepsze będą delikatne, pastelowe odcienie, które z powodzeniem możemy zastosować nie tylko na ścianach, ale również rozświetlą wnętrze jasne meble, podłogi a nawet kuchenne sprzęty i akcesoria.

Rozwiązanie 3: imitacja okna

Jeśli nie boimy się ciekawych i odważnych pomysłów, brak okna możemy nadrobić wykorzystując do tego celu fototapetę. Dokonując wyboru kierujmy się raczej chęcią stworzenia szerszej perspektywy. Najlepiej więc jeśli będzie przedstawiała widok horyzontalny. Pamiętajmy także o właściwym doświetleniu takiego miejsca. Lustro wykorzystane jako jeden z elementów aranżacji również optycznie je powiększy.

Rozwiązanie 4: jasna zabudowa kuchenna

Na poprawę estetyki ciemnej kuchni bez okna niewątpliwie wpłynie zamontowanie mebli z jasnymi frontami. Jeśli przyjęty styl na to pozwala, rozważmy również meble z połyskiem, które dodatkowo będą odbijały dochodzące tam sztuczne światło. Wszystko to sprawi, że wnętrze wyda się nieco bardziej przytulne. W tej roli sprawdzą się również przeszklone szafki. Mogą być kolejnym źródłem sztucznego światła, jeśli zastosujemy do nich oryginalne dekoracyjne oświetlenie.

Rozwiązanie 5: optymalne oświetlenie

Rozplanowanie źródeł światła będzie wymagało nieco więcej uwagi i zaangażowania, aniżeli w przypadku kuchni doświetlanej światłem dziennym. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie kilku różnych źródeł światła, aby każda ze stref – szczególnie robocza – była odpowiednio oświetlona i zapewniała komfort podczas wykonywania kuchennych prac i przygotowywania posiłków.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
roxie

Ciekawy artykuł. Muszę jednak przyznać, że dość ciężko jest mi sobie w ogóle wyobrazić kuchnię bez okna. Bo jednak po gotowaniu, zawsze wietrze pomieszczenie uchylając okno. Brak okna byłby więc dla mnie bardzo problematyczny.

Zobacz również


Jak rozjaśnić kuchnię?


Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w domu. Jako jego serce powinno zawsze tętnić...

Moda na biały stół w kuchni – hit czy kit?


Od jakiegoś czasu, jasne minimalistyczne wnętrza cieszą się ogromną popularnością....

Półwysep kuchenny – jak pięknie i praktycznie...


Kuchnia z półwyspem to popularne rozwiązanie, które przynosi nam sporo...