Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Ceglana ściana w kuchni

Porady


Ceglana ściana w kuchni

Jeszcze do niedawna kojarzyła się ze stylem industrialnym, surowym, właściwym loftom. Obecnie coraz śmielej wkracza do innych wnętrz, z powodzeniem odnajdując się także w kuchni. Cegła, bo o niej mowa, może występować w różnych postaciach, barwach, wykończeniach. To, jaką formę przybierze zależy tak naprawdę jedynie od naszej wyobraźni.

Odkryta na nowo

Cegła to jeden z najbardziej naturalnych materiałów budowlanych, ale i... wykończeniowych. Dawniej murowana ściana kojarzyła się z niedokończonym elementem, wyraźnie szpecącym wnętrze. Dziś celowo zostawia się nieotynkowane ściany i wewnętrzne przegrody, które tworzą specyficzny, ciepły i naturalny klimat. Cegła stała się cenionym elementem dekoracyjnym, jej ciekawa struktura, różnorodność i niepowtarzalność wyróżniają ją na tle innych materiałów wykończeniowych.
 

Ciepło, cieplej...

Wielu osobom murowana ściana może kojarzyć się z zimnym, nieprzystępnym wnętrzem. Zdobywa jednak coraz więcej zwolenników, głównie za sprawą architektów i dekoratorów wnętrz, którzy jakiś czas temu dostrzegli w tym materiale ogromny potencjał. Cegła ma ciekawe, ciepłe wybarwienie, nieszablonową strukturę i niepowtarzalną fakturę. Pojedyncze elementy zestawione w jedną, pełną ścianę tworzą więc niebanalne, niepowtarzalne tło dla pozostałej zabudowy.
 

W kuchni? Czemu nie!

Najnowsze trendy aranżacyjne nie omijają też kuchni. Dlatego też coraz częściej spotkać można kuchnie, w których główną rolę odgrywa właśnie mur. Najlepiej jeśli wyodrębnimy jedną główną ścianę, na której będzie można zastosować cegłę. Stanie się ona wtedy doskonałym tłem dla mebli i kuchennego sprzętu. Warto jednak pamiętać o umiarze – zbyt duża ilość tego budulca może przytłoczyć kuchnię i wprowadzić do niej niepotrzebny chaos. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie cegły na pasie pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami, czyli w strefie najbardziej eksponowanej w kuchni.


Oświetlić jak prawdziwą gwiazdę

Cegła, ze względu na swą różnorakość, ciepłą, ale dość ciemną barwę i zróżnicowaną strukturę potrzebuje odpowiedniej oprawy. Nie zapominajmy więc o odpowiednim oświetleniu, które wydobędzie jej prawdziwy, pierwotny urok. Wybierając ścianę, na której planujemy zastosować ceglany motyw, kierujmy się przede wszystkim dobrym dziennym oświetleniem. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie sztuczne, o które trzeba zadbać jeszcze na etapie planowania kuchennej aranżacji. Punktowe halogeny czy ledowe listwy zaprojektujmy odpowiednio wcześnie, by uniknąć niepotrzebnego kucia ścian pod przewody elektryczne.
 

Lżejsza i cieńsza alternatywa

Oprócz licznych zalet, cegła ma też kilka wad, z których jedną z ważniejszych jest jej ciężar. Tego typu materiał stanowi dość duże obciążenie dla stropu i wymaga odpowiedniej konstrukcji. Takich warunków nie da się spełnić we wszystkich kuchennych wnętrzach, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem w takich przypadkach płytek klinkierowych. Sprawdzą się one też w wyjątkowo ciasnych kuchniach. Tradycyjna cegła „zabiera" również nieco przestrzeni, czego nie można powiedzieć o płytkach, z powodzeniem warto je więc zastosować w nawet najbardziej wąskiej kuchni.
 

Odpowiednie sąsiedztwo

Cegła idealnie prezentuje się zarówno w tradycyjnych kuchniach, urządzonych w stylu rustykalnym czy wiejskim, jak i we wnętrzach nowoczesnych, wręcz minimalistycznych. Warto jednak pamiętać, by przy urządzaniu wnętrza, w którym jednym z głównych bohaterów jest murowana ściana, nie przesadzić z elementami dekoracyjnymi. Różnorodność samej cegły, jej zróżnicowanie będzie się perfekcyjnie prezentować jedynie w towarzystwie prostych elementów. Wybierajmy więc, proste, gładkie fronty meblowe, minimalistyczne sprzęty AGD czy subtelne dodatki. Pozwolą one nie tylko wyeksponować naturalne piękno murowanej ściany, ale optycznie powiększą wnętrze, nie pozwalając na jego „przytłoczenie". Interesujący efekt osiągniemy stosując bielone cegły – to nie tylko bardzo modny ostatnio element dekoracji wnętrza. W kuchni świetnie sprawdzą się one jako tło dla chromowanych i stalowych elementów, których w tym pomieszczeniu nie brakuje.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

wspaniałe - widziałem takie kuchne - efekt waty zachodu

Zobacz również


Bambus w kuchni


Dla osób ceniących ekologiczny styl życia, także i w kuchni znajdzie się kilka...

Kształt płytek w kuchni – sposoby na niebanalne...


Płytki w kuchni to wygoda i funkcjonalność, dlatego też – pomimo zmieniających...

Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...