Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Elegancja w każdym calu, czyli szklany blat w...

Porady


Elegancja w każdym calu, czyli szklany blat w kuchni

Szklany blat to niebanalne rozwiązanie w kuchni urządzonej zgodnie z zasadami rządzącymi stylem nowoczesnym. Pozornie kruchy i delikatny niesie w sobie spore pokłady energii, jednocześnie wzmacniając wizualne efekty i rozświetlając każde wnętrze. Tego typu blaty idealnie nadają się nie tylko na kuchenne blaty robocze, ale również na stoły, bary czy wyspy.

Na zdjęciu: Franke

Nieograniczone możliwości

 

Szkło w zasadzie daje szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. W zależności od potrzeb i wybranego stylu, można je barwić, zmatowić a także nabłyszczać. Coraz popularniejsze stają się również cyfrowe nadruki na szkle czy uwiecznianie pamiątkowych fotografii z rodzinnych wyjazdów. Zrywamy z nudą i śmiało realizujemy nawet najbardziej szalone pomysły.

 

Szklany blat to elegancka dekoracja każdej kuchni. Odpowiednie oświetlenie pozwoli na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów. Np. matową taflę warto podświetlić od dołu lampką LED, żeby osiągnąć efekt łudząco przypominający taflę lodu. Natomiast fałdowane krawędzie wprost nasuwają skojarzenia z wodą. Z pewnością jednak nie jest to idealne rozwiązanie dla każdej kuchni. Należy więc na spokojnie rozważyć tę opcję, ponieważ montaż pociąga za sobą znaczne koszty.

 

Pewne obawy może wzbudzać wytrzymałość takiego materiału. Jednakże większość dostępnych na rynku modeli wykonana została ze szkła hartowanego. Znacznie trudniej je rozbić a jeśli już przydarzy nam się taka sytuacja, mamy do czynienia ze zmniejszonym ryzykiem skaleczenia. Hartowane szkło pęka w bezpieczny sposób, co oznacza, że ulega rozpadowi na małe kawałeczki, ale ich krawędzie są tępe.

 

Stół ze szklanym blatem

 

Szklany blat dodaje lekkości i delikatności tak ciężkim i z pozoru masywnym meblom, jakimi są stoły. Nie powinniśmy się więc obawiać, że nadmiernie przytłoczy wnętrze, w którym zagości, w przeciwieństwie do jego tradycyjnego, drewnianego odpowiednika. Niestety w trakcie codziennego użytkowania na szklanym blacie bardzo szybko mogą pojawić się zarysowania. Z tego powodu warto pomyśleć także o zakupie specjalnych dekoracyjnych podkładek. Ze względu na to, że odstawiane na stół kubek czy szklanka również będą słyszalne dla większości domowników i może to być dla niektórych osób uciążliwe, dbajmy i o to, by podstawki były zawsze pod ręką. Pojawienie się ewentualnych obtłuczeń na brzegach można szybko wyeliminować jeśli wybierzemy model z metalową oprawą blatu.

 

Szklany blat roboczy

 

W przypadku blatów roboczych musimy zwrócić większą uwagę na higienę i czystość miejsca pracy. Na szkle wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy, zaschnięte krople wody czy nawet odciski palców są bardzo dobrze widoczne. Gładkie szkło pod tym względem wypada znaczniej lepiej. Wystarczy – stosunkowo często – użyć płynu do szyb i przecierać taki blat do sucha, aby uniknąć powstawania kolejnych smug. Jednak niewątpliwą zaletą tego materiału jest odporność na wysokie temperatury, więc może być montowany nawet w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki czy płyty grzewczej.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Yureck

Szklane blaty są spoko. Dobrze wygląda, nie trzeba niczym przykrywać. No i łatwo pościerać w razie jakiegoś incydentu z zupą czy kawą. Mam i polecam.

Zobacz również


Przełamać stereotypy, czyli niestandardowe kształty w...


Wnętrza kuchenne jak nigdy dotąd otwierają się na nowości. Dotyczy to zarówno...

Na oku, czyli po co w kuchni reling?


Współczesna kuchnia to miejsce, od którego wymaga się spełnienia najbardziej...

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...