Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

Porady

Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem, które wymaga odpowiedniego podejścia do organizacji jej wyposażenia. Aranżacji kuchni nie może być wyłącznie estetycznie dopracowana, gdyż kuchnia jest też miejscem wykonywania codziennych obowiązków zawiązanych z gotowaniem i sprzątaniem. Dlatego liczy się w niej przede wszystkim funkcjonalność, dzięki której wszystkie prace mogą przebiegać sprawniej i bardziej komfortowo. Ale co to znaczy, że kuchnia jest funkcjonalna?

Funkcjonalność w kuchni
Kuchnia jest wnętrzem, w którym każdego dnia czeka na nas sporo obowiązków. Przygotowywanie i serwowanie posiłków, a także sprzątanie po nich wiąże się z użytkowaniem mebli kuchennych, sprzętów AGD oraz krzątaniem się po pomieszczeniu. Jeżeli chcemy aby to wszystko przebiegało w komfortowych warunkach, sprawnie i możliwie jak najszybciej, musimy zatroszczyć się o ergonomię w kuchni. Co oznacza, że kuchnia jest funkcjonalna?

Funkcjonalna kuchnia to wnętrze sprzyjające szybkiej i przyjemnej pracy. Wszystko powinno znajdować się w niej pod ręką, a utrzymanie porządku ma być tu intuicyjne i bezproblemowe. Już na etapie projektowania wymarzonej kuchni, warto wziąć pod uwagę kwestie funkcjonalne i praktyczne, by zabudowa spełniała określone warunki. Jakie są trzy najważniejsze zasady funkcjonalnej kuchni?

Układ mebli kuchennych
Forma zabudowy kuchennej ma duże znaczenie dla kwestii funkcjonalności. Należy wziąć pod uwagę rozmiar, kształt pomieszczenia, a także ulokowanie okien i drzwi, a następnie dobrać układ mebli najlepiej pasujący do konkretnego wnętrza. Najbardziej uniwersalnym układem mebli jest kuchnia w kształcie litery „L". Pozwala ona na wprowadzenie w życie także innych podstawowych zasad ergonomii oraz zapewnia optymalną wygodę poruszania się po wnętrzu.

Podział na strefy
Poszczególne szafki i szuflady warto podzielić tematycznie wyodrębniając tzw. strefy kuchenne. W każdej ze stref przechowujemy rzeczy i akcesoria związane tylko i wyłącznie z daną tematyką. Dzięki temu zawartość szafek będzie uporządkowana, co ułatwi codzienne przechowywanie, ale także usprawni korzystanie z mebli kuchennych. Wyróżniamy pięć podstawowych stref kuchennych: przechowywania, przygotowywania, gotowania, zmywania, zapasów.

Zasada trójkąta roboczego
Reguła ta polega na rozmieszczeniu najważniejszych sprzętów, czyli lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej w taki sposób, by stanowiły wierzchołki kształtu trójkąta. Takie rozmieszczenie sprawi, że zachowamy ciąg pracy i znacznie zmniejszymy pokonywane odległości podczas wykonywania codziennych czynności kuchennych.

Zobacz również

Lodówka bezszronowa – czy warto ją kupić?

Lodówka bezszronowa – czy warto ją kupić?

Bezszronowa lodówka, czyli jaka? System no Frost to specyficzny system cyrkulacji powietrza. Ta...

Robot – drobne AGD niezbędne w każdej kuchni

Robot – drobne AGD niezbędne w każdej kuchni

Funkcjonalny i poręczny Roboty kuchenne to sprzęty, które mają szereg rozlicznych zalet. Po...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena