Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchenne akcesoria dla osób leworęcznych

Porady


Kuchenne akcesoria dla osób leworęcznych

Leworęczni w praworęcznym świecie w wielu dziedzinach życia mają utrudnione funkcjonowanie. Uprzywilejowanie większości spowodowało konieczność lepszego przystosowania się do panujących warunków. I tak na przykład leworęczni zostali poniekąd zmuszeni do lepszego posługiwania się słabszą – prawą ręką, która de facto jest bardziej sprawna, niż lewa ręka osób na co dzień posługujących się prawą. Dla rodziców leworęcznych dzieci najważniejsze powinno być to, aby to właśnie dziecku pozostawić prawo wyboru ręki, którą chce się posługiwać w przyszłości. Próby przestawiania na siłę mogą powodować zakłócenia chociażby koncentracji czy pamięci, więc warto podjąć starania, by leworęczni mogli normalnie funkcjonować zarówno w szkole, pracy czy w domu.

Zgodnie z tą naczelną zasadą na rynku pojawia się coraz więcej produktów przeznaczonych wyłącznie dla tej grupy lub dla osób oburęcznych. Podobnie jest z kuchennymi akcesoriami. Niestety jeszcze nie ma ich zbyt wiele, ale podstawowe przedmioty niezbędne w codziennych pracach już w znacznym stopniu wpływają na komfort gotowania i przygotowywania posiłków. Mowa tu zwłaszcza o tego typu przedmiotach, które z zasady cechują się asymetrią, jak nożyczki, obieraczki, krajalnice, korkociągi czy noże jednostronnie szlifowane, które osobom leworęcznym mogą sprawiać problemy.

Charakterystyka wybranych akcesoriów:

  • NOŻE – można pokusić się o stwierdzenie, że w pracach kuchennych odgrywają najważniejszą rolę i są podstawą wielu, nawet tych najmniej skomplikowanych czynności. Nowoczesne wzornictwo i wysoka jakość materiałów to jedno, ale ergonomia pracy w tym przypadku może przesądzić o wyborze właściwego noża. Jaki zatem powinien być? Komfort użytkowania zapewnia pewny uchwyt i odpowiednie dostosowanie ostrzy. Nawet proste cięcie nożem przystosowanym typowo dla osób praworęcznych będzie zdecydowanie utrudnione, ponieważ krawędź tnąca – z perspektywy osoby leworęcznej – znajduje się po niewłaściwej stronie. Wówczas narzędzie to jest niepraktyczne i traci na swej użyteczności. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane noże wyposażone są również w antypoślizgową rękojeść, która często występuje wraz z dodatkową osłoną na palce, stanowiąc gwarancję bezpieczeństwa i swobody. Podobnie rzecz się ma z nożami specjalistycznymi, przeznaczonymi np. do krojenia wędlin czy chleba. Wyprofilowane ząbkowane ostrza zaprojektowane dla praworęcznych ześlizgują się z produktów, gdy posługujemy się nimi przy pomocy lewej dłoni.
  • NOŻYCZKI – dla optymalnego wykorzystania ich właściwości wewnętrzna górna krawędź tnąca powinna być zwrócona w kierunku naszego oka. Osoby leworęczne nie będą mogły w pełni korzystać z nożyczek standardowo wyprodukowanych z przeznaczeniem dla praworęcznych, dlatego warto przy zakupie zwracać uwagę na tego typu detale techniczne.
  • CHOCHLE, PATELNIE, RONDELKI – to grupa naczyń, które zazwyczaj mają wyprofilowane krawędzie z zasady ułatwiające ich użytkowanie. Problem pojawia się wówczas, gdy tzw. dziubek znajduje się po niewłaściwej – dla osoby leworęcznej, stronie. Jest to niewygodne, ale i dość ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza gdy przelewamy gorące potrawy, narażając się na poparzenie. Na rynku pojawiło się sporo naczyń obustronnie wyprofilowanych.


W miarę możliwości już od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć dzieci prawidłowego posługiwania się tego typu akcesoriami. Jednocześnie mając na uwadze, że trudności z tym związane to nie tylko wrodzona niezdarność, ale często niewłaściwe dopasowanie sprzętu do potrzeb i wymagań osób leworęcznych.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu góralskim


Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym,...

Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie w kuchni


Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje wnętrzarskie, w których...

Kuchnia w stylu prowansalskim


Sielskie i sentymentalne akcenty w połączeniu z klasyczną elegancją to wnętrza w...