Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w kolorze szmaragdowym – jak ją...

Porady


Kuchnia w kolorze szmaragdowym – jak ją zaaranżować?

Szmaragd to głęboki odcień zieleni, który kojarzy nam się zazwyczaj z kamieniem szlachetnym. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie nim inspirowana jest nazwa niniejszej barwy. Już od zamierzchłych czasów szmaragd i jego kolor stanowiły synonimy elegancji, luksusu i ponadczasowego szyku. Również dziś przeżywa on swój wielki renesans i robi prawdziwą furorę nie tylko w modzie odzieżowej, ale także wnętrzarskiej. Kolor szmaragdowy będzie więc efektownym wzbogaceniem aranżacji kuchennych w różnym stylu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Kolory w kuchni – powrót do natury i tradycji

 

We współczesnych aranżacjach wnętrzarskich coraz częściej odchodzimy od monochromatycznych kompozycji, jednolitości i przewodzących barw neutralnych. Staramy się niejako ożywiać zbyt stonowane przestrzenie i uczynić je  bardziej wyszukanymi i ciekawymi wizualnie. Wiąże się to również z modą na eklektyzm, czyli na łączenie różnych stylów. W efekcie scalamy w harmonijną całość stare z nowym, jasne z ciemnym oraz spokojne z energetycznym. Także w modnych aranżacjach kuchennych możemy więc zaobserwować powrót siły kolorów i chęć uczynienia tych wnętrz bardziej wyrazistymi. Nowoczesne kuchnie stanowią też próbę połączenia nowatorskich, minimalistycznych akcentów i wzorów z tymi tradycyjnymi, klasycznymi i zarazem ponadczasowymi. Doskonałym przykładem tych tendencji wnętrzarskich jest właśnie moda na kolor szmaragdowy stosowany w aranżacjach kuchennych. Szmaragd jest odcieniem zieleni, która wpada w głęboki błękit. Zbliżony jest do butelkowej zieleni i koloru morskiego. Zauważyć należy, że wszystkie te odcienie są inspirowane naturą, co nie jest przypadkiem. Bowiem we współczesnych kuchniach staramy się podkreślać szczególny związek z naturą stosując inspirowane nią kolory, motywy, materiały, a także rośliny doniczkowe. W aranżacjach kuchennych szmaragd wprowadza swoisty efekt spójności, pozwalając się wyciszyć i poczuć swobodnie. Odcień ten symbolizować ma witalność i szczęście, więc we wnętrze uznawane za serce domu będzie się wpisywać perfekcyjnie.

 

Jeden kolor, wiele interpretacji

 

W naszych kuchniach zagościły zdecydowane, głębokie kolory. Takie aranżacje stają się bardziej szlachetne i nabierają swoistej klasy. Co najważniejsze, kolor szmaragdowy pasować będzie do kuchni urządzanych w różnych stylach wnętrzarskich, więc z powodzeniem można go wkomponować do niemal dowolnych aranżacji. Szczególnie efektownie podkreśli on styl retro i vintage, glamour, boho, nowoczesny, jak i style eklektyczne. Szmaragdowe może być wykończenie ściany nad blatem roboczym, obicia tapicerek krzeseł przy stole kuchennym lub dekoracje w postaci ceramiki, ozdób, doniczek, małych sprzętów AGD. Ciekawie prezentują się także meble kuchenne, których fronty są utrzymane w tym kolorze i zachowane w matowym wybarwieniu. Będą się one pięknie komponować z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni. Często odcień szmaragdowy łączony jest z finezyjnymi wzorami i niestandardowymi fakturami poszczególnych powierzchni w kuchni. Dobrze będą tu pasować oryginalne geometryczne wzory, np. romby na frontach, kafelki metro na ścianie, miedziane detale w dekorach szmaragdowych mebli.

 

Z czym łączyć kolor szmaragdowy w kuchni?

Kolor szmaragdowy wbrew pozorom jest dość uniwersalny i pasuje do wielu materiałów, wzorów i odcieni. Jednak wprowadzając go do aranżacji, warto mieć na uwadze, że jest to odcień głęboki i mocny, więc w pewnym stopniu dominuje efektowność aranżacji. Dlatego stosując go, należy zachować swoisty umiar w zakresie pozostałych elementów dekoracyjnych. Kolor szmaragdowy pięknie się prezentuje przede wszystkim na gustownych tkaninach, takich jak jedwab, welur, tafta. Idealnie łączy się też z metalicznymi materiałami i kolorami: miedzią, złotem i srebrem. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać wyjątkowo elegancki wyraz wnętrza, warto zestawić szmaragdową zieleń z perłową bielą. W kuchni odcień ten warto zestawiać z naturalnymi materiałami i metalem. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z różnymi odcieniami marmuru i granitu. Również ciemne drewno i fornir będą wyrafinowanym zestawieniem. Złote lub miedziane detale pięknie wzbogacą kompozycję takich kuchni i nadadzą im spójności i efektu ponadczasowości. W nowoczesnych kuchniach, w których goszczą ciemne, głębokie odcienie zieleni (w tym również szmaragdowy), efektownie prezentują się meble i detale z metalu malowanego proszkowo na kolor matowej czerni. Takie zestawienie tworzy efekt spójności i nadaje ciekawy klimat wnętrzu, jednak trzeba pamiętać, że należy wówczas odpowiednio doświetlić aranżację za pomocą oświetlenia kierunkowego.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-butelkowa-zielen-3269.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/seledynowy-kolor-w-twojej-kuchni-2764.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wiosenna-kuchnia-czyli-kuchnia-w-zieleni-1823.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w angielskim stylu


Marzysz o spokojnym, pełnym ciepła, pozytywnie nastrajającym wnętrzu? Pragniesz...

Jednokolorowa kuchnia – cenne wskazówki dotyczące...


Pomieszczenie kuchenne musi być nie tylko ładne, ale również praktyczne....

Kolorowo pod stopami


Doskonale urządzona kuchnia to nie tylko perfekcyjnie zaprojektowane meble, dobrane z...