Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Seledynowy kolor w Twojej kuchni

Porady


Seledynowy kolor w Twojej kuchni

Urządzając swoją wymarzoną kuchnię warto skoncentrować się nie tylko na aspektach funkcjonalnych i praktycznych, ale także na kompozycji kolorystycznej. Pamiętajmy bowiem o tym, że kolory mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie, nastroje, a także zdolność koncentracji. Jedną z kultowych kolorystyk idealnie wpływających na nasze zmysły, ale także stanowiących modne trendy w zakresie designu jest gama odcieni zieleni. W zeszłym sezonie nasze kuchnie zdominowały odcienie butelkowej i leśnej zieleni, natomiast obecnie sięgamy po nieco subtelniejsze rozwiązanie, czyli seledyn. Sprawdź, jak wprowadzić kolor seledynowy do swojej aranżacji kuchennej i dlaczego warto to zrobić.

Kolor seledynowy, czyli jaki?

Odcień zieleni nazywany seledynem często błędnie kojarzony jest z miętą i turkusem. Wynika to z faktu, że rzeczywiście jako jeden z odcieni zieleni jest też stosunkowo niestandardowy, bowiem stanowi swoistą mieszankę różnych nut kolorystycznych. Natomiast najprościej byłoby określić barwę seledynową jako połączenie delikatnej, pastelowej zieleni z szarością. Biorąc pod uwagę, że współczesne trendy wnętrzarskie zmierzają do ocieplenia wizerunku wnętrz domowych i w związku z tym często szukamy w nich inspiracji naturą, a w szczególności florą. Stąd też nacisk na odcienie koloru zielonego, które jakby nie było najmocniej kojarzone są z przyrodą, a w szczególności z modną obecnie roślinnością. W modnych aranżacjach nie może więc zabraknąć liściastych i egzotycznych roślin, motywów przyrodniczych, ale także odcienia seledynu, który doskonale sprawdza się zarówno w postaci bazy aranżacyjnej, jak i jako subtelny dodatek dekoracyjny. Kolor seledynowy ma w sobie pewną klasę i pozwala nadać aranżacji kuchennej swoistego stylu. Jednak jego dodatkową zaletą jest to, że nowoczesne, monochromatyczne przestrzenie stają się dzięki niemu bardziej przyjazne w odbiorze i tym samym przytulniejsze.

Seledyn w kuchni i jego historia

Szary, można wręcz powiedzieć, że brudnawy odcień zieleni, czyli seledyn z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w najmodniejszych aranżacjach wnętrzarskich. W tym odcieniu projektowane są wspaniałe meble, dekoracje, ale także wariacje w zakresie stopnia natężenia tej barwy, co potwierdza szczególne zainteresowanie nim największego, światowego autorytetu w zakresie barw i ich kompozycji – Instytutu Pantone. Najciekawsze aranżacje i projekty z wykorzystaniem seledynu robiły prawdziwą furorę m.in. podczas międzynarodowych Targów IMM Cologne, a także w czasie Tygodnia Designu w Mediolanie, co stanowi najbardziej rzetelny dowód tego, że seledyn staje się gwiazdą nowoczesnych aranżacji. Seledyn cieszył się też popularnością już znacznie wcześniej, gdyż w latach 50. i 60. XX wieku. Przede wszystkim został on doceniony we wnętrzach kuchennych, gdzie pojawiał się jako kolor szafek kuchennych, a także sprzętów AGD. Dziś odcień ten stosujemy więc często w kuchniach stylizowanych na retro i vintage, ale prawdziwą popularnością cieszy się on w aranżacjach nowoczesnych, którym nadaje efektu pożądanej przytulności.

Z jakimi kolorami łączyć seledyn?

Kolor seledynowy stał się wyjątkowo modny w aranżacjach kuchennych. Powód niniejszego fenomenu i rosnącego zainteresowania tym odcieniem można tłumaczyć między innymi tym, że jest on wyjątkowo spokojny i posiada neutralny, uniwersalny charakter. Jest to odcień, który kojąco działa na zmysły, ale jednocześnie daje poczucie harmonii i przytulności, gdy się nim otaczamy na co dzień. Jego zaletą jest także łatwość łączenia go z innymi modnymi obecnie odcieniami, dzięki czemu można uzyskać finezyjne kompozycje kolorystyczne. Seledyn w przeciwieństwie do większości modnych aktualnie barw może być stosowany nie tylko jako dekor, ale także jako baza dla całej aranżacji kuchennej. W aranżacjach stylizowanych na neoklasykę odcień ten doskonale sprawdzi się w zestawieniu z bielą, beżami i kolorami kremowymi. Takie połączenia pięknie się prezentują także we współczesnych aranżacjach, w których dominuje eklektyzm. Z jakimi jeszcze barwami można łączyć seledyn? Ciekawym rozwiązaniem designerskim jest zestawienie go z innymi odcieniami zieleni, które będą nieco bardziej intensywne i energetyczne np. butelkową i trawiastą zielenią. W nowoczesnych kuchniach doskonale się prezentuje połączenie seledynu z czarnymi i miedzianymi akcentami, a także z dowolnymi odcieniami szarości i grafitów. Coraz częściej pojawia się także finezyjne połączenie neutralnego seledynu z musztardową żółcią lub odcieniem jasnego, pudrowego różu.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-butelkowa-zielen-3269.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/seledynowy-kolor-w-twojej-kuchni-2764.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/modne-kuchnie-2020-czyli-co-teraz-jest-trendy-2969.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wiosenna-kuchnia-czyli-kuchnia-w-zieleni-1823.html

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ania

A czy znajdę dużo potrzebnych dodatków w tym kolorze, czy będzie to problem ?

Zobacz również


Tapety HD na ścianę do kuchni - pomysły i inspiracje


Sposób wykończenia ścian w kuchni jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ na...

Męska rzecz – urządzamy kuchnię faceta


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że to kobiety mają decydujące zdanie co do...

Miętowe wnętrze w Twojej kuchni


Kuchnia w kolorze mięty może być naprawdę oryginalna. Co prawda kolor miętowy kojarzy...