ABC urządzania kuchni
Ten, kto sądzi, że urządzenie współczesnej, pięknej ale przede wszystkim funkcjonalnej kuchni jest łatwe, może się bardzo zaskoczyć. Istnieje bowiem wiele ograniczeń, które w znaczny sposób determinują układ zabudowy meblowej, rozmieszczenie sprzętów AGD i innych kuchennych elementów. Warto więc je poznać, zanim przystąpimy do samodzielnego projektowania.
Wyobrażenie naszej kuchni, może w znacznym stopniu różnić się od finalnego efektu, jaki uda się osiągnąć, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty techniczne pomieszczenia kuchennego, wymagania przyłączeniowe sprzętów czy wreszcie względy praktyczne. O czym więc warto pamiętać?
- Większość kuchennych sprzętów AGD jest zasilana prądem, dlatego zwracajmy uwagę na ilość i umiejscowienie gniazdek elektrycznych w kuchni. Dobrze jest też mieć świadomość, że sieć elektryczna ma pewne ograniczenia co do ilości sprzętów, które mogą być podłączone do jednego obwodu, dlatego przed zaplanowaniem wszystkich urządzeń elektrycznych w kuchni, warto skonsultować się z wykwalifikowanym elektrykiem. Pomoże to nam uchronić się w przyszłości przed przeciążeniem sieci, a nawet uszkodzeniami sprzętów.
- Niektóre z nowoczesnych urządzeń jak, np. płyta indukcyjna mogą wymagać specjalnego zasilania, dlatego brak tego typu przyłącza elektrycznego może dyskwalifikować obecność niektórych sprzętów w naszej kuchni. Porozmawiajmy o tym ze specjalistą i upewnijmy się, że nasza sieć elektryczna jest do tego przystosowana.
- Płyty grzewczej nie umieszczajmy pod oknem z dwóch powodów. Po pierwsze parująca woda i opary powstające podczas gotowania ciągle zanieczyszczałyby szyby okienne, po drugie okno uniemożliwiałoby zamontowanie nad płytą okapu lub wyciągu, co jest niedopuszczalne w nowoczesnych kuchniach. Pochłania on bowiem nie tylko kuchenne opary ale i parę wodą, regulując w ten sposób poziom wilgotności w pomieszczeniu. Ewentualnym rozwiązaniem może być montaż specjalnego okapu sufitowego lub blatowego. Okapy takie są to jednak bardzo nowatorskie, ale i drogie rozwiązania, na które nie każdy może sobie pozwolić.
Zdjęcie: Indesit
- Planując lokalizację płyty grzewczej, a co z tym idzie okapu weźmy pod uwagę umiejscowienie kanałów wentylacyjnych. Okap bowiem wymaga podłączenia do tego typu wentylacji, dobrze jest więc umieścić go w pobliżu komina. Unikniemy w ten sposób kłopotliwego przerabiania i obudowywania rur wentylacyjnych.
- Jeśli zdecydujemy się na gazową płytę grzewczą zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu kuchni umieszczony jest zawór gazowy. To w jego bliskim sąsiedztwie będziemy zmuszeni umieścić płytę. Warto pamiętać, że przewody przyłączeniowe, którymi podłącza się płytę do sieci gazowej nie mają zbyt dużej długości.
- Zlewozmywak powinien być ulokowany jak najbliżej ujęcia wody i odpływu kanalizacyjnego. To bardzo istotne, by zapewnić odpowiedni spadek w rurach kanalizacyjnych, w przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z kuchennymi ściekami i przykrym zapachem.
- Podobna zasada dotyczy lokowania zmywarki i pralki automatycznej, które do swej pracy wykorzystują wodę z sieci i również wymagają podłączenia do odpływu kanalizacyjnego.
- Lokalizacja chłodziarko-zamrażarki powinna być uzależniona od położenia okna i innych sprzętów AGD, szczególnie tych nagrzewających się do wysokich temperatur, jak np. piekarnik. Najlepiej jeśli będzie stała z dala od tego typu urządzeń, ponieważ mogą przyczynić się do spadku jej efektywności, a nawet do awarii.
- Kiepskim pomysłem jest też umieszczenie lodówki w bezpośrednim nasłonecznieniu. Lokalizacja z dala od promieni słonecznych pozwoli jej bezawaryjnie pracować, przy znikomym zużyciu energii elektrycznej.
- Zadbajmy, by chodziarka nie stała w pobliżu grzejnika. Może to bowiem negatywnie wpłynąć na jej pracę podobnie jak sąsiedztwo nagrzewających się do wysokich temperatur sprzętów AGD.
- Grzejnik, ze względu na swą funkcję grzewczą, najlepiej jeśli umiejscowiony jest w okolicy okna. Nie powinno się go zabudowywać, ani obudowywać, w przeciwnym wypadku wątpliwa będzie jego efektywność.
- Jeśli zdecydujemy się na zabudowę meblową pod oknem, rozważmy przeniesienie kaloryfera w inne miejsce lub zamontowanie dekoracyjnego grzejnika w reprezentacyjnym miejscu kuchni. Może on też służyć jako wieszak na kuchenne ściereczki, przy okazji pełniąc funkcję podręcznej suszarki.
- Na etapie projektowania kuchni, zaplanujmy wszystkie niezbędne punkty świetlne. Dzięki temu wszelkie przewody elektryczne i włączniki, szczególnie te prowadzące do lampek podszafkowych, będzie można ukryć w zabudowie meblowej.
Fajnie! Taki kodeks kuchenny :D hehe
troche oczywiste fakty - ale spoko
Dla mnie przydatne!