Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Zmywanie Jak wybrać odpowiednią suszarkę do naczyń?

Zmywanie


Jak wybrać odpowiednią suszarkę do naczyń?

Zmywarki do naczyń na dobre zadomowiły się we współczesnych kuchniach i właściwie trudno sobie wyobrazić bez nich codzienne funkcjonowanie. Jednak nie sposób w 100% wyeliminować konieczności ręcznego zmywania. W takich wypadkach doskonale sprawdzi się suszarka do naczyń.

Ręczna alternatywa

Są pewne rodzaje naczyń, jak np. delikatna, specjalnie zdobiona zastawa stołowa czy aluminiowe lub drewniane akcesoria kuchenne, których nie należy myć w zmywarce. Wysoka temperatura i detergenty mogą bowiem uszkodzić delikatne powierzchnie lub wejść w reakcję z materiałem, z którego wykonany jest myty przedmiot. Podobnie ogromny garnek czy dużej wielkości patelnię o wiele szybciej umyjemy ręcznie, nie marnując na nie przestrzeni w zmywarce. Również pojedynczy kubek po porannej kawie czy talerz, na którym leżały kanapki, trudno wsadzać do pustej zmywarki i trzymać przez kilka dni do momentu, aż zmywarkę napełnimy brudnymi naczyniami i uruchomimy. W takich wypadkach pozostaje nam szybkie ręczne zmywanie i co ważniejsze - suszenie. Aby umyte naczynia w spokoju mogły wyschnąć potrzebna jest w kuchni suszarka do naczyń, która, jak się okazuje, nadal jest dość ważnym elementem kuchennego wnętrza.


Trudny wybór

Obecnie na rynku można spotkać wiele suszarek, różniących się wielkością, barwą, materiałem. To, jaką wybierzemy powinno być uzależnione od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń, układu zabudowy meblowej czy rodzaju zlewozmywaka, jakim dysponujemy.

  • Wielkość. Jeśli nie mamy zmywarki lub mimo jej posiadania często myjemy naczynia, najlepiej zdecydować się na dużą, mogącą pomieścić wiele naczyń suszarkę. Możemy mieć w ten sposób pewność, że wszystkie umyte naczynia znajdą na niej swoje miejsce i bez problemów wyschną. Jeśli natomiast zmywanie ręczne nie należy do naszych najczęstszych kuchennych czynności i zdarza się nam sporadycznie zmywać pojedyncze szklanki czy talerze, nie warto kupować suszarki o dużych gabarytach. Niepotrzebnie tylko zagraci kuchenną przestrzeń. W takim wypadku sprawdzi się model niewielkich rozmiarów, tym bardziej jeśli nasza kuchnia nie należy do największych.
  • Rodzaj. Aby zaoszczędzić miejsce na kuchennym blacie warto rozważyć zakup suszarki wiszącej (mocowanej na ścianie) lub będącej elementem kuchennej zabudowy. Suszarkę taką instaluje się w wiszącej szafce tuż nad zlewozmywakiem, by był do niej łatwy i szybki dostęp. Dla posiadaczy zlewozmywaka wielokomorowego dobrym rozwiązaniem może się okazać suszarka zlewozmywakowa. Umieszcza się ją w jednej z komór zlewu opierając na brzegach, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na blacie ani w szafce, jest pod ręką, a kapiąca woda spływa do zlewozmywaka, nie zagrażając delikatnej powierzchni blatu kuchennego. Najczęściej jednak wybierane są suszarki stojące, które umieszcza się na zlewie lub tuż obok niego.
  • Materiał . Surowiec, z jakiego wykonana jest suszarka, wpływa nie tylko na jej wygląd, ale też na funkcjonalność i cenę. Jednymi z najczęściej kupowanych są suszarki plastikowe. Są tanie i dość łatwe w utrzymaniu. Co więcej, można je kupić praktycznie w dowolnym kolorze i tym samym dopasować do kolorystyki kuchni. Metalowe suszarki są nieco mniej popularne, chociaż zyskują coraz więcej zwolenników. Najefektowniej prezentują się modele chromowane, dodają kuchni nowoczesnego charakteru, są łatwe do czyszczenia, jednocześnie jednak stosunkowo drogie.
  • Wyposażenie. W zależności od tego, jak często i przede wszystkim jaki rodzaj naczyń zmywamy ręcznie dobierzmy też odpowiednie wyposażenie/układ suszarki. Można bowiem kupić suszarkę, przeznaczoną jedynie na talerze, bardziej rozbudowaną wersję z miejscem na kubki, a nawet model, który dodatkowo ma specjalny pojemnik na sztućce. Rodzaj wyposażenia zmywarki zwykle wpływa na jej rozmiar, dlatego dobrze zastanówmy się, jakie elementy suszarki będą nam rzeczywiście potrzebne.

W trosce o wygodę i... higienę

Jednym z ważniejszych elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając suszarkę do naczyń, jest możliwość łatwego utrzymania jej w czystości. Dlatego najlepiej jeśli nie będzie ona miała skomplikowanej formy, niepotrzebnych załamań, rowków itp. Jednym słowem wszelkich miejsc, w których będzie mogła gromadzić się woda i brud. Dobrze jeśli w komplecie z suszarką dostępny jest ociekacz, czyli rodzaj tacki, na którą kapać będzie woda z umytych naczyń. Dzięki niej unikniemy ewentualnych uszkodzeń blatu kuchennego spowodowanych wilgocią, łatwiej też nam będzie wyczyścić suszarkę.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

ok.

Zobacz również


Zlewozmywak i spółka


Zlew to jeden z najważniejszych kuchennych elementów. Stanowi centrum strefy...

Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych


Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego...

Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości


Kuchnia jest nie tylko sercem, ale również wizytówką naszego domu. W tym pomieszczeniu...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności