Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Mała kuchnia w lustrzanym odbiciu

Porady


Mała kuchnia w lustrzanym odbiciu

Małe kuchnie mają zarówno frustrujące wady, jak i wartościowe zalety. Pewne jest jednak to, że zaplanowanie perfekcyjnej aranżacji dla kuchni o małym metrażu może stanowić wyzwanie. Pierwszą rzeczą, na której się wówczas koncentrujemy oprócz estetyki i funkcjonalności wyposażenia jest to, aby wnętrze optycznie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. Jak to uzyskać? Skutecznym rozwiązaniem są lustra!

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Mała kuchnia a funkcjonalność

 

Urządzając kuchnię, która ma mały metraż musimy położyć większy nacisk na kwestię maksymalnego wykorzystania jej potencjału i przestrzeni. Tylko w taki sposób wnętrze będzie nam służyć komfortem i zapewniać odpowiednie warunki do wykonywania codziennych obowiązków kuchennych. Aby mała kuchnia spełniała te oczekiwania i indywidualne potrzeby domowników powinna być:


- wyposażona w meble kuchenne wykonane na zamówienie, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał użytkowy nawet małej przestrzeni i tym samym zwiększyć możliwości przechowywania akcesoriów kuchennych,
- wyposażona w niezbędne sprzęty AGD, które będą posiadały funkcje ułatwiające wykonywanie codziennych czynności kuchennych (idealnym rozwiązaniem są sprzęty wielofunkcyjne np. kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze i pieczenia lub piekarnik z dwoma komorami pieczenia umożliwiający przygotowanie dwóch różnych potraw w tym samym czasie),
- wzbogacona o dodatkowe systemy w szafkach i szufladach, które zwiększą w nich pojemność przechowywania.

Nie zapominajmy przy tym, że duże znaczenie dla kwestii odbioru wnętrza i tego, jak się będziemy w nim czuli ma też jego wygląd. W ciasnych i zbyt ciemnych wnętrzach nie będziemy czuli się zbyt komfortowo na dłuższą metę. Dlatego w małych kuchniach oprócz funkcjonalnego wyposażenia i ergonomii duże znaczenie ma to, aby nadać aranżacji wizualnej przestronności. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie w nich jasnych, neutralnych kompozycji kolorystycznych opartych na odcieniach złamanych lub śnieżnych bieli, szarości i naturalnych beżów. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie w kuchni luster.

 

Lustra w kuchni

 

Jeszcze do niedawna lustra stanowiły wyposażenie wszelkich innych wnętrz, ale w kuchniach wzbudzały raczej zdziwienie. Obecnie natomiast uwielbiamy eksperymenty aranżacyjne, łączymy style i przełamujemy konwenanse, dzięki czemu aranżacje stają się zdecydowanie ciekawsze i bardziej dopasowane do indywidualnych oczekiwań domowników. Dlatego lustro w kuchni to pomysł doskonały i pozwalający na wzbogacenie estetyki wnętrza. Jednakże największą zaletą luster jest to, że odbijają wizerunek przestrzeni, ale i światło przez co wpływają na optyczne powiększenie pomieszczenia. Efekt większej przestronności jest dzięki nim wprost zachwycający, gdyż przy odpowiednich staraniach możemy uzyskać wrażenie, że kuchnia jest nawet dwa razy większa niż w rzeczywistości. Lustro w kuchni może być efektownym elementem dekoracyjnym, ale także stanowić sposób wykończenia poszczególnych powierzchni. Jako dekor może np. wisieć po prostu na ścianie w efektownej ramie lub w postaci kolażu składającego się z wielu mniejszych elementów. Jednak największe wrażenie zrobią lustrzane powierzchnie wykończeniowe w kuchni.

 

Lustrzane wykończenia w kuchni

 

Wykorzystanie luster w małej kuchni niesie ze sobą wiele zalet pozytywnie wpływających na kwestię optycznego powiększenia i rozjaśnienia tego wnętrza. O ile zawieszenie tradycyjnego lustra na wolnej ścianie także będzie ciekawym pomysłem, to wykorzystanie lustra jako sposobu wykończenia niektórych powierzchni kuchennych jeszcze lepszym. W tym zakresie szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie lustrzane płytki, za pomocą których wykańczany jest fragment ściany nad blatem kuchennym. Taki zabieg wnętrzarski wizualnie powiększa przestrzeń małej kuchni, a ponadto finezyjnie i zarazem elegancko się prezentuje. Lustrzane płytki stanowią ponadto designerski sposób na urozmaicenie wszelkich stylów wnętrzarskich. Alternatywą dla lustrzanych płytek jest szkło lustrzane, które posiada jednolitą płaszczyznę. Takie wykończenie ściany będzie idealne przede wszystkim do kuchni urządzonych w myśl stylu nowoczesnego, glamour, a także w aranżacjach o charakterze eklektycznym. Ponadto coraz częściej możemy zauważyć projekty aranżacyjne kuchni, w których pojawiają się lustrzane meble. Zabudowa meblowa może posiadać fronty z lustrzanym wykończeniem, co prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale zazwyczaj lustro stosowane jest jednak na górnej części szafek lub szuflad. Pięknie prezentują się też lustrzane bryły niezależne od zabudowy meblowej. Lustrzana komoda, witryna lub stolik mogą stanowić ciekawy sposób na wzbogacenie aranżacji małej kuchni.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Oryginalna ściana w kuchni – co powiesz na przecierkę?


Jeżeli stawiamy na proste meble i jednolite kolory w kuchni nie oznacza to, że nasza...

Mozaika do kuchni – sposób na praktyczne i eleganckie...


Mozaika nie jest zarezerwowana jednie dla luksusowych pomieszczeń, chociaż trzeba...

Na oku, czyli po co w kuchni reling?


Współczesna kuchnia to miejsce, od którego wymaga się spełnienia najbardziej...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności