Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Problemy ze stołem kuchennym

Meble kuchenne


Problemy ze stołem kuchennym

Kuchnia, prawdziwe i jedyne serce domu, miejsce pełne smakowitych aromatów i jeszcze smaczniejszych potraw. Dokładamy wszelkich starań, by urządzić je funkcjonalnie i ładnie. Dokładnie przemyślane są więc lokalizacje sprzętów AGD, blatu roboczego, oświetlenia. Czasem jednak pomijamy w planach najważniejszy element – kuchenny stół, uważając, że można go postawić wszędzie. Nie jest to jednak do końca prawda.

Stół najważniejszy

O ile w kuchni istotnych jest wiele elementów, jak płyta grzewcza, lodówka czy zlewozmywak, o tyle powinniśmy pamiętać, że najważniejsze jest miejsce, w którym możemy w spokoju spożyć przygotowywane posiłki. To właśnie na stole można ustawić zastawę, miski i talerze, szklanki, dzbanek z wodą a nawet wazon z kwiatami. Pamiętajmy, że to, w jaki sposób podawane są posiłki wpływa nie tylko na ich smak, ale i komfort i przyjemność jedzenia.
 

Warunki konieczne

Aby stół w 100% mógł spełniać swą rolę, powinien być odpowiednich rozmiarów, dostosowany do ilości domowników, musi też stać we właściwym miejscu kuchni. Najlepiej, jeśli będziemy mieli do niego dostęp z wszystkich stron, móc wygodnie odsunąć i zasunąć krzesła. Siedzenie przy stole nie powinno sprawiać problemów, każdy z biesiadników, powinien mieć swobodę ruchów. Stołu nie powinno się ustawiać w ciągu komunikacyjnym, by nie utrudniał przemieszczania się po kuchni, nie zaleca się też lokowania go na przeciągu lub w bliskim sąsiedztwie szafek kuchennych, by nie blokowa dostępu do nich.
 

Wygoda przede wszystkim

Najbardziej wygodny jest stół okrągły. Jest do niego dobry dostęp, pozbawiony ostrych kantów nie stwarza zagrożenia dla najmłodszych domowników. Jest przy tym „pojemny", można na nim postawić nie tylko zastawę dla wszystkich biesiadników, ale też wazę z zupą czy dzbanek z kawą na środku, bez obaw o zabieranie cennej stołowej przestrzeni. Nie do każdej kuchni pasuje jednak taka forma, dlatego nie krępujmy się z zakupem kwadratowego lub prostokątnego stołu, jeśli współgra on z resztą zabudowy.


Alternatywy doskonałe

Duży, wygodny stół to marzenie każdej Pani domu. Zdarza się jednak i tak, że nie ma możliwości ulokowania tak potężnego mebla, szczególnie w kuchni niewielkich rozmiarów. Co zatem począć w takiej sytuacji? Całkowicie zrezygnować ze stołu? Niekoniecznie. Stół przyda się w każdej kuchni, warto więc szukać takiego rozwiązania, które pozwoli korzystać z dobrodziejstw stołu, nie kolidując jednocześnie z kuchenną ergonomią i funkcjonalnością pomieszczenia.

  • Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się składane stoliki kuchenne. Zazwyczaj mają one postać blatów przytwierdzonych do ściany, które w razie potrzeby podnosi się do poziomu na specjalnych, wytrzymałych zawiasach. Niektóre modele mogą też być wyposażone w składane nogi, by jeszcze bardziej wzmocnić rozłożoną konstrukcję. To rozwiązanie szczególnie polecane jest do bardzo wąskich kuchni, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.
  • Stolik wysuwany spod blatu to kolejny, ciekawy pomysł na zaaranżowanie kuchennej przestrzeni. Mebel taki jest chowany tuż pod roboczym blatem i w razie potrzeby wysuwany na czas posiłków. Sprawdza się też jako powiększenie przestrzeni roboczej w przypadku, kiedy potrzebujemy więcej miejsca na przygotowanie obiadu czy kolacji.
  • W przypadku wysuwanego lub składanego stolika warto pomyśleć też o małych, składanych krzesłach, które bez problemu złożymy lub nawet powiesimy w mniej eksploatowanym pomieszczeniu w domu. Dzięki temu swobodnie zasiądziemy przy stole do posiłku, a poza porami jedzenia krzesła czy taborety nie będą nam zawadzać.
  • Poszerzony parapet to kolejna ciekawa propozycja na zastąpienie tradycyjnego stołu. Najczęściej sprawdza się w wąskich kuchniach, w których to ściana z oknem jest tą najwęższą. Możemy takie pomieszczenie optycznie poszerzyć, przedłużając nieco parapet okienny i adaptując go na coś w rodzaju przyściennego stolika. Zapewnimy sobie w ten sposób niezbędne miejsce do spożywania posiłków, jednocześnie doskonale je doświetlając.
  • Wąski blat przy ścianie to propozycja dla posiadaczy małych kuchni, w których jednak nie przebywa się zbyt często. Blat taki, o szerokości nawet 30-40 cm nie zajmuje wiele miejsca, można jednak przy nim spokojnie wypić kawę czy zjeść ulubione danie. Przypomina to jednak bardziej barek niż stół, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu.
  • Stolik na kółkach to kolejne opcja warta rozważenia. Wysuwa się go w razie potrzeby i ustawia w dowolnym miejscu, dzięki czemu to jedna z bardziej uniwersalnych i mobilnych propozycji. Stolik taki może też pełnić funkcję awaryjnego blatu roboczego.
  • Stół na półwyspie. To świetnie rozwiązanie dla właścicieli kuchni otwartych, w których nie ma miejsca na taki mebel, jakim jest stół. Doskonale tę funkcję może spełniać półwysep, a nawet wyspa, która od strony kuchni może być wyposażona w liczne półki i szuflady, od strony salonu natomiast może mieć nieco wysunięty blat i dostawione wysokie barowe krzesła lub hokery, świetnie spełniając rolę kuchennego stołu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zaproś Prowansje do swojej kuchni


Która z nas nie marzy o wakacjach nad lazurowym wybrzeżem, ciepłym słońcu i...

Ekspres automatyczny do kawy – jaki wybrać?


Ekspres do kawy coraz częściej uważany jest za podstawowe wyposażenie funkcjonalnej...

Kuchenny alfabet


Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać...