Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Plastik plastikowi nierówny

Porady


Plastik plastikowi nierówny

To, że plastikowe produkty, akcesoria a nawet naczynia na dobre zadomowiły się we współczesnych kuchniach nikogo już nie dziwi. Użytkownicy, producenci, projektanci doceniają niezwykłe i zarazem bardzo praktyczne właściwości tego sztucznego tworzywa. Nie wszystko związane z plastikiem jest jednak tak doskonałe, jakby się mogło wydawać.

Idealny. Prawie...

Plastik i owszem, ma sporo, a nawet bardzo dużo zalet, które są szczególnie praktyczne w kuchni – w pomieszczeniu szczególnym, rządzącym się swoimi prawami i wymaganiami. Fakt, że jest odporny na wilgoć, działanie detergentów i środków chemicznych, że się nie odkształca i nie pochłania zapachów czyni z plastiku właściwie prawie idealny materiał do kuchni. Niestety, nie do końca.
 

Niebezpieczne związki

Tworzywa sztuczne, w tym szczególnie plastik może mieć dość poważne wady związane z jego niebezpiecznym wpływem na ludzki organizm. Niektóre jego odmiany pod wpływem uszkodzeń mechanicznych lub działania wysokich temperatur mogą wydzielać niezwykle trujące związki chemiczne, poważnie zagrażające zdrowiu użytkowników. Na co więc uważać? Jednym z takich związków jest bisfenol A (tzw. BPA), który według niektórych badań, może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, może powodować otyłość, a nawet choroby nowotworowe. Warto wiec dokładnie sprawdzać, czy wybieramy przez nas plastikowy produkt posiada niezbędne atesty i jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Nie warto też kupować podejrzanie tanich plastikowych akcesoriów niewiadomego pochodzenia. Eksperci mają wątpliwości szczególnie co do bezpieczeństwa czarnego nylonu, z którego wykonanie są tanie, chińskie akcesoria kuchenne.


Jak rozpoznać dobry i zły plastik?

Na rynku spotkać można różne rodzaje tworzyw sztucznych. Nie wszystkie są jednak szkodliwe. Jak zatem rozpoznać te „dobre" odmiany, by kupować jedynie bezpieczne pojemniki czy kuchenne akcesoria?
Na każdym plastikowym produkcie powinna być umieszczona informacja o rodzaju tworzywa, z jakiego wykonany jest dany produkt. Ma ona postać cyfry wpisanej w trójkąt. I to właśnie te cyfry są najistotniejsze. Warto zapamiętać co oznaczają:
1. PET – rodzaj tworzywa, używanego głównie do produkcji jednorazowych naczyń i opakowań do przechowywania żywności. Klasycznym przykładem zastosowania tego surowca są butelki z napojami gazowanymi czy wodą mineralną. Nie wolno jednak nigdy używać tego typu opakowań powtórnie!
2. HDPE – w przeciwieństwie do PET, jest to bardzo bezpieczne tworzywo (tzw. polietylen), bez obaw można go używać w kuchni wielokrotnie.
3. PCV – tzw. polichlorek winylu, niezwykle szkodliwy dla zdrowia, mimo to powszechnie używany jest do produkcji folii do pakowania produktów spożywczych. Może wydzielać toksyczne substancje chemiczne.
4. LDPE – tworzywo często używane do produkcji opakowań wielokrotnego użytku stosowanych do przechowywania żywności. Jest dopuszczony do kontaktu z produktami spożywczymi i można go powtórnie używać. Uznawany jest za dość bezpieczny plastik, jednak nie jest tak pewny jak tworzywa sztuczne oznaczone numerami 2 i 5.
5. PP – jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych, tzw. polipropylen może być używany do wielokrotnego przechowywania, zamrażania, a nawet podgrzewania żywności.
6. PS – tzw. polistyren, bardziej znany jako styropian. Może wydzielać niebezpieczne dla zdrowia toksyny, dlatego nie powinien być używany do kontaktu z żywnością. Mimo to często spotkać go można w opakowaniach jednorazowych, kubkach na kawę itp. Warto jednak unikać tego typu produktów.
7. Inne – wszelkie plastikowe produkty oznaczone cyfrą 7 nie nadają się do kontaktu z żywnością, a już na pewno do powtórnego użycia! Mogą zawierać i wydzielać wiele toksycznych związków chemicznych, mających zgubny wpływ na zdrowie człowieka. Pod żadnym pozorem nie podgrzewajmy i nie gotujmy w nich w kuchence mikrofalowej, która może nasilać przenikanie toksyn (szczególnie BPA) do pożywienia.
 

Jak postępować z plastikiem?

  • Kupując jakikolwiek produkt, opakowanie czy kuchenne akcesoria wykonane z plastiku zwracaj uwagę na oznaczenia. Bezpieczne dla zdrowia człowieka są jedynie produkty oznaczone cyframi 2 (HDPE) i 5 (PP) wpisanymi w trójkąt.
  • Najlepiej nie gromadzić zbyt dużej ilości plastikowych opakowań, akcesoriów, naczyń w swej kuchni. Żywność lepiej przechowuj w szklanych lub ceramicznych opakowaniach.
  • Jeśli już musisz przetrzymywać produkty spożywcze w plastikowych opakowaniach, najlepiej jest je najpierw zawinąć w papier i dopiero wtedy wsadzić do opakowania z tworzywa sztucznego.
  • Plastikowe pojemniki powinny mieć gładką powierzchnię, bez zbędnych ozdób, żłobień – tego typu „dodatki" mogą powodować łatwiejsze przenikanie szkodliwych substancji do żywności.
  • Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta dotyczące sposobu użytkowania – czy można ich używać w mikrofalówce, myć w zmywarce, w jakiej temperaturze itp.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

średnio tak oooo

Zobacz również


Filtr w kuchni – zalety


Nie smakuje Ci woda z kranu, mimo zapewnień, że jest zdatna do picia? Coraz częściej...

Kanapki w wersji hot, czyli wybieramy opiekacz


Kanapka to jedna z najprostszych i najpopularniejszych przekąsek. Jednak o wiele lepiej...

Kuchnia plus salon – zgrany duet


Połączenie pomieszczenia roboczego w postaci kuchni z salonem, który stanowi...