Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Porady


Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Wbrew obiegowym opiniom bambus nie jest wcale delikatny i nietrwały. To materiał niezwykle wdzięczny i bardzo wytrzymały, w stronach z których pochodzi często używany jest do wyrobu mebli, dekoracji, a nawet w budownictwie. Dlaczego więc miałaby mu się oprzeć współczesna kuchnia?

Egzotyczne dekoracje

Bambusowe elementy w kuchni kojarzą się głównie z delikatnymi dekoracjami i przedmiotami codziennego użytku. W sklepach bez problemu znajdziemy kuchenne podkładki wykonane z tego materiału, ozdobne ramki, ścienne dekoracje, doniczki itp. Bambusowe mogą być też talerzyki i miseczki, wazoniki, doniczki. Świetnie będą się też prezentować żywe rośliny, ustawione w rzędzie, najlepiej w smukłych, transparentnych wazonikach. Ich zieleń z pewnością ożywi wnętrze i doda mu charakteru. Podobny efekt można uzyskać wykorzystując niezwykle efektowne fototapety przedstawiające pędy bambusa. Dobrze wyglądać będą zarówno za płytą grzewczą, pomiędzy górną a dolną zabudową meblową, jak i na całej, wybranej ścianie, będącej głównym elementem wnętrza.
 

Praktyczny i bezpieczny

Drewno bambusowe z powodzeniem można też wykorzystywać do innych celów. Świetnie sprawdzi się w roli ozdobnej rolety, która jednocześnie będzie nieco przysłaniać okno. Parawany wykonane z tego materiału można stosować jako umowne granice miedzy częścią kulinarną a kącikiem jadalnianym. Doskonale sprawdzą się też w roli separatora między kuchnią otwartą a pozostałą częścią mieszkania. Co więcej, bambus ma udowodnione działanie antybakteryjne, dlatego jest doskonałym surowcem do produkcji kuchennych akcesoriów, łyżek, pacek, desek do krojenia a nawet pojemników na pieczywo.


Wielkie możliwości


Bambus nie powinien też dziwić jako surowiec, z którego powstają fronty meblowe czy całe szafki, półki, kredensy. Jego uroda w połączeniu z trwałością czynią go doskonałym materiałem do tworzenia tego typu przedmiotów. Równie efektownie wyglądają bambusowe krzesła, szezlongi a nawet drzwi wewnętrzne oddzielające kuchnię od reszty domu.
 

Solidna podstawa

Myli się jednak ten kto sądzi, że bambus nadaje się tylko do wykonywania subtelnych, dekoracyjnych ozdób i kuchennych akcesoriów. Wielu osobom, szczególnie w naszej szerokości geograficznej bambus może się kojarzyć z bardzo miękkim i kruchym materiałem. Nic bardziej mylnego! To jeden z najbardziej twardych materiałów drzewnych, nawet jego najmiększa wersja zostawia w tyle uważane w Polsce za twarde drewno dębowe. Warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem tego surowca na kuchennej podłodze. Do wyboru mamy trzy rodzaje bambusa – skręcany, klejony horyzontalnie i klejony wertykalnie. Najtwardszy jest bambus skręcany, ale nawet o połowę miększy bambus horyzontalny jest niezwykle wytrzymały, trwałością i twardością dorównując innemu egzotykowi – merbau.
Oprócz niezwykłej twardości i wytrzymałości, bambus posiada też inne, liczne cechy przemawiające za zastosowaniem go na kuchennej podłodze. Oto one:

  • Jest niezwykle trwały i odporny, nawet na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, z powodzeniem stosuje się go więc na tarasach, oczywiście po uprzednim przygotowaniu i zaimpregnowaniu. Świetnie nadaje się wiec na kuchenną podłogę, gdzie nie będzie budził obaw o szybką utratę uroku czy zniszczenie.
  • Podłoga wykonana z bambusa, szczególnie skręcanego, nie rozsycha się i nie pęcznieje, bowiem jest wykonana z licznych, drobnych elementów. Odpowiednio przygotowany materiał, dokładnie olejowany zapewni trwałość podłogi i odporność na wilgoć, o którą w kuchni nietrudno.
  • Surowiec sprowadzany z pewnego, renomowanego źródła, odpowiednio przygotowany i wielokrotnie lakierowany nie zmieni też swej barwy pod wpływem światła słonecznego, co ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu wnętrza.
  • Wbrew temu co o nim sądzi wielu, bambus nie musi mieć jedynie jasnej, słomkowej barwy. Dostępne są również odcienie ciemniejsze tzw. bambusa karmelowego, odmiany zielone, mieszane a nawet w paski (tzw. bambus tygrysi). U dobrych producentów można też pytać o specjalnie postarzane podłogi lub w wersji bejcowanej.
  • Deskę bambusową można wielokrotnie cyklinować i odnawiać, dzięki czemu jest to naprawdę godna polecenia inwestycja.
  • Z egzotycznych gatunków drewna dostępnych w Polsce bambus jest najtańszy.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


W tych kolorach jej do twarzy


Tak naprawdę nie ma barwy, której nie można by zastosować w kuchni. W...

Kuchnia w stylu szejkerskim


Jednym ze stylów aranżacyjnych, który w różnych wersjach...

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?


Większość z nas marzy o pięknej, dużej przestronnej kuchni. Odpowiednia ilość...